„Szanuję zasoby - nie wyrzucam!” - Dzień Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Gdańskim 25 października

Grafika Dzień Zrównoważonego Rozwoju

Źródło: materiały CZRUG

Wykłady, warsztaty, pokazy dla młodzieży i uczniów, modelowe miasto przyjazne środowisku oraz prototyp elektrowni przyszłości: takie atrakcje przygotowali naukowcy i studenci UG na tegoroczny Dzień Zrównoważonego Rozwoju. To już szósta odsłona tego wydarzenia na Uniwersytecie Gdańskim. W tym roku temat przewodni imprezy to „Szanuję zasoby - nie wyrzucam!”, związany z poszanowaniem zasobów naturalnych, kluczowym dla zapewnienia dobrobytu obecnych i przyszłych pokoleń.

Założeniem Dnia Zrównoważonego Rozwoju w Uniwersytecie Gdańskim jest wspieranie  celów zrównoważonego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia społecznego i działalności gospodarczej. Wydarzenie ściśle się łączy z ogólnoeuropejskimi działaniami w tym zakresie i jest skierowana do szerokiego grona odbiorców: uczniów, studentów, pracowników uczelni, przedsiębiorców oraz społeczności lokalnej.

Program wydarzenia podzielony jest na dwa bloki. W pierwszej części odbędą się mini-wykłady, przygotowane zarówno z myślą o młodszych, jak i starszych uczestnikach:

  • Śmieci - ziemski problem w kosmosie i kosmiczny na Ziemi (dr hab. Maciej Nyka, prof. UG, Wydział Prawa i Administracji)
  • Czekolada - słodki trudny wybór  (dr inż. Ewa Malinowska, Wydział Zarządzania)
  • Pieniądze w chmurach. Czy waluty cyfrowe są przyjazne dla środowiska? (dr Magdalena Markiewicz, Wydział Ekonomiczny).
  • O antropogenicznych zagrożeniach Półwyspu Helskiego (mgr Justyna Kąpa, Stacja Morska im. Prof. K. Skóry w Helu)
  • Losy bioodpadów, czyli co może przydarzyć się śmieciom (dr inż. Joanna Jeżewska-Frąckowiak, Wydział Chemii)
  • Lego na okrągło, czyli jak działa obieg zamknięty produktów? (dr Katarzyna Osiecka-Brzeska, Wydział Ekonomiczny)

Po wykładach młodzież będzie mogła wziąć udział w równoległych warsztatach przygotowanych przez studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego (dotyczących m.in. zasad zero waste, tajemnic logistyki, ekologicznej szafy czy domowych kosmetyków i środków czystości), wziąć udział w konkursie wiedzy lub zakręcić tematycznym kołem fortuny i rozwiązać zagadki z zakresu oszczędzania zasobów.

Tegoroczny Dzień Zrównoważonego Rozwoju organizowany jest przez Wydział Chemii, Wydział Ekonomiczny, Wydział Prawa i Administracji, Stację Morską im. Prof. K. Skóry w Helu Wydziału Oceanografii i Geografii  i Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG w ramach projektu „Zatoka Wiedzy - rozwijanie kompetencji ekologicznych społeczeństwa przez edukację”, dofinasowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Podczas jego trwania uczestnicy będą również mieli okazję zapoznać się z wystawą „Zasady Fair Trade” przygotowaną przez Polskie Stowarzyszenia Fair Trade.

Szczegółowy program wydarzenia w załączeniu.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej o celach Zrównoważonego Rozwoju: http://www.un.org.pl/

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Program 2.9 MB
Opracowanie: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP