Uniwersytet Gdański na Women in Tech Summit 2024! 

Już drugi dzień jesteśmy na największej w Europie i Azji konferencji dla kobiet w dziedzinach STEM. Inspirujące wystąpienia, dyskusje i wykłady przyciągają regularnie blisko 10 000 studentek, specjalistek i liderek. 

Film: Mateusz Byczkowski/Zespół Promocji UG

To druga edycja wydarzenia, w którym zaangażowane jest także UG. W tym roku odnotowaliśmy 115 zarejestrowanych uczestników - studentek, studentów, naukowczyń i naukowców. 

Na stoiskach prezentowały się 2 koła naukowe z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki: Deep Dive i Work in Progress. Ich opiekunowie: dr Marta Frankowska oraz mgr Mateusz Miotk podkreślali, że dla osób studiujących udział w wydarzeniu to również szansa na poznanie szerokiej oferty branżowej. Jedna z hal poświęcona jest bowiem firmom z branż związanych z IT. 

- Koło Work in Progress jest młodym kołem, które działalność zaczęło w listopadzie ubiegłego roku, ale prężnie działamy. Zdecydowaliśmy się wziąć udział w Women in Tech, przede wszystkim dlatego, że jest to okazja promowania wydziału, uczelni, a także to ogromna szansa zobaczenia, co się dzieje w branży - mówi mgr Mateusz Miotk. - Wiadomo, że dzisiaj branża trochę przystopowała, a tu można tez wziąć udział w warsztatach, zobaczyć, czym teraz zajmuje się IT. 

Dr Marta Frankowska w wydarzeniu brała udział po raz drugi:- Kiedy usłyszałam o Women in Tech, uznałam, że to jest miejsce, w którym nowoczesna uczelnia musi być. To najbardziej energetyczna impreza w IT dla kobiet, ale jak widać - nie tylko, proporcja jest mniej więcej 50:50. Tu studiujący mogą porozmawiać z przedstawicielami biznesu, nauki, dowiedzieć się, jak przebiega w tych firmach proces rekrutacji, jakie są staże, możliwości, ale też jakie są nowe trendy w technologiach. Na pewno warto tu być, nawiązać nowe kontakty. Ważne jest też to, że możemy wziąć tu udział za darmo, ale też możemy się tu wystawić. 

Jak dodała opiekunka koła Deep Dive - studentki UG biorą też udział w kampanii prowadzonej przez Perspektywy „Dziewczyny do ścisłych”. Punktem kulminacyjnym tej kampanii jest zawsze Dzień Otwarty Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG: - Nasze studentki zachęcają dziewczyny, żeby nie bały się studiować na kierunkach ścisłych.

Jedną ze studentek ambasadorek akcji jest obecna tez na wydarzeniu Amelia Dolińska, studentka  modelowania matematycznego i analizy danych oraz informatyki Uniwersytetu Gdańskiego: - Uczestniczyłam w panelu, podczas którego, z innymi studentkami kierunków ścisłych, mówiłyśmy o tym, dlaczego jesteśmy ambasadorkami akcji Perspektyw „Dziewczyny na ścisłe”. Uważam, że kierunki ścisłe na uniwersytetach są równie dobre, co na politechnikach. Jeżeli dziewczyny z jakichś powodów mają wątpliwości i nie chcą iść na politechnikę, to uniwersytet jest dla nich fajną alternatywną. Zostałam ambasadorką akcji po to, żeby zachęcać kandydatki na studia i przekonywać, że na uniwersytetach mogą zdobyć równie dobre kwalifikacje, a po studiach uniwersyteckich równie dobrą pracę, jak po studiach politechnicznych.

fot Mateusz Byczkowski

O działalności naukowej i społecznej opowiedziały naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego: Dyrektorka ICCVS prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska i Przewodnicząca Jury programu L’Oreal Dla Kobiet i Nauki, prof. dr hab. Ewa Łojkowska.

Wystąpienie prof. Natalii Marek-Trzonkowskiej, która opowiadała m.in. o pracy nad szczepionkami na raka, wzbudziło ogromne zainteresowanie obecnych. - Dziękujemy za Pani pracę dla ludzkości - podsumowała wystąpienie jedna z osób na widowni. 

Natomiast o możliwościach, które daje studiowanie i praca na Uniwersytecie Gdańskim można było usłyszeć na naszym stoisku, które odwiedzili m.in.  Wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński.

Zobaczcie najważniejsze momenty z VI edycji Women in Tech Summit w poniższej fotorelacji!

MJ, MNG/Zespół Prasowy, Fot. IK, AB, MB/Zespół Promocji