Uniwersytet Gdański i Agencja Rozwoju Pomorza podpisały umowę o współpracy na rzecz rozwoju regionu pomorskiego

Podpisanie umowy między UG a ARP

Fot. S. Jętczak

Nauka, biznes i wspólny cel, jakim jest rozwój regionu w odpowiedzi na współczesne potrzeby rynkowe: 22 stycznia 2025 r. miało miejsce uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Agencją Rozwoju Pomorza S.A. Główne założenia współpracy obejmują działania promujące województwo pomorskie jako dynamiczny ośrodek akademicki, wspierający innowacyjność i rozwój lokalnego rynku pracy.

Umowę podpisali: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz reprezentujący Agencję Rozwoju Pomorza Prezes Zarządu Sławomir Kosakowski i Wiceprezes Zarządu Piotr Ciechowicz.

W spotkaniu uczestniczyły również koordynujące umowę dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego UG, oraz mgr Aleksandra Stenke, Kierowniczka Biura Karier UG, a ze strony ARP - Wojciech Tyborowski, Dyrektor Invest in Pomerania, oraz Karolina Nawrocka-Mucha, Specjalista ds. współpracy z uczelniami w Invest in Pomerania.

Przedmiotem podpisanej umowy jest zacieśnienie współpracy merytorycznej pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Agencją Rozwoju Pomorza. W ramach umowy zaplanowano liczne inicjatywy wspierające rozwój kompetencji studentów i ich przygotowanie do wyzwań zawodowych. Porozumienie stanowi ważny krok w kierunku synergii między edukacją a gospodarką regionu.

- Kształcenie kadr dla gospodarki jest istotnym wyzwaniem zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie. Działania w tym zakresie opierają się m.in. na nowych formatach edukacyjnych, w tym wprowadzaniu mikropoświadczeń, certyfikacji i kursów zamawianych - powiedział Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Zwrócił też uwagę na to, że zmienia się model współpracy nauka-biznes, a budowa ekosystemu i nowego wzorca działania jest ważnym czynnikiem wzmacniającym potencjał województwa.

Prezes ARP, Sławomir Kosakowski, zauważył, że współpraca biznesu z uniwersytetem jest naturalna, szczególnie w zakresie dokonywania badań i analiz: - Uczelnia jest ważnym instytucjonalnym partnerem merytorycznym w wielu projektach wzmacniających potencjał regionu. Z kolei Agencja jest ważnym partnerem przyciągającym inwestorów zagranicznych, wspierających przedsiębiorców krajowych oraz działania rozwojowe w obszarze otoczenia biznesu w województwie pomorskim.

- Wiele inicjatyw inicjowanych przez uczelnie wymaga współpracy z przedsiębiorcami - mówi dr Magdalena Markiewicz. - Agencja Rozwoju Pomorza jest organizacją, która współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami w regionie oraz łączy interesy osób, które dążą do tego samego: do rozwoju regionu. Nasza współpraca z ARP trwa od wielu lat i przynosi wymierne korzyści w ramach wspierania współpracy biznesu z uczelniami. Przykładem mogą być inicjatywy wzmacniające przedsiębiorczość, takie jak Pomorski Broker Eksportowy czy proinwestycyjne działania Invest in Pomerania.

Uniwersytet Gdański, jako wiodący ośrodek akademicki w regionie, od lat realizuje liczne projekty we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, wspierając innowacyjność i zrównoważony rozwój. ARP z powodzeniem wdraża inicjatywy promujące województwo pomorskie jako atrakcyjne miejsce do życia i pracy, a także inwestycji - do których zachęca m. in. odpowiedni zasób dobrze wykształconych kadr. Biuro Karier UG - we współpracy z wydziałami naszej uczelni - regularnie organizuje warsztaty, szkolenia i targi pracy, które umożliwiają spotkania studentów z potencjalnymi pracodawcami.

Podpisana umowa otwiera nowe możliwości współpracy i stanowi solidny fundament dla przyszłych inicjatyw, takich jak: organizacja programów stażowych, prowadzenie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych czy zwiększenie liczby wydarzeń integrujących studentów, naukowców i przedsiębiorców. Połączenie wiedzy akademickiej z praktyką biznesową stanowi nie tylko szansę na rozwój kariery dla studentów, ale także na zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności pomorskiej gospodarki. Wspólne działania obu stron mają na celu podkreślenie potencjału regionu oraz umożliwienie mu dalszego rozwoju jako jednego z kluczowych centrów akademicko-biznesowych w Polsce.

Opracowanie: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP