Uniwersytet Gdański nawiązuje współpracę z Muzeum Stutthof

Podpisanie

We wtorek 19 listopada Uniwersytet Gdański podpisał umowę o współpracy z Muzeum Stutthof w ramach inicjatywy #KoalicjaPamięci. Jego sygnatariuszami byli Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michał Harciarek oraz Dyrektor Muzeum Piotr Tarnowski. Z tej okazji do dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego udali się pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego oraz studenci kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. 

UG i Stutthof będą współpracować w sferze komunikacji, dialogu społecznego, wykorzystania mediów i obróbki danych cyfrowych. Obie instytucje zobowiązały się używać tych narzędzi w walce z dezinformacją i mową nienawiści w mediach społecznościowych. Celem współpracy jest także promowanie działań edukacyjnych i społecznych związanych z miejscami pamięci Stutthofu i innych muzeów martyrologicznych. Uniwersytet Gdański reprezentowali dr hab. Małgorzata Łosiewicz, prof. UG, dr hab. Karolina Aszyk-Treppa, prof. UG, dr hab. Konrad Knoch, dr Jan Miklas-Frankowski, dr Dominika Rafalska, dr Monika Białek oraz dr Jacek Wojsław.

Dziekan WNS i prof. Małgorzata Łosiewicz

- Uniwersytet i pamięć o więźniach obozu Stutthof nierozerwalnie wiążą się ze sobą. Rolą uniwersytetu jest zgłębianie historii, relacji międzyludzkich: tego, jak one wyglądały, jak ludzie radzili sobie z traumą. To także poznawanie mechanizmów, na przykład funkcjonowania społecznego - mówi prof. Michał Harciarek. - Mam nadzieję, że projekt współpracy Muzeum Stutthof z Uniwersytetem Gdańskim, szczególnie z Wydziałem Nauk Społecznych, pozwoli na to, żeby tę wiedzę pogłębić. Chodzi o to, aby kolejne pokolenia wiedziały, jak dochodziło do rozwoju systemów totalitarnych, systemów, które nadal istnieją - i aby miały świadomość tego, w jaki sposób można ewentualnie temu zapobiegać. Bo tylko dzięki znajomości tych mechanizmów możliwe jest podejmowanie działań prewencyjnych.

Obcując z historią

Szuthoff

Do Sztutowa udało się również ponad 30 studentów. Mogli oni zobaczyć pamiątkowe artefakty sprzed niemal 80 lat. Bogusława Tartakowska i Ewa Malinowska z Muzeum Stutthof przedstawiły część zbioru pamiątek. Były to m.in. grzebienie, buty czy cegły z wyrytymi imionami więźniów obozu koncentracyjnego. Dr Danuta Drywa zaprezentowała z kolei listy obozowe oraz notatki ofiar hitlerowskiego terroru w formie cyfrowej. Rzecznik Muzeum Stutthof, Łukasz Kępski, wygłosił krótki wykład „Założenia i strategia komunikacji społecznej w Miejscu Pamięci MS (Muzeum Stutthof)”. Poruszył on m.in. zagadnienie wykorzystania nowoczesnych mediów społecznościowych do walki z dezinformacją i kłamstwami historycznymi.

Odbyło się również zwiedzanie samego obozu. Jak podkreślił przewodnik, Łukasz Kępski krematorium to jedyne miejsce, do którego Muzeum nie wpuszcza ekip filmowych ani nie pozwala robić profesjonalnych zdjęć.

Bartosz Piwowarczyk/CDN, oprac. CKiP