Studenci z UG wśród zwycięskich zespołów w konkursie „Energia Przyszłości”!

1

Studenci i doktoranci z uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Fahrenheita zaprezentowali przed władzami rektorskimi i dziekańskimi UG, GUMed i PG innowacyjne prototypy, które mogą zmienić naszą przyszłość. Zwyciężył projekt "Elektrownia Przyszłości’, a jego autorzy pojadą na zagraniczną konferencję poświęconą tematyce zrównoważonej energii.

Konkurs organizowany przez Uczelnie Fahrenheita przyciągnął wyjątkowe talenty, które nie tylko zaprezentowały swoje międzyuczelniane projekty, ale również wizje, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki podchodzimy do ekologii, zarządzania odpadami i zdrowia publicznego. Prototypy, takie jak Elektrownia Przyszłości, TIGO Trash-in-Gas-Out oraz SolarHealth Hub, zdobyły uznanie Kapituły, która w czerwcu 2024 roku przyznała im dofinansowanie na realizację pomysłów. Prezentacje efektów prac podczas finału wzbudziły entuzjazm wśród uczestników, którzy chętnie zadawali także pytania dotyczące realizacji i możliwości dalszego rozwoju tych projektów.

Mirosław Chyła, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, ogłosił, że zamierza wesprzeć rozwój projektu SolarHealth Hub, zapewniając inicjatywie dodatkowe finansowanie oraz umożliwiając wdrożenie rozwiązania na terenie gminy Pelplin. Podkreślił, że dostrzegł w nim potencjał do poprawy jakości życia mieszkańców, zwłaszcza w rejonach o ograniczonym dostępie do opieki medycznej.

- Uczelnie Fahrenheita nie po raz pierwszy zachęcają społeczność studencką do tworzenia projektów międzyuczelnianych. Część z nich dofinansowujemy. Za to po raz pierwszy ten konkurs został ukierunkowany na zawężoną tematykę i dotyczy wyłącznie rozwiązań z zakresu zrównoważonej energii. Ten konkurs to doskonała okazja, by młodzi naukowcy mogli pokazać swoje umiejętności i pomysły, ale także, żeby nawiązali współpracę interdyscyplinarną. W Gdańsku mamy wiele talentów, które mogą przyczynić się do wprowadzenia realnych zmian w naszej codzienności – powiedziała prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. 

Kreatywność i przygotowanie młodzieży docenia też Aramco, największa firma paliwowo-energetyczna na świecie, która przyznała nagrodę za najlepszą prezentację dla projektu „Elektrownia Przyszłości”. Miało to na celu wyróżnienie zespołu, który obok innowacyjności pomysłu, wykazał się też najlepszymi umiejętnościami miękkimi, szczególnie cenionymi na współczesnym rynku pracy. Aramco nie pierwszy raz zaangażowało się we wsparcie projektów edukacyjnych w duchu STEM.

Przedstawione międzyuczelniane projekty ilustrują wyjątkowe pomysły młodych naukowców:

  • Elektrownia przyszłości – zespół z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w składzie: Mateusz Baluk, Damian Makowski, Dawid Strzelecki, Julia Dunajska, Aleksandra Kotz oraz Aleksandra Kierczak przedstawił Elektrownię przyszłości – zintegrowany prototyp fotoelektrochemicznej celki, wykorzystującej energię odnawialną ze słońca i wiatru do produkcji zielonego wodoru. 
  • TIGO Trash-in-Gas-Out – zespół z Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Michał Dominów, Rafał Kowalski, Łukasz Arcimowicz i Dzmitry Dauhalevich opracował innowacyjny reaktor do przetwarzania odpadów organicznych i tworzyw sztucznych, wykorzystujący nowoczesne procesy, takie jak piroliza, reforming i efekty synergiczne, co może zrewolucjonizować podejście do gospodarki odpadami i produkcji wodoru. 
  • SolarHealth Hub – Koło Naukowe Medical Intelligence Lab z Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego tworzy przenośny hub zdrowotny zasilany energią słoneczną. Projekt ma na celu zapewnienie mieszkańcom rejonów o utrudnionym dostępie do opieki medycznej możliwości wykonywania podstawowych pomiarów zdrowotnych, łącząc nowoczesną technologię z potrzebami społeczności. Zespół odpowiedzialny za realizację tej wizji tworzą: Daniel Cieślak (PG, GUMed), Michalina Razik (PG), Kinga Grzęda (PG), Zuzanna Mederska (PG), Karolina Zielińska (PG) oraz Anna Prus (GUMed, UG).

Kapituła konkursu obradowała w składzie:

  • prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • z ramienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. dr hab. Michał Pikuła (Pracownia Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej GUMed), Paweł Orłowski (przewodniczący Rady Uczelni GUMed) i Mateusz Kirjak, Dział Projektów Badawczych GUMed
  • z Politechniki Gdańskiej: prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska (Wydział Chemiczny PG), prof. Jacek Barański (Instytut Energii PG) i dr inż. Damian Głowienka, Instytut Fizyki i Informatyki Stosowanej PG
  • z Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG (Wydział Nauk Społecznych UG) i dr hab. Małgorzata Łosiewicz, prof. UG (Instytut Mediów UG)
  • Jarosław Kobus, Prezes zarządu oraz Maciej Szozda z Aramco Fuels Poland.

 

Nagrodzonym zespołom serdecznie gratulujemy!

oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP