Kwiecień w ACK: filmy, koncerty, spotkania. Zapraszamy!

Kolejny miesiąc pełen jest wyjątkowych wydarzeń organizowanych przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Akademickiego Centrum Kultury ALTERNATOR. W kalendarzu znajdzie się coś dla fanów muzyki, sztuk plastycznych, eventów i filmu. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

 

4.04.2024 - HORYZONTY KINA: Dream Scenario

GDZIE? Ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43

Komedia, o jakiej nikomu się nie śniło! Paul (Nicolas Cage) to sympatyczny, choć trochę nudny profesor, który znienacka zaczyna pojawiać się w snach milionów obcych ludzi, a wszyscy zadają sobie pytanie: dlaczego akurat on? Zdobywca Oscara wciela się w rolę niedocenianego i niemal niezauważalnego szarego człowieka, którego los zmienia się diametralnie. Z nocy na noc staje się celebrytą szczególnej kategorii. Wreszcie jest KIMŚ. Jednak szybko jego życie z ucieleśnienia marzeń staje się koszmarem, a z fascynującego fenomenu Paul staje się ofiarą cancel culture.

https://www.facebook.com/events/451432477210138

 

5.04.2024 - SPRING THRILLS. Wiosenny koncert Gdańskiej Orkiestry Akademickiej

GDZIE? Sala Teatralna im. prof. Jerzego Limona, budynek Neofilologii UG

Wiosenny koncert Gdańskiej Orkiestry Akademickiej, podczas którego instrumentaliści zaprezentują mix przebojów gatunków pop, jazz i latino. Zabrzmią między innymi „Blue bossa”, „High hopes”, „Take five”, „Superstition” czy „There’s nothing holding me back” i wiele innych. Orkiestrę poprowadzi Marcin Janek – wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer i koncertujący muzyk jazzowy. Wstęp wolny.

https://www.facebook.com/events/7115935495171897

 

6.04.2024  - GDZIE JEST (AI)RTYSTA?

GDZIE? Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk

Wielowymiarowe wydarzenie kulturalne, na którym uczestnicy wspólnie spróbują odpowiedzieć na pytania: czy słuchacz jest w stanie odróżnić sztukę wykonaną przez człowieka od tej wykonywanej przez sztuczną inteligencję, gdzie i kim jest (ai)rtysta? W tym celu organizatorzy poprosili zarówno AI, jak i człowieka o napisanie piosenki. Obywa numery zostaną przearanżowane na potrzeby koncertu i zostaną zagrane w wersji live band. Uczestnicy zagłosują, kto napisał daną piosenkę i kto spisał się lepiej. Oprócz tego podczas wydarzenia odbędą się koncerty młodych muzyków, wystawa dzieł sztuki inspirowana tematyką AI, panele dyskusyjne, warsztaty tworzenia za pomocą AI.

https://www.facebook.com/events/259136230576626

 

11.04.2024 - KINOTERAPIA: Czasem myślę o umieraniu

GDZIE? Ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43

Pełna subtelnego humoru opowieść o pokonywaniu własnych ograniczeń. Fran jest przykładem typowej introwertyczki, Mieszka sama, stroni od ludzi, mimo że w pracy jest na nich poniekąd skazana, a jakiekolwiek głębsze relacje napawają ją autentycznym przerażeniem. Do bólu uporządkowane życie kobiety wypełnia monotonia, a każdy dzień wygląda dokładnie tak samo. Sposób na pokonanie codziennej nudy Fran ma dość oryginalny, a jest nim snucie fantazji na temat tego, w jakich okolicznościach mogłaby umrzeć.

https://www.facebook.com/events/465136942517117

 

11.04.2024 - MEGAFON vol. 9 |Międzyuczelniany Event Goszczący Artystyczne Formy Ogólnie Nieokreślone

GDZIE? Stacja Food Hall, Galeria Metropolia

Zajmujesz się szerokopojętą, ogólnienieokreśloną sztuką? Zawsze chciałeś podzielić się z innymi swoimi dziełami, ale nigdzie nie było na to dobrej okazji, przestrzeni i publiczności? To znaczy, że właśnie natknąłeś się na projekt stworzony specjalnie dla takich jak Ty! MEGAFON to przestrzeń dla młodych artystów na pokazanie siebie. Nie bój się. Pozwól sobie zacząć!

https://www.facebook.com/events/1417227755835417/

 

12.04.2024 - Ogólnopolska Konferencja Studencka „Mediaucze(L)ni”. Pokaz filmu „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”

GDZIE? Ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43

Legendarny dokumentalista bierze na warsztat internet - od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego  świata. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?

 

18.04.2024 - KONFRONTACJE: 20 000 gatunków pszczół

GDZIE? Ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43

Sofia Otero wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju. Dziecko, które zakwestionuje zastane normy i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.

https://www.facebook.com/events/1141095460246200

 

19.04.2024 - Filmowe Podlasie atakuje… Gdańsk! Pokaz kina niezależnego i spotkanie z Krzysztofem Sienkiewiczem

GDZIE? Klubokawiarnia INDEX , ul. Polanki 66

Filmowe Podlasie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studencki szkół artystycznych, artyści i niezależni twórcy filmowi. Akcja na rodziła się na Podlasiu - w miejscu styku wielu kultur i religii, krainie artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych.

 

25.04.2024 - DOBRE BO POLSKIE: Pianoforte

GDZIE? Ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co 5 lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie filmu znajdują się młodzi uczestnicy filmu i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowywali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości.

https://www.facebook.com/events/3281470742162612

Kwiecień w ACK
Magdalena Bródka/ACK