Przygotowania do obchodów 55-lecia uczelni, powołanie nowych członków rad oraz przedłużenie umowy dzierżawy były głównymi tematami posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, które odbyło się 25 października 2024.
Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski rozpoczął spotkanie od wręczenia powołań przewodniczącym Rad Dyscyplin, kierownikom Szkół Doktorskich oraz członkom Rady Programowej Gazety Uniwersyteckiej. Po zmianach w organizacji studiów trzeciego stopnia szkoły doktorskie wracają na wydziały. Oznacza to, że zamiast dotychczasowych 4 będzie funkcjonować ich 11 (pełna lista kierowników SD, przewodniczących RD i składu Rady GU na końcu tekstu).
Po uroczystym mianowaniu Senat przeszedł do porządku obrad. Jako pierwsza sprawozdanie z roku akademickiego 2023/24 przedstawiła Rzeczniczka ds. Postępowania Etycznego Nauczycieli Akademickich prof. dr hab. Mariola Bidzan. W trakcie ubiegłego roku akademickiego rzeczniczka zajęła się 12 sprawami, które dotyczyły konfliktów na poziomie student-profesor, przełożony-pracownik, a także między nauczycielami akademickim pracującymi na jednym wydziale. Znaczna część tych spraw została rozwiązana polubownie.
Prof. Mariola Bidzan zasygnalizowała, że wzrasta liczba zgłoszeń od studentów znajdujących się w spektrum autyzmu. Problemy wynikają często z nieporozumień. Rzeczniczka zapowiedziała m.in. podjęcie współpracy z Akademickim Centrum Wsparcia Psychologicznego oraz przygotowanie materiałów edukacyjnych związanych z tym tematem.
Następnie sprawozdanie z tego samego okresu przedstawiła Rzeczniczka ds. Równego Traktowania i Przeciwdziałania Mobbingowi dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG. Biuro Rzecznika w ubiegłym roku przeprowadziło blisko 70 interwencji indywidualnych, a także zrealizowało szkolenia i materiały edukacyjno-promocyjne nt. działalności biura. Rzeczniczka podkreśliła, że wiele zgłoszeń niestety opiera się na braku wiedzy prawnej o zjawisku mobbingu i dyskryminacji oraz braku znajomości praw i obowiązków pracowniczych. Zaproponowała, aby raz na jakiś czas zapoznawać pracowników z zasadami etyki nauczyciela akademickiego UG.
Na zakończenie prof. Joanna Kruczalak-Jankowska podziękowała za możliwość pełnienia funkcji rzeczniczki i zapowiedziała, że w związku z działalnością naukową ustępuje z tego stanowiska. Nową Rzeczniczką ds. Równego Traktowania i Przeciwdziałania Mobbingowi od 1 października 2024 r. jest prof. dr hab. Ewa Łojkowska.
Oba sprawozdania zostały zatwierdzone przez Senat jednomyślnie.
Senatorowie przyjęli także projekt uchwały w sprawie wniosku do Rady Miasta Gdańska o zmianę nazwy odcinka ulicy Jana Bażyńskiego (przy którym znajdują się budynki należące do UG) na ulicę prof. Marii Janion jako formę uczczenia dorobku wybitnej humanistki, a także jako część obchodów 55-lecia uczelni.
Następnie dr hab. Łukasz Rudnicki, prof. UG, chwilę wcześniej powołany na Kierownika Szkoły Doktorskiej przy Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, przedstawił wniosek o zatrudnienie dr. hab. Marcina Markiewicza na stanowisku profesora uczelni w Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych. Tożsamy wniosek w sprawie zatrudnienia dr hab. Hanny Wolskiej zaprezentowała Prodziekan ds. Kształcenia WPiA dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba. Senat jednomyślnie przyjął obie propozycje.
W związku z formalną niemożliwością kontynuowania mandatu członka Rady Uczelni przez dr hab. Agnieszkę Chłoń-Domińczak, prof. SGH oraz prof. dr hab. Małgorzatę Omilanowską - Kiljańczyk władze rektorskie zaproponowały dwoje kandydatów, którzy dołączyliby do Rady do końca jej kadencji, czyli do końca 2024 r. Senat UG zatwierdził i wybrał kandydatury: dr hab. Moniki Bąk, prof. UG oraz Rektora Seniora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr. hab. Marcina Gruchały.
Kanclerz Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG przedstawiła projekt uchwały w sprawie przedłużenia dzierżawy gruntu należącego do Uniwersytetu Gdańskiego położonego w Gdańsku-Oliwie przy ul. Wita Stwosza. Warto dodać, że dzięki udanym negocjacjom stawka za metr kwadratowy w proponowanym projekcie uchwały wzrosła o 45% w porównaniu do wygasającej umowy. Senat przyjął wniosek.
Prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG przedstawiła dwa projekty uchwały Senatu UG w sprawie ustalenia programu studiów podyplomowych Psychologia przywództwa w organizacjach oraz realizowanych w ramach programu Erasmus Mundus Master Studies Chemical Innovation, Regulation and Sustainability (ChIRS), które będą prowadzone wspólnie z uczelniami z całej Europy. Senatorowie UG jednomyślnie przyjęli oba wnioski.
Na koniec posiedzenia prof. Piotr Stepnowski zrelacjonował efekty rozmów z Ministrem Nauki, prezydium KRASP i z posiedzenia przewodnictwa KRUP. Organy reprezentujące uczelnie akademickie prowadzą dyskusje nt. nowelizacji ustaw, przyszłorocznego budżetu i zawartych w nim nakładów na naukę polską, a także w sprawie mechanizmu obligacji sprawiedliwościowych dla uczelni, które w ubiegłych latach otrzymały mniejsze środki niż inne.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Rada Programowa ,,Gazety Uniwersyteckiej_.pdf | 46.78 KB |
Kierownicy Szkol Doktorskich .pdf | 46.08 KB |
Przewodniczacy rad dyscyplin.pdf | 48.62 KB |