W ubiegły weekend odbyły się organizowane przez Trójmiejskie Bitwy w Śródziemiu, Bibliotekę Uniwersytetu Gdańskiego i Koło Naukowe „UGranie” Parowe Mistrzostwa Polski w Middle-earth: Strategy Battle Game. Prawie setka uczestników i organizatorów spędziła weekend na pierwszym piętrze Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, z pasją obserwując legendarny pojedynek pomiędzy siłami dobra i zła wyjęty wprost z legendarium J.R.R. Tolkiena.
Middle-earth: SBG to gra bitewna (czasem nazywana grą strategiczną lub grą wojenną), w której gracze wcielają się w rolę generałów i kierują armiami ręcznie malowanych figurek przeciwko modelom drugiego gracza. Każda figurka ma swoje statystyki, które w połączeniu z rzutem kością decydują o tym, czy danemu modelowi udało się wykonać daną akcję. Gry takie jak MESB są najczęściej rozgrywane na matach lub odpowiednio przystosowanych planszach, zaaranżowanych tak, by przypominały naturalny teren, co urozmaica rozgrywkę. Na planszach ustawia się elementy w postaci budynków, flory lub obiektów geograficznych (takich jak wzgórza, rzeki czy drogi), które często są wykonane z równą lub nawet większą starannością niż same figurki.
Gry bitewne, takie jak MESB, Warhammer 40 000 czy napoleoński Black Powder, są wielce satysfakcjonującą formą rozrywki dla osób chcących doświadczyć dowodzenia armiami żołnierzy na polach bitew - od historycznych do fantastycznych - w bezpiecznym otoczeniu własnego domu… lub dywanu biblioteki (jak w przypadku naszego turnieju).
W tegorocznych mistrzostwach uczestniczyło 37 par. Każdy zawodnik rozgrywał sześć pojedynków, a o zwycięstwie decydowały wspólne punkty graczy w danej parze. Pośród walczących były wszelakie frakcje zasiedlające przeróżne krainy Śródziemia: byli Orkowie z Isengardu, Urukowie z Mordoru, Esterlingowie na swoich Mumakilach, krasnoludy spod Samotnej Góry, elfy z lasów całego Śródziemia, ludzie z Gondoru i Rohanu, hobbici, Balrogowie i wiele, wiele więcej.
Dodatkowo w trakcie przerwy podczas pierwszego dnia Mistrzostw odbył się konkurs malarski „Złota Ryba” na najładniej pomalowane modele. Wśród kategorii konkursowych znalazły się: Najładniejsza Armia Dobra, Najładniejsza Armia Zła oraz Najładniejszy Model.
Jako współorganizatorzy serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na to wspaniałe wydarzenie, gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom. Dziękujemy również naszym współorganizatorom za owocną współpracę przy mistrzostwach. Mamy nadzieje, że spotkamy się ponownie za rok (kto wie - może w nawet liczniejszym gronie?). Tymczasem Zarząd Koła „UGranie” życzy wam spokojnych i długich wakacji.
Film z wydarzenia na kanale Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej
Zdjęcia: Rafał Mielczarek, Biblioteka UG