Studenci 15 kierunków Uniwersytetu Gdańskiego w ramach integracyjnego projektu "Sztuka mówienia" nagrali, pod kierunkiem dr. Miłosza Wojtyny z Wydziału Filologicznego UG, pokrzepiający i ważny społecznie spot. W swoim przesłaniu przekonują, że satysfakcja z życia i samoakceptacja mają olbrzymi wpływ na wykorzystanie potencjału oraz na relacje międzyludzkie i społeczne.
„2020 r. nie był Twoim rokiem, nie myślisz optymistycznie o 2021 r., masz obawy, boisz się szczepień i koronawirusa, czujesz, że w ciągu kwarantanny nie zrobiłeś nic wartościowego, chcesz rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady… Każdy z nas miewa lepsze i gorsze dni, nie jesteś sam” – to słowa wybrzmiewające z trzyminutowego filmu studentów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy nawołują do zadbania o własne, dobre samopoczucie i radość życia.
Nagranie studentów UG pt. "To jest okej"
Jak przy pomocy słów przejąć kontrolę nad światem
Spot powstał w ramach wykładu ogólnouczelnianego "Sztuka mówienia, czyli jak przy pomocy słów przejąć kontrolę nad światem". To kurs z retoryki i wrażliwości z wystąpień publicznych i dobrej, produktywnej komunikacji.
- Kurs prowadzę od 2019 r., a zapisać mogą się na niego studenci wszystkich kierunków UG. W normalnych okolicznościach uczestnicy w ramach egzaminu przedstawiliby na koniec wystąpienia na scenie - mówiliby do publiczności, pokazali dobry język gestów, pracę głosu, świetnie zaprojektowane slajdy i tak dalej. Dziś, w pandemii, potrzebowaliśmy czegoś innego – mówi dr Miłosz Wojtyna, pomysłodawca projektu. - Poprosiłem więc, by studenci przygotowali wystąpienie grupowe, w którym przedstawią światu interesujący, ważny komunikat, coś istotnego dla jak najszerszej grupy odbiorców. Poradzili sobie znakomicie.
Jak przekonuje dr M. Wojtyna, kto chce naprawiać świat, powinien zacząć od słów.
- To, co studenci mówią w tym krótkim nagraniu, jest dla nas wszystkich kluczowe: zrozumienie, że pomimo paskudnych okoliczności, mimo sporów i kompletnego braku wzajemnego zrozumienia, wciąż mamy szansę zrobić coś dobrego - poczuć się ok, pomówić inaczej, zaakceptować siebie i innych. Kto chce naprawiać świat, niech zacznie od słów – dodaje dr Miłosz Wojtyna.