Naukowcy z Instytutu Informatyki zwyciężyli w Hackathonie QL Future

Fot.

Dr hab. Karol Horodecki, prof. UG, dr inż. Jan Tuziemski, mgr Leonard Sikorski oraz dr inż. Marek Winczewski wygrali główną nagrodę w kategorii Tech w Hackathonie QL Future. Naukowcy przygotowali propozycję wykorzystania komputera kwantowego do analizy genomu w celu wykrywania wycinka odpowiedzialnego za chorobę anemii lub podciągu nukleotydów różniącego się od chorobowego wzorca o co najwyżej 10% jego długości.

Hasłem tegorocznego QL Future Hakcathon było „Health & Safety”. Zespoły miały 24 godziny na przygotowanie innowacyjnego rozwiązania opartego na technologii kwantowej, które odpowiadałoby na problem związany z szeroko pojętym zdrowiem lub bezpieczeństwem.

Zgłoszenia można było składać w dwóch kategoriach: Concept i Tech. Do pierwszej mogły się zgłaszać osoby bez doświadczenia w programowaniu, natomiast w drugiej te umiejętności były już wymagane. Na zwycięzców czekały nagrody o wartości minimalnej 12 000 zł. 

Spośród zaproponowanych problemów członkowie zespołu z UG wybrali wyzwanie w kategorii Tech, podane przez firmę Capgemini. Problem polegał na sprawdzeniu, czy w danym genomie znajduje się wycinek (podciąg nukleotydów) odpowiedzialny za chorobę anemii lub podciąg różniący się od chorobowego wzorca o co najwyżej 10% jego długości.

Skład zespołu IIDQI: 

  • dr hab. Karol Horodecki, prof. UG, Instytut Informatyki
  • dr Jan Tuziemski, Instytut Informatyki 
  • mgr Leonard Sikorski, doktorant UG
  • dr inż. Marek Winczewski, ICTQT przy UG 

Zwycięzcom gratulujemy!

Relacja z wydarzenia. 

 

 

oprac. MJ/ZP