Wyniki konkursu „Jak Paul Beneke zdobył dla Gdańska słynny obraz Hansa Memlinga »Sąd Ostateczny«?”

Rektor UG

Wiosna, 1473 r. - dowodzony przez Paula Benekego statek Peter von Danzig zdobywa „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Tryptyk trafia do Gdańska i obecnie jest jednym z najważniejszych dzieł na terenie Polski. To właśnie tę historię narysowali uczniowie szkół podstawowych w ramach konkursu „Jak Paul Beneke zdobył dla Gdańska słynny obraz Hansa Memlinga »Sąd Ostateczny«?”. 11 czerwca br. w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego wręczono nagrody dla najlepszych prac, których wystawę można będzie obejrzeć do 31 lipca.

- Gratuluję wszystkim uczestnikom, naprawdę wykonaliście przepiękne wizualizacje naszej cudownej gdańskiej karaweli Peter von Danzig. Mam nadzieję, że nadal będziecie interesować się historią naszego miasta, a wielki żeglarz i zdobywca Paul Beneke, który kiedyś był małym Pawełkiem, będzie dla was inspiracją, aby spełniać marzenia - zwrócił się do uczniów szkół podstawowych Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Mam również nadzieję, że kiedyś waszym marzeniem będzie przyjście na Uniwersytet Gdański, zapraszamy serdecznie.

Do kapituły konkursu wpłynęło 176 prac od uczniów z 18 szkół podstawowych. W kategorii klas 1-3 na podium stanęli: 

  • Tymon Przepiórka - I miejsce
  • Zuzanna Kamińska - II miejsce
  • Przemysław Podwika - III miejsce

Natomiast w kategorii klas 4-7 główne nagrody otrzymali: 

  • Antonina Lideke - I miejsce
  • Leon Gzela - II miejsce ex aequo
  • Zofia Rusińska - II miejsce ex aequo
  • Kalina Mrugała - III miejsce ex aequo
  • Yan Vetrau - III miejsce ex aequo
Kuratorki na tle wystawy

Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych zostały ufundowane przez Centrum Badań Memlingowskich, program Edukacja do Kultury i Muzeum Gdańska. 

Komisja konkursowa oceniała prace na podstawie zgodności z tematem, walorów artystycznych (kompozycja, kolorystyka, technika wykonania), oryginalności i kreatywności, stopnia trudności wykonania oraz estetyki pracy. 

Wybrane zgłoszenia znajdują się obecnie w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego w formie wystawy pt. „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jak gdańszczanin Paul Beneke zdobył obraz?”. Niektórzy uczniowie w pracach postanowili podkreślić gdańskie pochodzenie karaweli, inni za pomocą historii obrazkowej opowiedzieli dzieje „Sądu Ostatecznego”, a jeszcze inni skupili się na samej walce między dwoma statkami.

Kapitan

Kuratorkami wystawy są Dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich prof. dr hab. Beata Możejko, Dyrektorka Muzeum UG Marta Szaszkiewicz, Redaktorka Naczelna Wydawnictwa UG dr Joanna Kamień i Barbara Madany z Akademickiego Centrum Kultury ALTERNATOR. 

Dzięki konkursowi młodzi gdańszczanie mają okazję poznać historię swojego regionu. Już od początku edukacji uczą się o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Pomorza i to nie z książki, a na podstawie rysunku własnego i swoich rówieśników.

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG