Warsztaty QuantumSpeedUp już 29 stycznia

fot.

Spotkanie naukowców i doktorantów ze świata technologii kwantowej i okazja do dyskusji o jej najnowszych osiągnięciach i wyzwaniach, przed którymi stoi - w dniach 29-31 stycznia 2025 r. na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się kolejna edycja warsztatów QuantumSpeedUp. Celem warsztatów jest rozwój dziedziny, współpraca i wymiana pomysłów pomiędzy członkami tej szybko rozwijającej się w Polsce społeczności.

Pierwsze warsztaty z tej serii odbyły się w 2019 roku, krótko po powstaniu dwóch Międzynarodowych Agend Badawczych skoncentrowanych na technologiach kwantowych: Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) przy Uniwersytecie Gdańskim i Centrum Optycznych Technologii Kwantowych (QOT) przy Uniwersytecie Warszawskim. Od tego czasu Gdańsk jest miejscem organizacji tego wydarzenia, które z każdym rokiem zyskuje na popularności wśród pracowników instytucji naukowych.

Tegoroczną edycję otworzy prezentacja Agendy Badawczej Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) przy Uniwersytecie Gdańskim, ze szczególnym uwzględnieniem celów i postępów projektu MAB FENG. Dodatkowo program warsztatów uwzględnia wystąpienia prowadzone w formule speedtalk oraz sesje plakatowe.

Nadchodzące wydarzenie QuantumSpeedUp jest częścią promocji badań prowadzonych przez ICTQT UG w projekcie pod nazwą „Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych 2.0: B i R faza przemysłowo-eksperymentalna” (nr umowy FENG.02.01-IP.05.0006/23), którego celem jest opracowanie przełomowych metod dla technologii kwantowych i ich zastosowań. Prowadzone badania skupią się na rozwoju urządzeń kwantowych takich jak kwantowe generatory liczb losowych, kwantowe łącza komunikacyjne czy ulepszone sensory i narzędzia metrologiczne, a także oprogramowania kwantowego. Prace kierowane są przez prof. Marka Żukowskiego, wybitnego polskiego profesora fizyki teoretycznej, specjalistę od zagadnień związanych z fundamentalnymi aspektami mechaniki kwantowej i informacji kwantowej.

Projekt jest częścią działania MAB FENG Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG), Priorytet 2: Środowisko sprzyjające innowacjom, Działanie FENG.02.01.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: https://ictqt.ug.edu.pl/quantum-speedup-workshop-2/.

Wydarzenie QuantumSpeedUp będzie otwarte dla studentów po otrzymaniu bezpłatnego biletu wolnego słuchacza (dostępny na miejscu, na stoisku recepcji). Komitet organizacyjny pragnie jednak zaznaczyć, iż taki bilet nie obejmuje przerw kawowych czy poczęstunku.

fot.
Ewa Kaszewska/WMFiI UG; oprac. CKiP