Studenci UG apelują: Ty też poczuj się okej i ciesz się życiem!

Klatka ze spotu

Studenci 15 kierunków Uniwersytetu Gdańskiego w ramach integracyjnego projektu "Sztuka mówienia" nagrali, pod kierunkiem dr. Miłosza Wojtyny z Wydziału Filologicznego UG, pokrzepiający i ważny społecznie spot. W swoim przesłaniu przekonują, że satysfakcja z życia i samoakceptacja mają olbrzymi wpływ na wykorzystanie potencjału oraz na relacje międzyludzkie i społeczne.

„2020 r. nie był Twoim rokiem, nie myślisz optymistycznie o 2021 r., masz obawy, boisz się szczepień i koronawirusa, czujesz, że w ciągu kwarantanny nie zrobiłeś nic wartościowego, chcesz rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady… Każdy z nas miewa lepsze i gorsze dni, nie jesteś sam” – to słowa wybrzmiewające z trzyminutowego filmu studentów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy nawołują do zadbania o własne, dobre samopoczucie i radość życia.

Nagranie studentów UG pt. "To jest okej"

Jak przy pomocy słów przejąć kontrolę nad światem

Spot powstał w ramach wykładu ogólnouczelnianego "Sztuka mówienia, czyli jak przy pomocy słów przejąć kontrolę nad światem". To kurs z retoryki i wrażliwości z wystąpień publicznych i dobrej, produktywnej komunikacji.

- Kurs prowadzę od 2019 r., a zapisać mogą się na niego studenci wszystkich kierunków UG. W normalnych okolicznościach uczestnicy w ramach egzaminu przedstawiliby na koniec wystąpienia na scenie - mówiliby do publiczności, pokazali dobry język gestów, pracę głosu, świetnie zaprojektowane slajdy i tak dalej. Dziś, w pandemii, potrzebowaliśmy czegoś innego – mówi dr Miłosz Wojtyna, pomysłodawca projektu. - Poprosiłem więc, by studenci przygotowali wystąpienie grupowe, w którym przedstawią światu interesujący, ważny komunikat, coś istotnego dla jak najszerszej grupy odbiorców. Poradzili sobie znakomicie.

Jak przekonuje dr M. Wojtyna, kto chce naprawiać świat, powinien zacząć od słów. 

To, co studenci mówią w tym krótkim nagraniu, jest dla nas wszystkich kluczowe: zrozumienie, że pomimo paskudnych okoliczności, mimo sporów i kompletnego braku wzajemnego zrozumienia, wciąż mamy szansę zrobić coś dobrego - poczuć się ok, pomówić inaczej, zaakceptować siebie i innych. Kto chce naprawiać świat, niech zacznie od słów  – dodaje dr Miłosz Wojtyna.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG