Prof. Dariusz Stramski obejmuje katedrę Wacława Szybalskiego!

Prof. Dariusz Stramski

Prof. Dariusz Stramski, prof. Emilia Jamroziak, prof. Andrzej Rychard - to właśnie ci wybitni naukowcy objęli w roku akademickim 2024/25 Katedry Imienne Uniwersytetu Gdańskiego. 25 października na Wydziale Oceanografii i Geografii Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski przekazał prof. Dariuszowi Stramskiemu Katedrę im. Wacława Szybalskiego.

- Katedra imienna to nie tylko zaszczyt, ale także odpowiedzialność i pewnego rodzaju wyzwanie, którego prof. Stramski podjął się na najbliższy rok akademicki - powiedziała Dziekan Wydziału Oceanografii dr hab. Katarzyna Smolarz, prof. UG. - Powierzając Katedrę im. Wacława Szybalskiego w ręce pana profesora, wyrażamy naszą wiarę w przyszłość i doskonałość naukową Wydziału.

Dla prof. Dariusza Stramskiego objęcie katedry było symbolicznym powrotem na Uniwersytet Gdański. Nasza uczelnia jest miejscem, w którym ukończył studia magisterskie i otrzymał tytuł doktora nauk o ziemi. Jednak większą część swojej kariery naukowej spędził pracując za granicą - głównie w USA. Dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG podkreślił, jak podobne były drogi prof. Wacława Szybalskiego i prof. Dariusza Stramskiego, jako że obaj byli wykształceni w Polsce, pracowali w europejskich instytucjach naukowych, a później pełnię rozwoju naukowego osiągnęli w Stanach Zjednoczonych.

Rektor

- Parafrazując Josepha Conrada Korzeniowskiego można powiedzieć, że nic tak nie zniewala jak nauka. Tak jak morze z jego bezkresem, ukrytym gdzieś tam za horyzontem, z tajemnicami, które wciąż przed nami kryje, jest wyzwaniem dla ludzi niebanalnych, ciekawych, odważnych, tak i nauka nie jest po prostu dla każdego - mówił Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Odkrywanie jej tajemnic, wymaga ludzi nietuzinkowych, odważnych i po prostu ciekawych świata, takich, których nie zniechęca byle burza, ale podążają naprzód oddając się pasji. Takim człowiekiem jest niewątpliwie prof. Dariusz Stramski.

Następnie Rektor UG wraz z Dziekan WOiG przekazali na ręce profesora Katedrę Honorową prof. Wacława Szybalskiego. Warto podkreślić, że działalność prof. Dariusza Stramskiego nie będzie się ograniczać jedynie do Wydziału Oceanografii i Geografii, a będzie związana ze wszystkimi wydziałami zajmującymi się naukami przyrodniczymi i ścisłymi.

Katedra i wręczenie kwiatów

- Przyjmuję objęcie tej katedry z ogromnym zaszczytem i wielkim wyróżnieniem zdając sobie sprawę jak wybitnym człowiekiem, jak wybitnym naukowcem był prof. Wacław Szybalski - podziękował prof. Dariusz Stramski. - Nie miałem okazji poznać personalnie profesora, natomiast w San Diego mieszka dość spora Polonia amerykańska. Wśród nich żyje grono osób, które zajmuje się szeroko pojętą biotechnologią. W tej grupie prof. Szybalski był często wspominany, więc miałem niebezpośrednią możliwość zetknięcia się z patronem katedry, którą dziś obejmuję.

Po objęciu Katedry prof. Dariusz Stramski podziękował wszystkim swoim mentorom oraz osobom, które wsparły go podczas jego rozwoju naukowego, a następnie wygłosił pierwszy w swojej nowej roli wykład pt. „Fundamental Science in Fundamental: Blue Skies Research in Ocean Optics”. Był to ten sam wykład, który naukowiec wygłosił na początku października br. po otrzymaniu prestiżowego Medalu Nilsa Gunnara Jerlova.

MJ/CKiP