Rusza druga edycja programu rezydencyjnego STUDIOTOPIA skierowanego do młodych naukowców i artystów

1

STUDIOTOPIA to inicjatywa  wspierająca współpracę między sztuką a nauką w celu promowania zrównoważonego rozwoju. W tym roku program koncentruje się na koncepcji symbiocenu, badając wzajemne powiązania życia na Ziemi poprzez połączone perspektywy sztuki i nauki.

Program stypendialny dla młodych naukowców to okazja dla dziesięciu badaczy na wczesnym etapie kariery do współpracy z dziesięcioma uznanymi współczesnymi artystami przez okres dwunastu miesięcy. Stypendium ma na celu ułatwienie dynamicznej wymiany pomysłów, wiedzy i metodologii podczas wspólnej pracy nad globalnym wyzwaniem zidentyfikowanym przez artystę i lokalny komitet wyzwań. Dzięki tej współpracy młodzi naukowcy będą mieli szansę poszerzyć swoje horyzonty badawcze i przyczynić się do tworzenia istotnego społecznie, interdyscyplinarnego dialogu.

STUDIOTOPIA skierowana jest również do młodych artystów, którzy mogą aplikować na jedną z ośmiu rezydencji opartych o badania naukowe. Ta część programu łączy każdego artystę z uznanym naukowcem w celu rocznej współpracy skupiającej się na lokalnych problemach związanych ze zrównoważonym rozwojem. To szansa dla artystów na zaangażowanie się w prace naukowe i zbadanie roli sztuki w rozwiązywaniu problemów środowiskowych.

Finansowanie i wsparcie: Uczestnicy otrzymują finansowanie, dostęp do pracowni artysty i wskazówki od instytucji goszczącej, współpracującej z programem STUDIOTOPIA. Stypendyści będą mieli również dostęp do sieci ekspertów i publiczności.

Oczekiwania dotyczące współpracy: Naukowcy i artyści powinni spotkać się osobiście co najmniej sześć razy w różnych kreatywnych i naukowych środowiskach. Harmonogram i czas trwania tych spotkań zostaną uzgodnione z instytucją goszczącą.

Dla wybranych kandydatów przewidziano:

  • Opłatę w wysokości 2000 euro: na wsparcie realizacji współpracy.
  • Koszty podróży i utrzymania: pokrycie kosztów co najmniej sześciu osobistych spotkań z partnerem współpracującym, ustalanych zależnie od potrzeb projektu.
  • Dostęp do sieci STUDIOTOPIA: możliwość nawiązania kontaktu z ogólnoeuropejską siecią ekspertów, decydentów i profesjonalistów z branży artystycznej.
  • Wsparcie w zakresie upowszechniania: pomoc w udostępnianiu koncepcji
    i metodologii naukowych różnorodnym odbiorcom w całej Europie.
  • Udział w wydarzeniach: możliwość zaprezentowania efektów rezydencji na ważnych wydarzeniach i festiwalach, np. Ars Electronica Festival i New European Bauhaus Festival.
  • Widoczność: promocja poprzez działania komunikacyjne mające na celu podkreślenie osiągnięć artystycznych i innowacji.

Więcej informacji o programie: https://studiotopia.art/open-call/

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy