Relacja z III Gali Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej

III Gala Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej - zdjęcie

Ponad sto osób z grona studentów, doktorantów i pracowników, które łączy jedno - pasja do aktywnego działania. 15 stycznia w Bibliotece  Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się Gala Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. To już trzecia edycja wydarzenia, które z każdym rokiem nabiera rozmachu, a jego program wzbogacają nowe nagrody. Podczas tegorocznej Gali wręczono: Nagrody Rektora za działalność artystyczną, sportową, naukową i społeczną, Nagrodę im. prof. Tadeusza Dmochowskiego dla nauczyciela akademickiego oraz pracownika administracyjnego, Nagrody Santander Bank Polska dla studentów i doktorantów, a także - po raz pierwszy - Nagrodę Artystyczną Uniwersytetu Gdańskiego.

III Galę Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej otworzył Łukasz Bień, Dyrektor Biura CASiD. Podkreślił, jak ważną rolę odgrywa różnorodność pomysłów oraz otwartość na nowe wyzwania wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego, jak również wsparcie władz uczelni w rozwijaniu aktywności studentów i doktorantów. W swoim przemówieniu wspomniał Dominika “Domela” Walczaka, którego śmierć głęboko wstrząsnęła całą społecznością uczelni: ­- Dominik był niezwykłą osobą - zaangażowanym studentem, doktorantem i przyjacielem, który pozostawił po sobie trwały ślad w naszej społeczności akademickiej. Władze Fundacji, której Dominik Walczak był wiceprezesem, ustanowiły specjalną nagrodę dla aktywnych studentów, aby uhonorować jego wkład w rozwój życia akademickiego.

Prorektorka ds. Studenckich dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG w swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważne jest docenianie wysiłków studentów i doktorantów, zarówno tych podejmowanych w nauce, sporcie, sztuce, jak i działalności społecznej. - To dzięki studentom i doktorantom jesteśmy tak wielobarwną, różnorodną i jakże wrażliwą społecznie wspólnotą - powiedziała. - Wspólnotą bardzo aktywną - i dzisiaj przyszedł ten moment, aby po raz kolejny podziękować, nagrodzić najaktywniejszych z aktywnych, najlepszych z najlepszych. Prorektorka zwróciła uwagę na wyjątkowość tej edycji Gali, będącej częścią obchodów 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Na zakończenie prof. U. Patocka-Sigłowy wyraziła wdzięczność za możliwość współpracy ze studentami i doktorantami: - Dziękuję, że obdarzyliście nas zaufaniem, dzielicie się swoimi pasjami i inspirujecie nas każdego dnia. Nie zwalniajcie, angażujcie się dalej i zapraszajcie do współpracy jeszcze więcej swoich kolegów i koleżanek. Dziękuję, że mogę być jedną z Was.

Przed wręczeniem pierwszych wyróżnień głos zabrała także Mariola Piskorska, Menedżer Santander Universidades w Gdańsku, reprezentująca fundatora nagrody. Złożyła gratulacje wszystkim laureatom, a także podzieliła się osobistą historią, ilustrującą, jak trudne bywa zauważenie wysiłków innych osób. Wyraziła przy tym nadzieję, że nagroda ufundowana przez Santander Universidades stanie się symbolem uznania i inspiracją do podejmowania kolejnych wyzwań. 

Po części wprowadzającej nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień. 

Jako pierwsze wręczone zostały wyróżnienia Santander Universidades, przyznawane za osiągnięcia sportowe, naukowe i artystyczne; za zaangażowanie społeczne, realizację inicjatyw na uczelni i poza nią, a także za działalność na rzecz społeczności akademickiej. Nagrody te honorują szeroki wachlarz aktywności i podkreślają znaczenie wszechstronnego rozwoju studentów i doktorantów. 

Kolejnym punktem gali było wręczenie Nagrody im. Prof. Tadeusza Dmochowskiego, przyznawanej na wniosek studentów i doktorantów. Wyróżnienie to trafia do nauczycieli akademickich oraz pracowników administracyjnych wspierających aktywność studencką i doktorancką. W tym roku uhonorowano nim dwie osoby: 

  • w kategorii nauczyciela akademickiego: dr Roksanę Zgierską, 
  • w kategorii pracownika administracyjnego: mgr Małgorzatę Grabowską. 

Dr Roksana Zgierska, opiekunka koła naukowego „Words of Wisdom”, jest związana z Wydziałem Filologicznym i Instytutem Anglistyki i Amerykanistyki. Studenci docenili ją za zaangażowanie w ich rozwój i tworzenie możliwości wykraczających poza standardowe ramy dydaktyki. Dzięki jej wsparciu mieli szansę uczestniczyć w konferencjach, warsztatach oraz festiwalach, które otworzyły przed nimi nowe horyzonty i umożliwiły nawiązywanie wartościowych kontaktów. Studenci docenili jej personalne podejście, wsparcie w realizacji projektów naukowych oraz zaangażowanie w organizację festiwalu Between.Pomiędzy. 

Mgr Małgorzata Grabowska, od ponad 40 lat pracująca na Uniwersytecie (obecnie pełniąca funkcję sekretarki Prorektorki ds. Studenckich), wspiera studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego, z zaangażowaniem uczestnicząc w licznych inicjatywach społecznych, sportowych i kulturalnych. Jej empatia, profesjonalizm i gotowość do pomocy uczyniły z niej filar społeczności akademickiej podziwianej nie tylko przez brać studencką i doktorancką, ale także przez pracowników. 

Kolejnym punktem gali było wręczenie Nagród Rektora za osiągnięcia sportowe. Podsumowanie sukcesów sportowych przedstawił Piotr Walczak, Prezes Akademickiego Związku Sportowego UG. Podziękował on władzom uczelni za wsparcie oraz podkreślił osiągnięcia sportowców, którzy w zeszłym roku zdobyli 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski oraz 2. miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Prezes AZS wspomniał również o wydarzeniach sportowych w formacie Akademickich Mistrzostw Polskich, których gospodarzem był Uniwersytet Gdański. Były to: Akademickie Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym, Akademickie Mistrzostwa Polski w Siatkówce plażowej oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym dla osób z niepełnosprawnościami. 

Następnie wręczono Nagrody Rektora w kategoriach organizacyjnych i naukowych. Piotr Patalas, wiceprzewodniczący Parlamentu Studentów UG, przybliżył działania Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej oraz Parlamentu Studentów UG. Ceremonię wręczenia Nagród Rektora w kategorii osiągnięć artystycznych otworzył natomiast mgr Michał Biełuszko, kierownik Akademickiego Centrum Kultury.

Nowością III Gali Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej było wprowadzenie Nagrody Artystycznej zainicjowanej przez Kanclerz UG, dr hab. Anetę Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG. Nagroda ta ma na celu promowanie i docenianie twórczości artystycznej oraz wkładu studentów i doktorantów w rozwój kultury. 

Do nagrody zgłaszano prace w sześciu kategoriach: twórczość literacka, sztuki wizualne, muzyka, teatr i performance, film i multimedia, a także inicjatywy kulturalne. Spośród 31 prac zgłoszonych do konkursu wybrano cztery, które wyróżniły się szczególną wartością artystyczną. Laureatami zostali:

  • Sahar Mohammad-Taghizadeh (malarstwo), 
  • Izabela Maciukiewicz (plastyka), 
  • Natalia Murawska (taniec i teatr), 
  • Marta Bielawska (muzyka). 

Podczas gali zaprezentowano także film autorstwa Rafała Mielczarka z CASiD, przybliżający działalność artystyczną Kanclerz UG, prof. Anety Oniszczuk-Jastrząbek. 

Ostatnią częścią uroczystości było ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „Akademickie Życie w Obiektywie!”. Konkurs miał na celu promowanie wartości uniwersalnych w ramach współpracy między Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Narodowym im. I.I. Miecznikowa w Odessie. Laureatami konkursu zostali: 

  • 1. miejsce: Jakub Pilszak, 
  • 2. miejsce: Radosław Kędzierski, 
  • 3. miejsce: Kamil Łowczyk. 

Galę zakończył koncert Orkiestry Akademickiej pod batutą Marcina Janka.

 

Pełna relacja na stronie Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej

Opracowanie na podstawie informacji CASiD: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP