Jubileusz 30-lecia Gdańskiego Klubu Biznesu

Fot. M. Byczkowski

Fot. M. Byczkowski

Z okazji jubileuszu Gdańskiego Klubu Biznesu, obchodzącego 30-lecie działalności, w czwartek 5 września na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się spotkanie członków Klubu. Wykład gościnny podczas wydarzenia wygłosił główny ekonomista szwajcarskiego banku UBS, Paul Donovan.

 

- Uniwersytet Gdański żyje niezależnie od kalendarza uczelni - stwierdził Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, zwracając się do licznie przybyłych uczestników. - Na naszej uczelni dzieje się bardzo wiele, czego dowodem jest nasze dzisiejsze spotkanie. - Następnie Rektor przywitał panelistów, w szczególności głównego mówcę, Paula Donovana, a także pozostałych gości, w tym Senatora Ryszarda Świlskiego i Prezesa Zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu, Marka Głuchowskiego.

Rektor podkreślił, że Uniwersytet Gdański od wielu lat współpracuje z Gdańskim Klubem Biznesu, który w znacznej części zasilony jest przez absolwentów i byłych pracowników UG. - Dzisiejsze spotkanie w murach naszej uczelni jest szczególne, bo odbywa się w 30. rocznicę działalności GKB - dodał. - Jako rektor cieszę się bardzo, że współpraca ze wszystkimi środowiskami biznesowymi w Gdańsku, ale też z Polski i Europy (choćby poprzez naszą kooperację pod parasolem Uniwersytetu Europejskiego), powoduje, że wykraczamy znacząco poza misję klasycznie pojętego uniwersytetu.

Prezes Zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu, Marek Głuchowski, stwierdził, że wybór UG jako miejsca spotkania z okazji 30-lecia Klubu był nieprzypadkowy. W swojej wypowiedzi przywołał fakt, że Rektor UG, prof. Piotr Stepnowski, pełni aktualnie funkcję Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Gdański Klub Biznesu bardzo popiera ideę połączenia trzech najważniejszych uczelni w Gdańsku. - Rozumiemy, jakie znaczenie ma silna uczelnia dla rozwoju gospodarczego i kulturowego - podkreślił Prezes. - Bez takiej uczelni nie pójdziemy szybko daleko.

Marek Głuchowski zwrócił także uwagę na fakt, że nakłady finansowe na naukę są za małe - porównał przy tym Polskę z innymi krajami Unii Europejskiej. Na zakończenie swojej wypowiedzi przytoczył słowa byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Barracka Obamy: - Zmiana nie nastąpi, jeśli będziemy czekać na inną osobę lub na inny czas. Jesteśmy tymi, na których czekaliśmy. Jesteśmy zmianą, której szukamy.

Głównego gościa spotkania przedstawiła wieloletnia członkini Klubu, Grażyna Witkowska-Mrozek, bez której - według słów M. Głuchowskiego - spotkanie by się nie odbyło. Po dość niestandardowym (poprzez cytat z korespondencji mailowej) zaprezentowaniu sylwetki Paula Donovana, oddała mu głos.

- Nie możecie ufać danym ekonomicznym - stwierdził główny prelegent, odnosząc się do potrzeby zrozumienia krótko- i długoterminowych zmian zachodzących w świecie. Następnie przeszedł do wykładu pt. UBS outlook: Current State of Global Affairs.

 

Paul Donovan jest głównym ekonomistą w UBS Global Wealth Management. Jako główny ekonomista zasiada w House View Investment Forum i jest liderem opinii UBS. Był aktywnie zaangażowany w program UBS Nobel Perspectives i wspiera program UBS Women in Economics.

Uzyskał tytuł magistra filozofii, polityki i ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz tytuł magistra ekonomii finansowej na Uniwersytecie Londyńskim. Jest również honorowym członkiem St Anne's College w Oksfordzie i zasiada w komitecie inwestycyjnym uczelni i radzie ds. rozwoju. Jest członkiem rady doradczej ds. badań Open for Business, komisarzem w komisji ds. różnorodności Instytutu Dyrektorów oraz członkiem Komisji ds. społeczności głównych ekonomistów Światowego Forum Ekonomicznego i Global Future Council ds. wzrostu.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP UG