Rekordowy IV Kongres Młodej Nauki za nami

IV Kongres Młodej Nauki, który odbył się w dniach 11-14 lipca na Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej cieszył się ogromnym zainteresowaniem, przyciągając ponad 400 uczestników z 80 instytucji naukowych z całej Polski i zagranicy. Organizowany wspólnie przez Uczelnie Związku Fahrenheita – Uniwersytet Gdański (UG), Politechnikę Gdańską (PG) i Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) oraz Odeski Uniwersytet Narodowy im. Iljii Miecznikowa – stał się wyjątkowym miejscem spotkań młodych naukowców, innowatorów i pasjonatów nauki.

Uroczystość otwarcia, którą poprowadził Dyrektor Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Łukasz Bień, zgromadziła licznych gości ze środowiska naukowego, społecznego i biznesu. Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia UG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, pogratulował frekwencji i organizacji wydarzenia, życząc udanych obrad oraz wspaniałego czasu w akademickiej atmosferze. Przemawiający po nim Prorektor ds. Nauki i Rektor Elekt GUMed, prof. dr hab. Michał Markuszewski, zadeklarował, że w kolejnym roku również GUMed z przyjemnością będzie gościł uczestników Kongresu w swoich murach. Natomiast Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju PG prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, ponownie pogratulował organizatorom sukcesu, wyrażając radość z faktu, że Politechnika Gdańska jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Podczas wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli władz Miasta Gdańska. Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rozwoju Społecznego i Równego Traktowania Monika Chabior, podkreśliła, że rekordowa frekwencja jest odzwierciedleniem dobrej passy, jaka sprzyja Gdańskowi jako miastu, co cieszy i napawa dumą.

Odtworzono także nagranie, w którym Rektor Odeskiego Uniwersytetu Narodowego prof. Viacheslav Truba, życzył wszystkim udanych obrad i ciekawych projektów ciesząc się ze współpracy pomiędzy polskimi uczelniami i Uniwersytetem w Odessie.

 

 

KMN

Jednym z najważniejszych momentów ceremonii było wręczenie symbolicznego prezentu prof. Arnoldowi Kłonczyńskiemu przez studentów, doktorantów i pracowników uczelni, jako wyraz wdzięczności za jego nieocenione wsparcie podczas dwóch kadencji na stanowisku Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia.

 

Po otwarciu wydarzenia, uczestnicy wzięli udział w sesji plenarnej pod tytułem "Odpowiedzialność społeczna z perspektywy akademii, biznesu i inicjatyw indywidualnych". Moderowana przez Katarzynę Kryńską debata ukazała, jak ważny jest zrównoważony rozwój i współpraca między światem nauki, biznesu i lokalnymi społecznościami.
Dr hab. Anna Dziadkiewicz, prof. UG opowiedziała o realizowanych projektach, ale także m.in. zobrazowała różnicę pomiędzy podejściem skandynawskim a polskim do kwestii ekologii i zagadnienia “wellbeing”.

Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Elis Textile Service Łukasz Neumann wielokrotnie podkreślał, że zobowiązanie CSR (corporate social responsibility, społeczna odpowiedzialność biznesu) jest mocno zakorzenione w DNA firmy. W swojej wypowiedzi zobrazował, jak firma zajmująca się wynajmem i serwisem odzieży ochronnej i roboczej, urządzeń higienicznych oraz mat podłogowych realizuje założenia uwzględniające dobro środowiska.

Grzegorz Neumann, autor projektu „Młodzież w centrum”, skupiającego się na wsparciu młodzieży w trudnej sytuacji społeczno-psychologicznej, opisał kulisy pracy z osobami potrzebującymi przewodnictwa i wsparcia. Jako przedstawicielka NEPIRockCastle, współtwórcy projekty „Młodzież z centrum, dyskusję wzbogaciła swoją obecnością Center Manager Forum Gdańsk Dorota Szczęsny, która podkreśliła możliwość współpracy pomiędzy NEPI a środowiskiem akademickim i biznesem.

Drugiego dnia Kongresu młodzi naukowcy prezentowali wyniki swoich prac. W tym dniu odbyło się ponad 20 paneli dyskusyjnych, obejmujących szeroki zakres tematów – od medycyny, przez kwestie społeczne i historyczne, aż po nauki ścisłe i eksperymentalne, które w swoich relacjach przedstawili m.in. przedstawiciele TVP3 Gdańsk i Radia Gdańsk. Bez wątpienia każdy z paneli przyniósł wiele okazji do wymiany poglądów i poszerzenia wiedzy czy zdobycia nowych umiejętności.

 

KMN

Kluczowym punktem drugiego dnia była sesja plenarna prowadzona przez Przewodniczącego Rady Doktorantów UG Sebastiana Barczaka. Spotkanie otworzył Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który wyraził radość z wysokiej frekwencji mimo słonecznej pogody, zachęcającej do plażowania. Życzył też udanych obrad i ciekawych wniosków.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, mgr Mariola Pirek oraz mgr Barbara Pietrzyk-Tobiasz.

Każdy z gości odpowiedział na kilka pytań dotyczących ewaluacji kształcenia w szkołach doktorskich w Polsce. Profesor Dominik Antonowicz w swojej wypowiedzi wskazał m.in. jak ważne jest, aby zapewnić doktorantom możliwość kontynuowania kariery naukowej po zakończeniu studiów doktoranckich, aby ich wieloletni wysiłek nie poszedł na marne. Mariola Pirek natomiast poruszyła temat przyszłości szkół doktorskich w Polsce, podkreślając konieczność położenia nacisku na rzetelność prowadzenia procesu oceny doktoranta i jego postępów, a także weryfikacji opieki naukowej i skuteczności kształcenia doktoranckiego. Barbara Pietrzyk-Tobiasz wskazała, gdzie leży sedno działań Krajowej Reprezentacji Doktorantów, której misją jest bycie głosem doktorantów w procesie ewaluacji szkół doktorskich. Zwróciła uwagę na staranną rekrutację i dobór ekspertów mających pomóc w tym procesie.

KMN

Prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła, że proces ewaluacji był wielokrotnie omawiany, a z wielu stron napływają wnioski i wskazówki co do tego, co można zmienić i usprawnić. Jak powiedziała, wskazówki te rozrastają się jak fraktale, ale trzeba wyłuskać to, co realnie można zrobić, a w tym na pewno pomoże debata zaangażowanych w pracę przedstawicieli gremiów doktoranckich. Motywacją i przykładem dla zgromadzonych mogły być opisywane działania prowadzone na UAM, które umożliwiły rozwiązanie pojawiających się problemów.

Pierwszy i drugi dzień Kongresu był ponadto uświetniony występem Akade Trio. W trakcie przerw w obradach zespół umilał czas gościom grając nie tylko klasyczne utwory, ale też smyczkowe wersje znanych dzieł popkultury.

KMN

Trzeci dzień rozpoczął się sesją posterową, która odbyła się na dziedzińcu im. J. Heweliusza na Politechnice Gdańskiej. W ramach sesji w murach Politechniki zaprezentowano około 100 posterów, które oceniała komisja składająca się z przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego Kongresu tj. Bartosza Chojnackiego, Ignacego Rogonia, Aleksandry Ławniczak i Eweliny Pawelczyk. Sesja była okazją do wymiany idei i doświadczeń osób reprezentujących różnorodne dyscypliny nauki.

Szczególnym punktem obrad tego dnia były panele poświęcone Ukrainie. W ich trakcie paneliści dyskutowali o społeczno-politycznych konsekwencjach agresji rosyjskiej w Ukrainie. Miały też miejsce wystąpienia młodych badaczy z Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa. Goście z Ukrainy odwiedzili Uniwersytet Gdański kolejny raz w ramach finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej projektu kierowanego przez Prorektora prof. Arnolda Kłonczyńskiego . Odwiedzający nasz Uniwersytet studenci podkreślali doskonałą atmosferę nie tylko miejsca obrad, ale też Gdańska: - Kongres Młodej Nauki to doskonała okazja do nabycia nowych doświadczeń, jak i naukowych znajomości w malowniczym i bogatym w historię Gdańsku. To miasto, tak kulturowo różnorodne, oczarowało nas swoją atmosferą - powiedziała nam studentka z Odessy.

O godzinie 15:00 odbył się również wykład wygłoszony przez dr hab. Annę Chęćkę, prof. UG (Zakład Estetyki i FIlozofii Sztuki, Instytut Filozofii UG). Jej wykład pt. „Blaski i cienie neuroestetyki jako młodej dyscypliny badawczej” koncentrował się na dotychczasowych osiągnięciach w zakresie badań nad percepcją dzieła sztuki. Profesor Anna Chęćka, witając słuchaczy, wskazała, jak ważne jest czerpanie z wrażliwości, także w pracy badawczej, bo jest to niezbędny element wykraczania poza własne, jednostkowe interesy i myślenia o drugim człowieku. 

IV Kongres Młodej Nauki przerósł wszelkie oczekiwania: w wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób, co jest frekwencyjnym rekordem. IV Kongres Młodej Nauki to także doskonały przykład tego, jak wartościowa jest praca zespołowa. Warto bowiem wspomnieć, że choć IV KMN odbył się głównie na terenie Uniwersytetu Gdańskiego, to był wspólnym dziełem Związku Uczelni Fahrenheita. Ich połączone wysiłki pozwoliły stworzyć największą w Polsce konferencję koncentrującą się głównie na pracy i osiągnięciach młodych badaczy

Podsumowując to wyjątkowe wydarzenie warto wspomnieć jeszcze o dwóch kwestiach, które można uznać także za swego rodzaju sukcesy. Mowa tu o innowacyjnych pomysłach wprowadzonych przez Komitet Organizacyjny Kongresu. Pierwszym z nich było zapewnienie uczestnikom wegańskich posiłków. Taka forma cateringu była nawiązaniem do kwestii zrównoważonego rozwoju, który zakłada zmiany również w kwestii żywienia. Drugą z nowości, która spotkała się ze sporym entuzjazmem była opieka nad dziećmi uczestników, którą zapewnili organizatorzy. Taka forma wyjścia naprzeciw potrzebom młodych naukowców, a jednocześnie rodziców z pewnością umożliwi kolejnym osobom wzięcie udziału w wydarzeniu w przyszłości.

Katarzyna Kryńska, Kornel Bielawski, Łukasz Bień; fot.: Łukasz Bień, Rafał Mielczarek.