Przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowali sojusz SEA-EU na targach i konferencji European Association for International Education (EAIE) w Tuluzie. Wydarzenie przyciągnęło ponad 7 tys. osób i przeszło 200 wystawców. Przedstawiciele nadmorskiego sojuszu pokazali wyjątkowość SEA-EU podczas sesji, paneli i wielu rozmów przy stoisku konsorcjum.
Na tegorocznej konferencji i targach inicjatywa Uniwersytetów Europejskich stanowiła jeden z głównych tematów wydarzenia. Na EAIE wystawiło się ponad 20 sojuszy, których stoiska symbolicznie otaczały przestrzeń należącą do Komisji Europejskiej. To pierwszy raz, kiedy na targach EAIE zaprezentowało się tyle Uniwersytetów Europejskich!
- Gdy łączymy siły, możemy być najlepsi na świecie. To właśnie jest ambicja sojuszy Uniwersytetów Europejskich - podkreśliła Vanessa Debiais-Sainton, dyrektorka jednostki Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za szkolnictwo wyższe.
Uniwersytet Gdański reprezentowały Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Dyrektorka Biura Współpracy i Umiędzynarodowienia Magdalena Sawicz, kierowniczka projektu SEA-EU Marlena Rutkowska-Myzyk oraz kierowniczka biura SEA-EU Natalia Lubińska. W konferencji wzięło udział również wielu członków społeczności akademickiej SEA-EU, w tym Prorektorka ds. Umiędzynarodowienia Uniwersytetu w Kadyksie prof. Marcela Iglesias oraz Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia Uniwersytetu w Algarve prof. Alexandra Teodósio.
Stoisko Uniwersytetu Gdańskiego było częścią przestrzeni Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) Study in Poland. Przedstawiciele UG rozmawiali o przyszłej współpracy z uczelniami z Indonezji, Egiptu i Korei Południowej.
Podczas panelu pt. „Umiędzynarodowienie i sojusze Uniwersytetów Europejskich” prof. Alexandra Teodósio podzieliła się dobrymi praktykami przy współpracy z krajami afrykańskimi. SEA-EU dąży do stworzenia obopólnego partnerstwa z afrykańskimi instytucjami. Sojusz osiąga ten cel, organizując wydarzenia takie jak SEA-EU Congress, podczas którego uczelnie afrykańskie i europejskie określają wspólne wartości m.in. poprzez podpisanie Global Gateway Declaration.
Była dyrektorka generalna SEA-EU Laura Howard przedstawiła dotychczasowe inicjatywy nadmorskiego sojuszu o wymiarze lokalnym. W drugiej fazie inicjatywy SEA-EU wyraźnie stawia na wzmocnienie współpracy regionalnej poprzez stworzenie takich organów jak Rada Miast czy Rada Portów. Na Uniwersytecie Gdańskim lokalne zmiany możemy zobaczyć m.in. dzięki programowi Zielone UG, w ramach którego na kampusie już niedługo powstanie ogród społecznościowy oraz żywe zielniki.
Targi i konferencja EAIE to jedno z największych wydarzeń poświęconych europejskiemu kształceniu. Między 17 a 20 września w Tuluzie ponad 7 tysięcy gości z całego świata mogło wymienić się doświadczeniami w zakresie technologii cyfrowych czy sposobów wdrażania zrównoważonych praktyk. Podczas tych wszystkich rozmów, paneli, spotkań i warsztatów inicjatywa Uniwersytetów Europejskich wybrzmiała jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć Komisji Europejskiej i przyszłość europejskiej edukacji.