Poznaliśmy zwycięzców trzeciej edycji konkursu Rowerem na Uczelnię

fot.

Ponad dziesięć tysięcy przejazdów rowerem, rowerem elektrycznym i hulajnogą elektryczną odbyli reprezentujący UG uczestnicy trzeciej edycji konkursu „Rowerem na uczelnię”, organizowanego przez Uczelnie Fahrenheita: Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską i Gdański Uniwersytet Medyczny. 11 października podczas spotkania w gmachu Neofilologii poznaliśmy laureatów konkursu!

Przez sześć miesięcy uczestnicy konkursu - pracownicy oraz studenci i doktoranci naszej uczelni realizując dojazdy z domu do pracy oraz miejsca nauki i z powrotem do miejsca zamieszkania, zrealizowali łącznie 10 096 przejazdów, w tym 9 301 przejazdów rowerem, 328 rowerem elektrycznym i 467 hulajnogą elektryczną, pokonując na rowerze (90% uczestników), rowerze elektrycznym (6%), oraz na hulajnodze elektrycznej (4%) dystans 66 254 km.

Najwięcej kilometrów uczestniczy przejechali rowerem: 61 072 km, dystans 2 632 km został pokonany rowerem elektrycznym, a 2 550 km uczestnicy przejechali hulajnogą elektryczną.

W trakcie trwania konkursu zaoszczędzonych zostało 5 300  litrów paliwa, co przekłada się na oszczędność  w kwocie prawie 31 tys. zł  oraz co najważniejsze - dzięki udziałowi w konkursie do atmosfery nie trafiło 12 191 kg CO2.

Zgodnie z regulaminem konkursu z jego udziału wyłączone były przejazdy rekreacyjne.
Do łącznej puli przejazdów oraz liczby przejechanych kilometrów wliczały się zatem wyłącznie dojazdy studentów i doktorantów z miejsca zamieszkania na uczelnię oraz pracowników UG do pracy i z powrotem do domu.  W jednym tygodniu można było zrealizować maksymalnie 10 dojazdów.

Nagrody laureatom konkursu wręczyła Prorektor ds. Studenckich, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG. prof. UG. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele jednostek odpowiedzialnych za organizację konkursu: Centrum Zrównoważonego Rozwoju - koordynatora pierwszej jego edycji - oraz Centrum Komunikacji i Promocji, które było odpowiedzialnie za nadzór nad przebiegiem konkursu.

W gronie pracowników zwyciężczynią konkursu w kategorii największa liczba przejazdów okazała się pani Ewa Budkiewicz z Oddziału Udostępniania i Informacji Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego - 234 przejazdy.

Pozostałe miejsca na podium zajęli wśród pracowników kolejno: pan Sebastian Dorawa z Katedry Mikrobiologii Wydziału Biologii, który zrealizował 228 przejazdów, pokonując dystans 1 573 km, oraz pani Małgorzata Szczekocka z Biura Dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, która również odnotowała 228 przejazdów, ale wykręciła przy tym mniej kilometrów - 1 140.

W tej samej kategorii wśród studentów i doktorantów najlepszy okazał się pan Aleksander Szlęzak - student Wydziału Nauk Społecznych, który może pochwalić się liczbą 214 przejazdów.  Na miejscu drugim uplasował się pan Wacław Chromik - student Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, który zrealizował 190 przejazdów, trzecie miejsce dzięki 164 przejazdom zajął pan Piotr Świder - doktorant Szkoły Doktorskiej przy Wydziale Chemii.

W kategorii największa liczba przejechanych kilometrów najlepsza wśród pracowników okazała dr Małgorzata Kinder z Działu Obsługi Finansowej Projektów, która rowerem przebyła dystans 2 891 km.
W gronie studentów i doktorantów triumfował podobnie jak w roku ubiegłym Michał Prusiński - doktorant Międzyuczelnianej Szkoły Doktorskiej UG i GUMed, który na rowerze przejechał łącznie 1 876  kilometrów.

Zwycięzcy konkursu oraz osoby, które zajęły miejsca drugie i trzecie (największa liczba przejazdów) w kategorii pracownicy oraz osobno w kategorii studenci/doktoranci otrzymali nagrody w formie kart podarunkowych, z kolei zwycięzcy w obu grupach w kategorii liczby przejechanych kilometrów - zestawy upominkowe UG.

Na drobne nagrody rzeczowe mogli również liczyć pozostali uczestnicy konkursu w obu kategoriach.

Piotr Szpajer/ CKiP UG; fot. Mateusz Byczkowski