Uniwersytet Gdański otwiera Obserwatorium Migracji

Grafika Inauguracja Obserwatorium Migracji

Międzynarodowe migracje zostały uznane za jeden z najważniejszych procesów społecznych, który silnie wpływa na sferę polityki, ekonomii oraz tożsamości kulturowej. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do Polski. W odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę z obszaru migracji Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego otworzyło w swoich strukturach program Obserwatorium Migracji. Uroczysta inauguracja nowego programu będzie miała miejsce 25 października.

Migracje powodują różnorodne wyzwania w państwach przyjmujących, na które władze samorządowe, organizacje pozarządowe i jednostki edukacyjne muszą znaleźć, często w krótkim okresie, odpowiedzi i rozwiązania. Obserwatorium Migracji ma na celu wsparcie tych decyzji wiedzą ekspercką naukowców Uniwersytetu Gdańskiego - mówi dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. 

Obserwatorium Migracji ma integrować działania akademickie, badawcze i praktyczne. Pozwoli to na lepsze zrozumienie zjawiska migracji, wspieranie procesów integracji migrantów, a także dostarczanie kluczowych narzędzi decydentom oraz innym interesariuszom, w tym instytucjom publicznym czy organizacjom pozarządowym.

Koordynatorem Obserwatorium Migracji został dr Rafał Raczyński - politolog, adiunkt w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii UG, główny specjalista ds. badawczych w Muzeum Emigracji w Gdyni, członek Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk oraz Pomorskiej Rady do Spraw Regionalnej Polityki Migracyjnej. W zespole Obserwatorium Migracji jest również dr Elżbieta Czapka, Koordynatorka programu Współpraca międzynarodowa w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG oraz dr Kamila Kowalska z Zakładu Polityk Publicznych i Administracji Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych UG.

Obserwatorium Migracji ma na celu monitorowanie i analizę procesów migracyjnych zarówno w skali lokalnej, regionalnej, jak i państwowej - mówi dr Rafał Raczyński. -  Jego zadaniem jest dostarczanie rzetelnych danych, ekspertyz, raportów oraz analiz, które mogą służyć jako podstawa do podejmowania decyzji przez władze publiczne, organizacje pozarządowe oraz sektor prywatny. Obserwatorium będzie również prowadziło badania nad integracją migrantów i migrantek, wpływem migracji na rynek pracy oraz kwestiami związanymi z wielokulturowością.

Uroczysta inauguracja Obserwatorium Migracji odbędzie się 25 października 2024 r. o godzinie 10.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. W uroczystości wezmą udział: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Monika Chabior, Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa pomorskiego i organizacji pozarządowych.

Osoby zainteresowane uczestniczeniem w wydarzeniu zapraszamy do kontaktu mailowego: szymon.gronowski@ug.edu.pl

Więcej informacji na temat Obserwatorium Migracji na stronie Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (CZRUG) https://czrug.ug.edu.pl/obserwatorium-migracji/

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Informacja prasowa CZRUG 228.95 KB
Opracowanie: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP na podstawie materiałów CZRUG