Gdański Salon Maturzystów na UG 5-6 września 2024

Fot. Marcel Jakubowski

Spotkania z przedstawicielami OKE, prezentacje uczelni i kierunków studiów, stoiska szkół wyższych z całej Polski - na dwa dni, czyli 5 i 6 września, Uniwersytet stał się miejscem, gdzie „matura spotyka się ze studiami”. Gdański Salon Maturzystów, inauguruje tegoroczną kampanię Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, mającą na celu wsparcie młodych ludzi w wyborze drogi kształcenia i strategii maturalnej. Gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Gdański.

Gdański Salon Edukacyjny „Perspektywy” na Uniwersytecie Gdańskim pojawia się już po raz osiemnasty. W tym roku wydarzenie na UG inicjuje kampanię edukacyjną, którą zakończą Salony w Warszawie i Rzeszowie w dniu 27 września. Oficjalne otwarcie gdańskiego Salonu miało miejsce 5 września.

- Chciałem powiedzieć „Dzień dobry Państwu”, ale zacznę: wow, ale was naprawdę dużo tutaj! - przywitał maturzystów Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - To jest cudowny i krzepiący widok - dodał. Przypomniał, że Gdański Salon Edukacyjny jest organizowany zawsze z myślą o tegorocznych, ale i przyszłych maturzystach, stojących w obliczu jednej z najważniejszych decyzji w życiu. - Czujemy szczególną odpowiedzialność, ale i wielką dumę z tego, że możemy otworzyć ten znakomity i prestiżowy cykl wydarzeń dla maturzystów. To również dowód naszej nieustającej dobrej współpracy z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” - Rektor podkreślił, że w dobie szumu informacyjnego (generowanego przez liczne media) takie wydarzenie jak Salon Maturzystów jest nie do przecenienia, i zachęcił uczniów do korzystania z możliwości rozmowy twarzą w twarz - zwłaszcza z osobami, które już studiują.

Niespodzianką podczas otwarcia wydarzenia było uhonorowanie Dyrektorki Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, Ireny Łaguny, pracującej w OKE od 25 lat, Srebrnym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego BENE MERITO ET MERENTI. Medal wręczył Rektor, wyrażając wdzięczność za wieloletnią współpracę oraz doskonałą organizację paneli z udziałem ekspertów OKE.

Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Baranowska zachęciła przyszłych maturzystów do tego, aby przy dokonywaniu wyborów życiowych kierowali się sercem i mieli na uwadze własne dobro. - Wierzę, że sobie poradzicie wtedy, gdy będziecie w siebie wierzyć - stwierdziła. Głos zabrał również Dyrektor Operacyjny „Perspektywy Press” Bartosz Stawiarz. Podziękował Uniwersytetowi Gdańskiemu za gościnę, zaś ekspertom OKE - za ich wsparcie i obecność. Następnie życzył uczniom, aby podczas wybierania przedmiotów maturalnych „byli strategami najlepszej klasy”. - Mam nadzieję, że będziecie się z nami dobrze bawić - dodał.

Następnie Dyrektor Irena Łaguna przedstawiła założenia egzaminów maturalnych w roku 2025. Podkreśliła znaczenie planowania matury „z głową” (przytaczając przykład, jak dzięki dobremu poznaniu wymagań rekrutacyjnych uczelni można ograniczyć liczbę zdawanych przedmiotów). Zaapelowała też do uczniów o dużą uważność zarówno podczas składania deklaracji wyboru przedmiotów maturalnych (w tym zadbanie o poprawność danych), jak i wypełniania kart egzaminacyjnych. Przede wszystkim jednak poinformowała uczestników wydarzenia, gdzie powinni szukać informacji o maturze oraz do kogo się zwracać w razie wątpliwości.

Salon Maturzystów to znakomita okazja dla uczniów i nauczycieli, by „z pierwszej ręki” uzyskać informacje o egzaminach maturalnych z poszczególnych przedmiotów, przygotowywanych na rok 2025. Oprócz spotkań z ekspertami OKE Salon umożliwia  zapoznanie się z ofertą edukacyjną uczelni wyższych. Odwiedzający mogli skorzystać z prezentacji przygotowanych przez Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Politechnikę Gdańską. Według organizatorów przyszli maturzyści mieli często konkretne pytania, a dużym zainteresowaniem cieszyły się arkusze egzaminacyjne.

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z wydarzenia!

Film: Mateusz Byczkowski

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP