Ostatnia szansa, by zgłosić projekt do Akademickiego Budżetu Obywatelskiego! Został już tylko tydzień!

Akademicki Budżet Obywatelski Uniwersytetu Gdańskiego („ABO UG”) to projekt,
w ramach którego pracownicy, studenci i doktoranci UG mogą ponownie zgłaszać swoje pomysły na rozwój uczelni. Propozycje można składać do 30 kwietnia!

W dwóch pierwszych edycjach ABO UG społeczność akademicka wybrała w głosowaniu do realizacji 8 projektów: 4 w kategorii projektów pracowniczych i również 4 w puli projektów studenckich.

Wszystkie 4 projekty z pierwszej edycji ABO UG zostały zrealizowane w roku ubiegłym. Dwa z nich - zgłoszone przez pracowników - powstały na terenie zewnętrznym kampusu UG w Oliwie. Są to park kieszonkowy przy budynku Neofilologii oraz Gym & Street Workout - strefa z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu, która zlokalizowana została w sąsiedztwie budynku administracji przy ul. Bażyńskiego 1a. Dwa pozostałe projekty - zgłoszone przez studentów i doktorantów - dotyczyły zagospodarowania przestrzeni wewnętrznej wydziałów na strefy relaksu i wypoczynku; dzięki temu powstały: Ogólnouniwersytecka Strefa Zero Stress na WPiA oraz Strefa Chilloutu na WNS.

Projekty wybrane w zeszłorocznej edycji konkursu są na etapie przygotowania do realizacji i zostaną ukończone do końca września br. W puli projektów pracowniczych są to: projekt pn. „Kieszonka na Humance” - czyli rewitalizacja patio w budynku Wydziału Filologicznego i Wydziału Historycznego - oraz „Stojaki rowerowe typu U pod dachem Rektoratu”. Z kolei z grona projektów studenckich zrealizowany zostanie „Co-Economy - strefa co-workingowa Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego” - zadanie przewiduje utworzenie przyjaznej strefy do nauki i wypoczynku dla studentów i pracowników Wydziału Ekonomicznego w łączniku pomiędzy Aulą A i B. Drugim wybranym projektem studenckim w roku ubiegłym jest „Park Eco-nomiczny”. Pomysł zakłada utworzenie zewnętrznej przestrzeni ekologicznej służącej wyciszeniu i relaksowi między zajęciami. Zostanie utworzony w sąsiedztwie gmachu Wydziału Ekonomicznego, od strony Domu Studenckiego nr 7 oraz Centrum Języków Obcych.

Zgłaszanie projektów do tegorocznego ABO odbywa się w formie elektronicznej w portalu pracownika lub na stronie internetowej abo.ug.edu.pl.

Na realizację ABO UG w edycji 2024 przeznaczono pulę środków w kwocie 200 tys. zł, przypadającą w równej wysokości po 100 tys. zł na projekty zgłaszane przez pracowników oraz 100 tys. zł na te zgłaszane przez studentów i doktorantów.

Na zgłaszanie swoich pomysłów autorzy mają czas do 30 kwietnia br. Koszt jednego projektu nie może przekroczyć kwoty 50 tys. zł. Wnioskodawca ma możliwość zgłoszenia dowolnej liczby projektów.

Głosowanie odbędzie się w terminie od 21 do 28 października, a wyniki poznamy do 7 listopada br.

Regulamin i najważniejsze informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej abo.ug.edu.pl.

Jedną z większych zmian w tegorocznej edycji jest wprowadzenie systemu wagowego do przeliczenia oddanych głosów. W ten sposób wyrównane zostaną szanse dla wszystkich uczestników konkursu. Szczegółowy opis znajduje się w załączniku.

Projekty mogą składać również wnioskodawcy, których pomysły zostały dopuszczone do głosowania w zeszłym roku, a którym nie udało się wówczas wygrać.

Piotr Szpajer/Zespół Promocji i Kontaktów ze Sponsorami