„Gdańsk jest (…) stolicą polskiej wolności”. Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego na Uniwersytecie Gdańskim

Debata z Ministrem Radosławem Sikorskim na UG

Fot. Alan Stocki

- Gdańsk jest (…) stolicą polskiej wolności - powiedział Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Gdańskim w dniu 8 listopada. Wątek Gdańska i Solidarności stał się punktem wyjścia do refleksji o polityce i bezpieczeństwie Polski zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym, związanym z aktualnymi wyzwaniami wewnętrznymi i międzynarodowymi.

- Zawsze jestem wzruszony przy Pomniku Poległych Stoczniowców, bo to jest miejsce, w którym człowiek sobie uświadamia, na czym kiedyś polegała polityka: że się ryzykowało życie za to, by móc w ogóle coś powiedzieć - powiedział Minister Radosław Sikorski. - Stawka polityki dzisiaj jest niższa. Dzisiaj walczymy o rzeczy pozytywne dla Polski, a nie tylko o to, żeby w ogóle móc powiedzieć, co nam leży na sercu.

Wśród wyzwań stojących przed naszym krajem wymienił przede wszystkim bezpieczeństwo i modernizację. - Bezpieczeństwo ma swój aspekt geopolityczny, militarny, zdrowotny, ale też i energetyczny - zauważył Minister. W zapewnieniu tego ostatniego aspektu Pomorze będzie odgrywać istotną rolę: to tu powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa, a także (na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej) największa w Europie hala budowy wież do wiatraków, służących do pozyskiwania energii z wiatru. Według Radosława Sikorskiego to przedsięwzięcie (realizowane w kooperacji przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu) jest symbolem modernizacji Polski, która - zdaniem ministra - powinna się zakończyć do końca bieżącej dekady.

- Mamy unikatową szansę, bo to jest być może ostatnia perspektywa finansowa Unii Europejskiej, której będziemy beneficjentem netto - stwierdził Radosław Sikorski. - Potrzebujemy trójskoku modernizacyjnego - dodał. Elementami modernizacji mają być: nowoczesna, bezpieczna energetyka, dokończenie infrastruktury transportowej oraz przygotowanie kraju do organizacji dużej międzynarodowej imprezy, jaką są Igrzyska Olimpijskie. Wyzwaniem jest również wprowadzenie Polski (do końca dekady) do grupy G20 - czyli grupy najważniejszych krajów na świecie, która skupia 80% światowego PKB i 80% światowej ludności. - To jest wyzwanie na miarę naszych ambicji - stwierdził z przekonaniem Minister.

W swoim wystąpieniu Radosław Sikorski poruszył także kwestie związane z polityką zagraniczną: podkreślił stabilną pozycję Polski w porównaniu z niektórymi innymi krajami Europy oraz znaczenie budowania obronności naszego kraju - zwłaszcza w kontekście sąsiedztwa Federacji Rosyjskiej. Wskazał również na wyjątkowo duży procent PKB, jaki Polska przeznacza na obronność - najwięcej w proporcji do PKB w całym Sojuszu Północnoatlantyckim.

Zapraszając uczestników spotkania do debaty, podkreślił: - Chciałbym, abyśmy się zastanowili nie tylko nad bieżącymi wydarzeniami, ale także nad tym, skąd przyszliśmy, co już osiągnęliśmy i co trzeba koniecznie zachować. Jako przykład sukcesu wolnej Polski podał jej samorządność. Zauważył, że system, w którym samorząd otrzymuje część dochodów z podatku od przedsiębiorstw, stał się rozwiązaniem powielanym w innych krajach.

W dyskusji, która nastąpiła po wystąpieniu Ministra Spraw Zagranicznych, poruszono wiele kwestii. Wśród nich znalazły się m.in. wprowadzenie euro jako waluty w Polsce, system praktyk dla studentów dyplomacji (i kierunków pokrewnych), relacje Polski z bliższymi i dalszymi sąsiadami (w tym ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytania i Japonią) oraz aktualna sytuacja związana z konfliktami na Bliskim Wschodzie i wynikiem wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Organizatorami spotkania byli Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Uniwersytet Gdański.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP