Artystki Rewolucji: „8 mm cudownych lat” – pokaz filmu oraz prelekcja dr Katarzyny Kotowskiej

1

Zapraszamy na prelekcję dr Katarzyny Kotowskiej z Zakładu Literatur Romańskich Wydziału Filologicznego, która odbędzie się w ramach pokazu filmu „8 mm cudownych lat”.

Gdański Archipelag Kultury zaprasza na Artystki Rewolucji, czyli prezentowany w Stacji Orunia cykl filmów dokumentalnych o znaczących, odważnych i oryginalnych artystkach. Kolejny pokaz odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w GAK Stacja Orunia. Po filmie odbędzie się prelekcja dr Katarzyny Kotowskiej z Wydziału Filologicznego UG.

 

„8 mm cudownych lat”, reż. Annie Ernaux, David Ernaux-Briot

Utkany z filmowych wspomnień portret Annie Ernaux - prozaiczki, feministki, jednej z najważniejszych współczesnych francuskich pisarek, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 2022 roku, której powieści zyskały rzeszę oddanych fanów. Film jest subtelną podróżą do rodzinnej pamięci. Został zmontowany z archiwalnych filmów domowych, zarejestrowanych w latach 1972-1981 przez męża Ernaux, Philippe’a, który wszędzie zabiera ze sobą kamerę na 8-milimetrową taśmę. Dzięki narracji samej Annie Ernaux oglądane w filmie materiały archiwalne nabierają nowego znaczenia, a słowa noblistki stają się naszym przewodnikiem po przeszłości. Film jest skarbnicą wiedzy o rodzinie artystki, a także o kulturze, stylu życia i społecznych aspiracjach burżuazyjnej Francji końca XX wieku. Podróżujemy w czasie przez najważniejsze wydarzenia z życia pisarki: od świąt i rodzinnych rytuałów na francuskich przedmieściach po zagraniczne podróże do Albanii, Egiptu, Hiszpanii i ówczesnego ZSRR. Jesteśmy świadkami momentu ukazania się jej pierwszych książek oraz dorastania synów. Poznajemy najważniejsze polityczne i społeczne wydarzenia tamtych czasów ubarwione komentarzem Ernaux i jej syna Davida, który prowadzi nas przez dekady i - podobnie jak literatura - pozwala nadać sens tajemniczej przeszłości oraz niepewnej przyszłości.

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy