Co kryje się w naszej głowie? 14. Trójmiejskie Dni Mózgu

Wydział Biologii

fot. Wojciech Glac

Za nami 14. Dni Mózgu! Przez 7 dni trójmiejscy naukowcy wyjaśniali m.in., jak działa mózg mordercy, w jaki sposób nasz umysł zachowuje się podczas zakupów oraz dlaczego mózg nie znosi brudnego powietrza. Różnorodne wykłady, warsztaty i stoiska przyciągnęły ponad 2000 uczestników!

- Dni Mózgu w Trójmieście ukazują wielką różnorodność tematów i dziedzin nauki, w których centrum znajduje się mózg. Jako wspólny mianownik tych spotkań wymieniłbym poszukiwanie recept na szczęście i zdrowie. Podczas znacznej części wykładów i warsztatów w mniej lub bardziej bezpośredni sposób naukowcy starają się odpowiedzieć na pytanie: jak dzięki wiedzy o mózgu uczynić podstawy naszego funkcjonowania psychicznego bardziej zrozumiałymi - opowiada organizator trójmiejskich Dni Mózgu dr Wojciech Glac, prof. UG. -  Taka wiedza przybliża nas do zdrowszej i szczęśliwszej codzienności. Nasze zajęcia adresowaliśmy oczywiście nie tylko do osób szukających sensu życia, ale również do wszystkich tych, dla których nauka jest źródłem zachwytu związanego z odkrywaniem i eksperymentowaniem.

Wydział Biologii

fot. Wojciech Glac

Przez cały tydzień, od 11 do 17 marca, na Wydziale Biologii i w Hevelianum odbyło się 25 wykładów, 32 warsztaty oraz gra terenowa. Wszystkie atrakcje przyciągnęły razem ponad 2000 uczestników.

Wydarzenie zorganizowało Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Biologii UG oraz Hevelianum, a wśród prelegentów prowadzących popularnonaukowe zajęcia znaleźli się badacze z Wydziału Biologii UG, Wydziału Nauk Społecznych UG, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej, a także studenci reprezentujący koła naukowe:

  • Studenckie Koło Naukowe Homunculus UG,
  • Studenckie Koło Naukowe Oceanografów UG,
  • Studenckie Koło Naukowe Psychologii GUMed,
  • Zrzeszenie Międzyuczelnianych Kół Naukowych Neuronauki Cerebrum FarU,
  • Koło Naukowe Seksuologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS,
  • Studenckie Koło Naukowe Molekuła UG,
  • Studenckie Koło Naukowe Kryminologii UG.
fot. Wojciech Glac

fot. Rafał Mielczarek

Warsztaty w ramach akcji przygotowały również centra nauk - Hevelianum oraz Centrum Nauki Experyment - a także Biblioteka UG. Łączna zaangażowanych w organizację wydarzenia było ponad 150 osób.

Dni Mózgu w Trójmieście realizowane zostały w ramach grantu „Brain Awareness Week Grants” ufundowanego przez Federation of European Neuroscience Societies i Dana Foundation oraz dzięki wsparciu finansowemu ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II".

oprac. MJ/ZP, fot. W. Glac i R. Mielczarek