„Pamiętajcie, że studia to nie tylko programy i sylabusy, ale to przede wszystkim ludzie. To przede wszystkim kadra akademicka, którą tutaj stanowią specjaliści o międzynarodowej renomie. Korzystajcie z tego tak mocno, jak możecie, bo taka szansa może się już nie powtórzyć” - tak rok akademicki na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed zainaugurował Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski.
Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski zaprosił całą kadrę naukową i administracyjną UG do włączenia się w obchody 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, które będziemy świętować w przyszłym roku kalendarzowym. Podsumował również ostatni rok akademicki na MWB: - To był bardzo dobry rok na państwa wydziale. Chciałbym przytoczyć zaledwie trzy wydarzenia, ale za to takie, które z mojego punktu widzenia odbiły się szerokim echem w całej Polsce. Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem było przyznanie nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Krzysztofowi Liberkowi. Nagroda ta, zwana potocznie „polskim noblem”, to najważniejsze wyróżnienie poprzedzone wieloetapową selekcją. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w Uniwersytecie Gdańskim mamy czterech laureatów tej nagrody - dwóch biotechnologów i dwóch fizyków. Serdecznie dziękuję Pani Dziekan za podjęcie inicjatywy i doprowadzenie do powołania Krajowej Sieci Biotechnologii. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że porozumienie w sprawie tej sieci zostało podpisane tutaj, w Gdańsku. To wszystko sprawia, że Państwa wydział przyjmuje na siebie rolę lidera w nowo utworzonej dyscyplinie biotechnologii.
Prorektor prof. Wiesław Laskowski jako trzecie szczególne osiągnięcie wydziału wymienił budowę najnowocześniejszego w Polsce laboratorium BSL3+, zainicjowaną przez prof. dr hab. Krystynę Bieńkowską-Szewczyk.
Swoje przemówienie wygłosił również przedstawiciel władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Prorektor ds. nauki prof. dr hab. Michał Żmijewski: - Moja historia pokazuje, że nasze drogi naukowe mogą różnie przebiegać. Trzeba być otwartym na wszelkie okoliczności, na to, co nam przynosi los. Możemy mieć bardzo dobrze zaplanowaną karierę, a jeden moment w życiu może zdecydować, że pójdziemy zupełnie inną drogą. Tak samo jak jedno odkrycie może spowodować, że dostaniemy Nobla. Tak już może być, trzeba mieć marzenia. Chciałbym właśnie, żeby państwo mieli marzenia, bo bez nich nasza praca nie ma sensu. Spośród wielu zawodów zawód naukowca ma tę swoją pozytywną stronę, że możemy kreować to, czym się zajmujemy. Ta kreatywność, która powinna być rozwinięta w państwu w czasie studiów, jest tutaj chyba najważniejsza. Studia są pewną ramą, na której zbudują państwo swój potencjał naukowy.
Do zgromadzonych gości zwróciła się również Dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG, która podsumowała poprzedni rok akademicki, wymieniając liczne sukcesy naukowców z wydziału, zarówno te naukowe, jak i infrastrukturalne. Wspomniała również o skali prowadzonych projektów badawczych - to prestiżowe inicjatywy, które podkreślają zdolność do prowadzenia innowacyjnych badań na międzynarodowym poziomie. W dalszej części przemówienia prof. Ewelina Król mówiła o najbliższych wyzwaniach, jakie stoją przed pracownikami wydziału: - Nowy rok akademicki to nie tylko kolejny rozdział w naszym życiu akademickim, to również czas refleksji nad naszymi celami, marzeniami i aspiracjami. To czas, w którym możemy wyznaczyć nowe cele i podjąć się ambitnych wyzwań. Jednym z najważniejszych będzie niewątpliwie realizacja strategii rozwoju dyscypliny biotechnologia. Mimo dużej konkurencji, mam ogromne przekonanie, że dzięki naszej wspólnej determinacji i zaangażowaniu osiągniemy nasz cel, jakim jest najwyższa możliwa ocena w procesie ewaluacji. Wierzę, że każdy z nas jest gotowy kontynuować badania na najwyższym światowym poziomie, rozwijać innowacyjne technologie i przekształcać wiedzę w praktyczne rozwiązania, które wpłyną na poprawę jakości życia ludzi i środowiska. Niech nasza wspólna pasja, determinacja i zaangażowanie staną się fundamentem naszych przyszłych osiągnięć.
Kolejnym punktem uroczystości była immatrykulacja oraz złożenie ślubowania przez studentów I roku, przeprowadzona przez Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Andreę Lipińską. Ślubowanie doktorantów poprowadził prof. dr hab. Igor Konieczny.
Prodziekan ds. Nauki dr hab. Mariusz Grinholc, prof. UG złożył gratulacje nauczycielom akademickim, którzy uzyskali w roku akademickim 2023/2024 tytuł profesora: prof. dr. hab. Robertowi Czajkowskiemu, prof. dr hab. Sylwii Jafrze, prof. dr hab. Aleksandrze Królickiej oraz prof. dr. hab. Marcinowi Okrojowi. Następnie odbyły się promocje habilitacyjne i doktorskie.
Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG wręczyła Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wręczone zostały również nagrody Rektora dla nauczycieli akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Wśród nagrodzonych naukowczyń znalazły się dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG za istotny wkład w dwóch publikacjach identyfikujących mechanizmy kontroli wewnątrzkomórkowego poziomu białka filagryny, zapobiegających przedwczesnej śmierci keratynocytów w procesie formowania bariery skóry, oraz prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk za stworzenie i realizację projektu powstania laboratorium o wysokim stopniu bezpieczeństwa biologicznego (BSL3+).
Ostatnim punktem oficjalnej części uroczystości było wręczenie studentom przez Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Andreę Lipińską listów gratulacyjnych.
Zwieńczeniem wydziałowej inauguracji roku akademickiego był wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Liberka z Zakładu Biochemii Białek, który odebrał w ubiegłym roku Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywaną ze względu na swój prestiżowy charakter Polskim Noblem. Sylwetkę Profesora przybliżył Prodziekan ds. Umiędzynarodowienia i Rozwoju prof. dr hab. Rafał Sądej. Wykład zatytułowano Białka opiekuńcze w agregacji i dezagregacja białek.