R/v Oceania wróciła do Polski! Wszystkie próbki zebrane w ramach BaltArctic Research Cruise na miejscu

PAS

R/v Oceania, statek Instytutu Oceanologii PAN, zakończył 38. rejs AREX, czyli ponad 3 miesięczną ekspedycję do Arktyki. Jednostka przybiła do Nabrzeża Zbożowego 11 września, na brzegu powitali ją naukowcy z IO PAN, rodziny załogi oraz badaczy, jak i przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego. Statek przywiózł na swoim pokładzie ostatnie próbki do badań w ramach BaltArctic Research Cruise. 

- Zajmujemy się badaniem przeszłości oceanów. Nasz zakład zaplanował badania na dwóch fjordach i szelfie Zachodniego Svalbardu. Na fjordach oczywiście się udało, natomiast na szelfie prace utrudniła nam wysoka martwa fala - mówi Kierownik Naukowy ostatniego, szóstego etapu rejsu prof. dr hab. Marek Zajączkowski. - W tym roku jednym z naszych celów było ustalenie tempa akumulacji osadów na szelfie. Wszyscy zazwyczaj koncentrują się na fjordach albo otwartym oceanie, natomiast szelf jest taką niewiadomą. Do tego potrzebna jest specjalna technika badawcza - ołów-210, czyli radionuklid, który pozwala na datowanie współczesnej sedymentacji powstałej na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Justyna Kobos

38. rejs AREX r/v Oceania rozpoczęła od pobierania próbek wraz ze statkiem UG. R/v Oceanograf zbierał materiał badawczy bliżej brzegu, natomiast statek IO PAN płynął na otwartym morzu. Następne 5 etapów ekspedycji IO PAN odbywały się już na wodach arktycznych. R/v Oceania przebyła tysiące mil morskich, spędziła 94 dni poza portem macierzystym oraz zatrzymała się na kilkudziesięciu punktach badawczych.

Załogę i zespół naukowców z IO PAN powitała m.in. dr Justyna Kobos z Wydziału Oceanografii i Geografii, która brała udział w BaltArctic Research Cruise. Podobnie przedstawiciele IO PAN witali statek UG r/v Oceanograf, który 4 lipca br. wrócił z BaltArctic Research Cruise. Warto dodać, że na r/v Oceanii znajdowały się pozostałe próbki potrzebne do przeprowadzenia badań w ramach międzynarodowego rejsu.

Powrót

Ekspedycja na Północ to jedna z wielu wspólnych inicjatyw IO PAN i UG. 2 września armatorzy polskich statków badawczych w tym Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski i Dyrektor IO PAN prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski podpisali list intencyjny, który ma służyć m.in. jako podstawa do stworzenia „Bałtyckiej Floty Naukowej”. Jednocześnie Uniwersytet Gdański niedawno dołączył do inicjatywy „Morska Planeta” Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i Instytutu Oceanologii PAN, czyli cyklu spotkań o wszystkim, co z morzem związane. Pierwsze z nich pt. „Dziedzictwo” odbędzie się już 19 września o 18:00 w PGS. 

MJ/CKiP