Prof. Artur Szutta: Filozofia nie jest dziedziną mglistych, nudnych i nikomu niepotrzebnych rozważań

Prof. A. Szutta

Na zdjęciu dr hab. Artur Szutta, prof UG, redaktor naczelny Filozofuj!. Fot. Arek Smykowski/UG

„Filozofuj!” to czasopismo ale też portal internetowy, którego współzałożycielem i redaktorem naczelnym jest dr hab. Artur Szutta, prof. UG z Instytutu Filozofii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Pomysł jego stworzenia zrodził się z chęci pokazania, że filozofia jest niezwykle ciekawa i rozwijająca. Przypomnijmy, że redakcja czasopisma otrzymała niedawno najważniejszą nagrodę w konkursie Popularyzator Nauki 2020 w kategorii Media.

Historia powstania czasopisma Filozofuj! sięga początku 2014 r., kiedy to dr hab. Artur Szutta, prof. UG, napisał krótki tekst "O potrzebie filozofii".  Zakończył go refleksją nt. powodu złej sytuacja filozofii, który upatrywał m.in. w braku czasopisma popularyzującego tę dyscyplinę nauki. 

- Robert Kryński, właściciel wydawnictwa Academicon, po edytowaniu tekstu zapytał, czy zechciałbym wraz z nim założyć takie czasopismo. Przygotowanie pierwszego numeru zajęło nam prawie cały rok. Było nas tylko dwóch, nie mieliśmy doświadczenia, ale uczyliśmy się. Chcieliśmy, aby czasopismo było wydawane co dwa miesiące, więc musieliśmy uczyć się szybko – opowiada dr hab. Artur Szutta, prof. UG.

Czasopismo Filozofuj!

Fot. Arek Smykowski/UG

Powoli do zespołu dołączały kolejne osoby. W tym momencie redakcja, której siedziba mieści się w Lublinie przy wydawnictwie Academicon, wraz z bliskimi współpracownikami, liczy dwanaście osób. Ściśle współpracują z nią również filozofowie z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy redagują poszczególne numery lub publikują na łamach czasopisma. Pośród autorów należy wymienić: prof. Stanisława Judyckiego, prof. Wojciecha Żełańca, prof. Annę Chęćkę, prof. Nataszę Szutta, prof. Rafała Urbaniaka, dr Monikę Bokiniec, dra Roberta Rogozieckiego, dr Iwonę Krupecką, dra Pawła Pijasa, dra Patryka Dziurosza-Serafinowicza, dra Marka Peplińskiego i dr. hab. Artura Szuttę.

Zdaniem redaktora naczelnego F! można powiedzieć, że filozofowie z Gdańska stanowią czołówkę wśród popularyzatorów filozofii w Polsce. Autorem jednego artykułu był nawet fizyk z UG, prof. Paweł Horodecki.

Głównym celem redakcji jest zmiana społecznego wyobrażenia na temat filozofii.

- Chcemy obalić mit, że filozofia to dziedzina mglistych, nudnych i nikomu niepotrzebnych rozważań. Chcemy pokazać, że filozofia jest niesamowicie ciekawa i rozwijająca. Naszym celem jest także przyciągnięcie i zainspirowanie zdolnych ludzi do włączenia się w rozwijanie filozofii na zawodowym poziomie - tłumaczy prof. A. Szutta. - Chcemy też, propagując ideały intelektualnej otwartości i krytycznego myślenia, przyczynić się do budowy społeczeństwa obywatelskiego, które stanowi podstawę dobrze funkcjonującej demokracji.

Obecnie Filozofuj! to nie tylko czasopismo, ale też portal internetowy, a także kluby "Filozofuj!" zogniskowane w różnych miastach Polski, organizujące spotkania z filozofami i dyskusje wokół aktualnych wydań czasopisma.

Artur Szutta, dr hab., prof UG, specjalizujący się w filozofii społecznej, etyce i metaetyce. Autor dwóch książek: Obywatelskie nieposłuszeństwo (Warszawa 2011), Intuicje moralne. O poznaniu dobra i zła (Lublin 2018); redaktor naczelny "Filozofuj!"; miłośnik piłki nożnej i nauki języków obcych (w tym języka chińskiego).

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG