Noc Biologów 2021 – na Wydziale Biologii UG oraz na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed

„Noc Biologów 2021 – odmienna formuła i niezmienne zainteresowanie” – relacjonują dr Elżbieta Sontag, koordynator „Nocy Biologów” na Wydziale Biologii UG oraz dr Alicja Chmielewska koordynator „Nocy Biologów” na Wydziale Biotechnologii UG i GUMed 

„Już po raz 10 zaprosiliśmy na Wydział Biologii wszystkich, którzy chcieli zobaczyć jak pracują i czym zajmują się biolodzy na Uniwersytecie Gdańskim, jak prowadzone są badania i hodowle, dowiedzieć się czegoś więcej o organizmach wokół nas lub o funkcjonowaniu naszego ciała. Mimo zaangażowania i optymizmu organizatorów, tegoroczna formuła online, wręcz przeciwnie, nie napawała optymizmem… jednak nic bardziej mylnego!

Mimo ferii i piątkowego popołudnia, mimo znudzenia internetem, a nawet śnieżnej aury (w niektórych rejonach Polski) setki osób dołączyło do zajęć, by uczestniczyć w warsztatach, wykładach, zagrać w gry, quizy lub obejrzeć film.

Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Biologii, mimo niesprzyjającej naukom biologicznym formule online, podjęli nowe wyzwanie i przygotowali Noc Biologów w formie wyłącznie zdalnej. Pragnę zauważyć, że dla Biologów było to wyzwanie - zwykle w zajęciach pomaga żywy lub przynajmniej wypreparowany obiekt, który potrafi ożywić każdą grupę, a zimny monitor to niesprzyjające środowisko biologicznego przekazu.

Podczas tegorocznej Nocy Biologów najczęściej wykorzystywana była platforma MS Teams (ale też Zoom), umożliwiająca udział w wykładach i warsztatach „na żywo”, co często wykorzystywali uczestnicy i z chęcią zadawali pytania. Uzupełnieniem spotkań były filmowe wersje prezentacji udostępnione na Wydziałowym YouTube (dostęp był wyłącznie przez stronę Nocy Biologów). Nowością w „ofercie” Wydziału Biologii były gry: Escape room (na genial.ly), quiz (na quizziz), a nawet teleturniej samodzielnie napisany na stronie internetowej! Po raz pierwszy w 10-leniej historii Noc Biologów rozpoczęła się o północy (filmy i gry były dostępne od 0:00) i trwała prawie do północy – ostatnie zajęcia na platformie MS Teams zakończyły się o godzinie 23:50. Ale to nie koniec, wciąż jeszcze można zagrać w gry lub obejrzeć filmy - dostęp możliwy jest przez stronę programu Nocy Biologów.

Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Biologii włożyli dużo pracy w przygotowanie Nocy Biologów. A jak z uczestnikami? Uczestnicy nie zawiedli! Na zajęciach zawsze obecnych było co najmniej kilkadziesiąt osób, najczęściej liczba uczestników przekraczała 50, a trzeba pamiętać, że nierzadko za jednym „loginem” obecnych było kilka osób. Rekordowe liczebności, które udało się udokumentować na pojedynczych zajęciach, to 174 a nawet 346 uczestników. Daje to imponującą liczbę, niemożliwą do osiągnięcia w normalnej formule.

Podziękowania od słuchaczy, uczestnictwo w zajęciach, oglądalność filmów czy liczba uczestników w grach (w teleturnieju zagrano prawie 1700 razy) pokazują, że jesteśmy potrzebni. Nie istotne w jakiej formule, ważne, że jesteśmy, a nasze zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Noc Biologów 2021 był pierwszą ogólnopolską imprezą popularno-naukową w formule online przygotowaną przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Było to nowe doświadczenie i wymagało nowych rozwiązań logistycznych a dodatkowo nie wiedzieliśmy jaki będzie efekt i „oglądalność”, a nawet jak wytrzyma to sieć. Udało się! Wysiłek wszystkich się opłacił, przygotowaliśmy wspólnie ciekawy program, który przyciągnął setki odbiorców. Co więcej, formuła online pozwoliła na prezentację naszego Wydziału nie tylko mieszkańcom Pomorza, ale również innych rejonów Polski. Noc Biologów cieszy się dużą popularnością i pokazuje to też statystyka - na YouTube - filmy dostępne jedynie przez stronę Nocy Biologów w jeden dzień obejrzało więcej osób, niż inne filmy umieszczone znacznie dłużej na Wydziałowym YT. Tęsknimy za normalną formułą ale może przyszłoroczna Noc odbędzie się w formie hybrydowej?...”

                                                                                                                                     dr Elżbieta Sontag

 


„Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii również wziął udział w 10 edycji Nocy Biologów. Noc Biologów jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich osób ciekawych świata, jednak szczególnie chętnie uczestniczą w nim uczniowie szkół podstawowych i średnich. Dlatego mieliśmy nieco obaw, że w środku ferii zimowych ciężko będzie konkurować nam z sankami i innymi zimowymi aktywnościami. Jednak zaproponowany przez studentów, doktorantów i pracowników wydziału program Nocy Biologów przyciągnął przed ekrany komputerów wielu uczestników.

Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Biologów było hasło „Człowiek i mikroorganizmy”. W związku z dającą się wszystkim we znaki pandemią COVID-19, postanowiliśmy „wykorzystać” pracujących na wydziale doświadczonych wirusologów, którzy chętnie rozwiali wątpliwości uczestników dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2 i innych wirusów. Hitem okazał się wykład dr Andrei Lipińskiej tłumaczącej co kryje się w szczepionkach przeciwko COVID-19. Oprócz tego, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o chorobach wirusowych przenoszonych przez zwierzęta i o sposobach na pożyteczne (!) wykorzystanie wirusów. Z kolei, dzięki zaangażowaniu pracowników – mikrobiologów i studentów można było uczestniczyć w bardzo ciekawych wykładach o bakteriach, florze człowieka i znaczeniu codziennej higieny w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób. Wiele wykładów zawierało elementy warsztatowe – np. oglądanie przygotowanych wcześniej płytek z koloniami bakteryjnymi. Inne ciekawe wykłady dotyczyły roślin, a także ciemnych i jasnych stron kawy.

W tegoroczną edycję Nocy Biologów bardzo mocno zaangażowali się studenci z Koła Naukowego Bio-Med, którym serdecznie dziękuję. Współorganizowali wydarzenie, prowadzili warsztaty on-line i streaming z laboratorium a dla najmłodszych przygotowali film „Domowe Laboratorium”, który można nadal obejrzeć na kanale youtube.

Mamy nadzieję, ze w przyszłym roku Noc Biologów wróci do tradycyjnej formuły, jednak, po tegorocznym doświadczeniu na pewno rozszerzymy program również o zajęcia„on-line”. Pozwoli to na uczestniczenie w wydarzeniu osób z innych zakątków Polski, lub tych, którzy wolą karmić swój głód wiedzy w domowym zaciszu, z kubkiem kawy w ręku.”

                                                                                                                                     dr Alicja Chmielewska

 

 

oprac. Zespół Prasowy UG