Pełna gama kolorów i dźwięków na wiosennym koncercie Gdańskiej Orkiestry Akademickiej

Kwiaty

Jak witać wiosnę, to tylko z dobrą muzyką! Już w najbliższy piątek (5 kwietnia) o 19:00 w auli im. prof. Jerzego Limona w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego odbędzie się koncert Spring Thrills Gdańskiej Orkiestry Akademickiej. Wstęp wolny! 

- Po naszym koncercie możecie spodziewać się potężnej energii 40-osobowej orkiestry. Ten zespół to właściwie big band z sekcją smyczkową poszerzony o wibrafon i perkusjonalia. Mamy niesamowitą różnorodność w naszym instrumentarium - mówi dyrygent orkiestry Marcin Janek. - Wiosenny koncert ma nas wybudzić ze snu zimowego i przygotować na gorące lato. Zagramy dla naszej publiczności zarówno energetyczne radiowe hity, jak i ambitniejszy repertuar w postaci klasyki muzyki jazzowej, a także nowoczesnej strony tego gatunku. 

Repertuar składa się z przebojów z gatunków pop, jazz i latino. Zabrzmią m.in „Blue bossa”, „High hopes”, „Take five”, „Superstition”, „There's nothing holding me back” i wiele innych. Orkiestrę poprowadzi Marcin Janek - wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer i koncertujący muzyk jazzowy.

Gdańska Orkiestra Akademicka (GOA) to zespół, który powstał w 2022 r. w Akademickim Centrum Kultury UG Alternator,  z myślą o studentach, którzy chcą łączyć pasję do muzyki ze studiami na różnych uczelniach wyższych. Członkowie GOA pochodzą z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

Saksofon

- W ciągu tych dwóch lat, od kiedy mam przyjemność prowadzić Gdańską Orkiestrę Akademicką, jej skład rozszerzył się trzykrotnie. Udało się przy tym zachować fantastyczną kameralną atmosferę w zespole. Koncert ten będzie też delikatnym podsumowaniem i prezentacją zgromadzonego repertuaru. Pojawią się momenty liryczne, jednak dominowała będzie młodość i energia - na początek wiosny myślę, że idealnie - opowiada Marcin Janek.

Występy orkiestry regularnie towarzyszą najważniejszym wydarzeniom w Uniwersytecie Gdańskim, m.in. SEA-EU Governing Week czy Świętu UG. GOA umila także codzienne życie akademickie studentom i pracownikom naszej uczelni poprzez spontaniczne występy na kampusie.

oprac. MJ/ZP