- Przed nami nowa kadencja władz rektorskich naszej uczelni. Tak jak zapowiadaliśmy w programie działań na ten okres, określiliśmy kilka najważniejszych celów strategicznych. Ich realizacja pozwoli nam dalej rozwijać się w tak dynamicznym tempie, jak do tej pory, nie tracąc jednak z horyzontu bieżących potrzeb uniwersytetu - podkreślił Rektor prof. Piotr Stepnowski, wręczając nominacje na kadencję 2024-2028 Prorektorom, Dyrektorom jednostek uniwersyteckich i Dziekanom.
Uroczyste kolegium rektorsko-dziekańskie rozpoczęto wręczeniem aktu powołania na stanowisko Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii dr hab. Ewelinie Król, prof. UG, która kontynuować będzie pracę na tym stanowisku. Wręczenia dokonali Rektorzy obu uczelni - prof. Piotr Stepnowski oraz Rektor Elekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Michał Markuszewski. Wybór w tej jednostce dokonany mógł być dopiero po wyborach Rektora GUMedu, czyli po 24 kwietnia br. Witając Rektora Elekta współpracującej z nami uczelni, Rektor prof. Piotr Stepnowski podkreślił dotychczasową bardzo dobrą współpracę i wspólne działania z naukowcami z UG i władzami rektorskimi naszego uniwersytetu prowadzone przez prof. Michała Markuszewskiego, który w mijającej kadencji był w GUMedzie Prorektorem ds. Nauki.
Podziękowania za działalność w poprzednich latach złożył też Rektor dwóm osobom kończącym pracę na stanowiskach Dziekanów - Wydziału Ekonomicznego dr hab. Monice Bąk, prof. UG oraz Wydziału Zarządzania prof. dr. hab. Mirosławowi Szrederowi. Oboje nie mogli bowiem być obecni podczas uroczystego zwieńczenia kadencji władz dziekańskich 2020-24, które odbyło się w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego 11 kwietnia 2024 (relacja).
Przechodząc do kolejnej części uroczystości wręczenia podziękowań i nominacji, Rektor prof. Piotr Stepnowski zakreślił nowe cele i wyzwania stojące przed jednostkami naszej uczelni, poczynając od jednego z najważniejszych podmiotów komercjalizujących naszą działalność badawczą, jakim jest spółka celowa Uniwersytetu Gdańskiego Univentum Labs.
- Na tę kadencję wyznaczyliśmy spółce bardzo ambitny plan. Powołanie nowych podmiotów gospodarczych z naszymi partnerami komercyjnymi, uczestnictwo w fundacji wspierania przedsiębiorczości oraz uruchomienie Uniwersyteckiej Spółdzielni Studenckiej to tyko niektóre jego elementy. Tym bardziej cieszę się niezmiernie, że w nadchodzącej kadencji naszą propozycję objęcia funkcji Prezesa spółki przyjęła Pani Profesor Sylwia Mrozowska - powiedział Rektor, dziękując również Prorektor dr hab. Sylwii Mrozowskiej, prof. UG za pracę w mijającej kadencji na stanowisku Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Przed objęciem tej funkcji prof. Sylwia Mrozowska tworzyła i kierowała Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG, o czym przypomniał prof. Piotr Stepnowski, wyrażając przekonanie, że tak samo znakomicie wypełni nowe zadania stawiane przed Univentum, którego dotychczasowy Prezes - dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG - został powołany na stanowisko Dziekana Wydziału Ekonomicznego.
O kolejnej zmianie w strukturach zarządczych jednostki UG - Centrum Języków Obcych - Rektor poinformował, podkreślając wysokie kompetencje i umiejętności dotychczasowej wieloletniej Dyrektorki CJO mgr Aliny Swebockiej, która w kolejnej kadencji będzie pełniła funkcję Pełnomocnika ds. polityki językowej Uniwersytetu Gdańskiego: - Do zadań Pełnomocnika należeć będzie między innymi zbudowanie ram formalnych i organizacyjnych polityki językowej UG oraz skoordynowanie jej z polityką językową uczelni SEA-EU czy też stworzenie kompleksowej oferty komercyjnego kształcenia językowego. To bardzo ambitny zakres działalności, który wymaga profesjonalnego przygotowania, doświadczenia i dobrej znajomości Uniwersytetu - dodał Rektor.
Stanowisko Dyrektorki CJO w nowej kadencji obejmie natomiast dotychczasowa Wicedyrektorka mgr Emilia Krzywańska-Frankowska, która, jak podkreślił prof. Piotr Stepnowski, jest osobą niezmiernie zaangażowaną i bardzo doświadczoną w zakresie dydaktyki językowej.
Zmiana nastąpi też w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu - na emeryturę przechodzi bowiem wieloletni Dyrektor jednostki dr Jan Patok, któremu Rektor, w podziękowaniu za oddaną pracę na rzecz rozwoju sportu akademickiego w UG, uroczyście wręczył srebrny medal Uniwersytetu Gdańskiego Bene merito et merenti.
Dr Jana Patoka zastąpi mgr Tomasz Aftański, pełniący dotychczas funkcję Zastępcy Dyrektora, którego społeczność akademicka, jak podkreśli Rektor, poznała jako „wulkan energii, sportowca, znakomitego organizatora i aktywnego działacza sportu akademickiego w najlepszym tego słowa znaczeniu”.
- Biorąc pod uwagę rozpoczynający się niebawem proces budowy obiektów sportowych, należy spodziewać się jeszcze bardziej spektakularnych osiągnieć naszych sportowców - dodał prof. Piotr Stepnowski.
Do spraw inwestycyjnych, a także kwestii zarządzania administracyjnego uczelnią, również w zakresie rozwoju polityki HR, odniósł się Rektor, informując o powierzeniu funkcji Kanclerki Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. inż. Anecie Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG, która dotychczas sprawowała funkcję Zastępczyni Kanclerza, a od kilku miesięcy pełniła obowiązki kanclerskie: - Również i w tym obszarze potrzebujemy doświadczonego i zaangażowanego lidera, a w zasadzie liderki, która we współpracy z zespołem rektorskim zarządzać będzie tymi strategicznymi procesami. Ostatnie parę miesięcy współpracy z Panią Profesor, jako p.o. kanclerza, były znakomite pod względem wzajemnej komunikacji, sprawczości decyzyjnej i konstruktywnego uzgodnienia stanowisk. Wierzę, że w tym duchu będzie nadal przebiegać nasza współpraca - podkreślił Rektor.
Nowe obowiązki i wyzwania w nadchodzącej kadencji postawił Rektor prof. Piotr Stepnowski przed swoimi zastępcami: - W nadchodzącej kadencji postanowiłem dość istotnie zmienić zakresy obowiązków i podział obszarów działalności uczelni nadzorowanych przez poszczególnych prorektorów. Przede wszystkim zdecydowałem o podziale spraw kształcenia i studenckich pomiędzy dwoje prorektorów - mówił Rektor. - Ogrom wyzwań, jakie stoją przed uczelnią wobec zmieniającego się otoczenia społecznego i gospodarczego, nowych technologii edukacyjnych, nowych formatów kształcenia, akredytacji i kwestii jakości działalności dydaktycznej, wymagają całkowitego wyodrębnienia tego obszaru, który będzie nadzorowany przez Prorektora ds. Kształcenia.
Funkcję tę w nadchodzącej kadencji sprawować będzie dr Ewa Szymczak, prof. UG (WOiG), która dotychczas pełniła funkcję Dyrektorki Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego.
Nową Prorektorką będzie też dotychczasowa Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, która przejmie sprawy studenckie: - Sprawy studenckie i doktoranckie - procesy rekrutacyjne i odwoławcze, kwestie bytowe i socjalne, samorządność i ruch kulturalny, sport akademicki - to wszystko kwestie coraz bardziej angażujące, obejmujące dziesiątki procesów i procedur, jednocześnie będące obszarem wielowymiarowym i wymagającym nie lada umiejętności negocjacyjnych, a czasem i mediacyjnych - mówił Rektor, przedstawiając nową Prorektorkę.
Dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG:
Funkcja Prorektora ds. Studenckich to dla mnie zaszczyt i ogromne wyzwanie. Przez wiele lat miałam okazję współpracować ze studentami i doktorantami jako wicedyrektor i dyrektor instytutu, prodziekan Wydziału Filologicznego ds. studenckich oraz dziekan tego Wydziału. Miałam więc sporo możliwości, aby poznać ich potrzeby. Chcę, aby Uczelnia dawała studentom i doktorantom możliwość wszechstronnego rozwoju naukowego, sportowego i artystycznego. Ma temu służyć m.in. dalsze wspieranie działalności kół naukowych i organizacji studenckich. Uniwersytet powinien umożliwiać studentom i doktorantom zdobycie kompetencji potrzebnych na szybko zmieniającym się rynku pracy, motywować do poszukiwania ambitnych ścieżek rozwoju, rozbudzać wrażliwość społeczną poprzez kształtowanie postawy kreatywności i empatii. Potrzebna jest dalsza modernizacja bazy uczelnianej - dbałość o domy studenckie, tworzenie miejsc odpoczynku i relaksu w budynkach dydaktycznych, zagospodarowywanie terenów zielonych. Pomaga w tym oczywiście Budżet Akademicki. Niezmiernie ważny jest dla mnie dialog i otwartość na potrzeby, oczekiwania i propozycje studentów i doktorantów. Mam nadzieję, że dzięki rozmowom, stałej wymianie opinii możliwe będzie identyfikowanie najważniejszych spraw, określanie priorytetowych problemów i ich rozwiązywanie. Chcę, aby młodzi ludzie chętnie wybierali Uniwersytet Gdański, aby absolwenci do nas wracali, z nami współpracowali, byli naszymi ambasadorami.
W tym miejscu Rektor podziękował kończącemu kolejną kadencję na stanowisku Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr. hab. Arnoldowi Kłonczyńskiemu, prof. UG: - Szanowni Państwo, to jest ten moment, w którym chciałbym gorąco podziękować Panu Profesorowi Arnoldowi Kłonczyńskiemu, za jego ogrom zaangażowania i profesjonalizm w podejmowanych na tym stanowisku działaniach. Zawsze z elegancją, życzliwością i zrozumieniem. Chyba już na zawsze pozostanie tajemnicą, jak Profesor Kłonczyński był w stanie łączyć te dwa obszary działań - i to jeszcze z uśmiechem i gotowością na podejmowanie kolejnych wyzwań. Arnoldzie, dziękuję za wszystko - powiedział prof. Piotr Stepnowski, a zgromadzeni na sali wstali i podziękowali Prorektorowi gromkimi brawami.
Rektor wyraził nadzieję, że nie jest to zakończenie współpracy z prof. Arnoldem Kłonczyńskim: - Uspakajam Państwa, nie rozstajemy się z Panem Profesorem. Usilnie nakłaniamy go do podjęcia kolejnego, ważnego wyzwania na Uniwersytecie i liczymy na to, że w tym nakłanianiu będziemy skuteczni.
Następnie Rektor poinformował, że wśród Prorektorów pojawi się też nowe stanowisko - Prorektora ds. Rozwoju i Finansów: - Do jego kompetencji należeć będą sprawy dotyczące realizacji przyjętych i inicjowanie nowych kierunków rozwoju Uczelni, wsparcie rektora w zakresie analityki i gospodarki finansowej, planowania budżetowego i pozyskiwania przychodów zewnętrznych, w tym koordynacja procesu komercjalizacji - mówił prof. Piotr Stepnowski. - Uznałem, że przy tak ambitnym planie działania na kolejne lata, potrzebuję wsparcia właśnie w tych newralgicznych obszarach, aby móc bezpiecznie i rozważnie realizować wszystkie założone przedsięwzięcia.
Funkcję Prorektora ds. Rozwoju i Finansów w nadchodzącej kadencji obejmie dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG.
Misję rozwoju naszej Uczelni, ale w poszerzonych obszarach dotychczasowych działań, realizować będą w kolejnej kadencji Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG i Prorektor ds. Badań Naukowych prof. Wiesław Laskowski. Rektor, dziękując im za dotychczasową pracę, nakreślił zadania, które realizować będą w przyszłej kadencji: - W mijającej kadencji udało nam się, w ramach procesu umiędzynarodowienia uczelni, wybudować kilka znakomicie działających formatów współpracy na różnych szczeblach. Obecnie chcielibyśmy je wzmocnić i doprowadzić do ich horyzontalnego przenikania przez wszystkie obszary działalności podstawowej uczelni - mówił prof. Piotr Stepnowski, a odnosząc się do zadań związanych z obszarem nauki, dodał: - Również w zakresie kompetencji prorektora właściwego ds. badań naukowych nastąpiły zmiany, przede wszystkim w zakresie nadzorowania wszystkich rodzajów projektów realizowanych w Uniwersytecie na każdym etapie - przygotowania, pozyskania i rozliczenia finansowania badań naukowych, jak i prac badawczo-rozwojowych. Istotną częścią kompetencji prorektora pozostanie oczywiście wsparcie naukowców w zakresie wewnętrznych systemów finansowania czy przygotowania uczelni do nadchodzącej ewaluacji.
Kończąc uroczystość, Rektor podkreślił, że Uniwersytet Gdański wkroczył w bardzo dynamiczną fazę rozwoju: - Nasza łódź rozwinęła prędkość kilkunastu węzłów - powiedział, nawiązując do morskości Uniwersytetu Gdańskiego. - Chciałbym, żebyśmy w następnej kadencji zwiększyli tę prędkość bezpiecznie, ale znacząco.