Czy historia III RP powinna trafić do podstawy programowej? Spotkanie z prof. Antonim Dudkiem 

Wydział

Czy uczniowie szkół średnich powinni uczyć się o wyborach z czerwca 1989 r. oraz o pierwszych wolnych wyborach na Prezydenta RP? Takie rozwiązanie postuluje prof. dr hab. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, którego kanał na YouTubie z wykładami o historii najnowszej cieszy się niemałą popularnością.  23 marca na zaproszenie Wydziału Historycznego UG historyk i youtuber spotkał się ze społecznością akademicką naszej uczelni w auli Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. 

Pierwszą część spotkania, poświęconą wprowadzeniu historii III RP do podstawy programowej, poprowadził Michał Piłat z Naukowego Koła Historyków UG. 

fot. Marcel Jakubowski

- Trzecia Rzeczpospolita ciągle trwa; zaczęła się w okolicach 1989 lub 1991 r. Zatem mamy do czynienia z otwartą epoką historyczną, w przeciwieństwie do PRL-u, II RP czy I RP. Natomiast czy oznacza to, że mamy czekać na upadek III RP, aby objąć ją badaniami historycznymi? Na czym ten upadek miałby polegać? - opowiadał prof. dr hab. Antoni Dudek. - Trzymajmy się kryteriów formalnych. Mamy trzydziestoletnią kadencję archiwalną, która właśnie przestała obejmować dokumenty z lat 90., czyli można według wszystkich reguł warsztatu historycznego zacząć badać początki III RP. 

Gość z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiedział m.in., czym różni się praca historyka od pracy politologa oraz o rosnącej grupie młodych ludzi, którzy decydują się na studia poza granicami Polski. Jako jeden z dowodów na potrzebę nauczania historii najnowszej prof. Antoni Dudek wskazał ogromne zainteresowanie tym okresem u młodych ludzi, które widać chociażby na kanale Dudek o Historii.

Drugą część rozmowy, dotyczącą aktualnych wydarzeń politycznych, poprowadził Mateusz Janota z Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie. Poruszono m.in. temat odbudowy Pałacu Saskiego, funkcję Instytutu Pamięci Narodowej czy kwestię największych wyzwań stojących przed Polską. W przypadku tego ostatniego pytania prof. Antoni Dudek jako największe trudności stojące przed naszym krajem wymienił agresję Rosji oraz optymalną realizację i renegocjację zobowiązań wobec Unii Europejskiej związanych z polityką klimatyczną.  

prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło

prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło

Dużą część spotkania przeznaczono na pytania od publiczności. O połączenie zawodu naukowca i youtubera zapytała prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Wydziału Chemii UG. Gość Wydziału Historycznego gorąco zachęcił wszystkich badaczy do spróbowania swoich sił w nowych mediach; zwrócił także uwagę na większy potencjał wizualny nauk chemicznych w porównaniu do historii. 

Na zakończenie odbyło się losowanie wśród uczestników spotkania nagród w postaci trzech egzemplarzy najnowszej książki prof. Antoniego Dudka pt. Historia polityczna Polski 1989-2023. Nagrody wręczyli sam autor oraz Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG.

fot. Marcel Jakubowski

fot. Marcel Jakubowski

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG