Znamy laureatów V edycji Programu małych grantów - UGrants

Znamy laureatów V edycji Programu małych grantów - UGrants

32 doktorantek i doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego uzyskało dofinansowanie swoich projektów naukowych w ramach V edycji konkursu UGrants-start. Program jest częścią Inicjatywy Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB) w Uniwersytecie Gdańskim. Ma za zadanie wspierać młodych naukowców poprzez dofinansowanie badań wstępnych oraz działań przygotowawczych zmierzających do zaplanowania projektu badawczego i zdobycia środków na jego realizację.

W V edycji Programu małych grantów - UGrants przeprowadzono nabór do konkursu UGrants-start, który wyjątkowo został skierowany jedynie do doktorantów szkół doktorskich UG. Dofinansowanie (w wysokości do 15 000 zł) ma na celu zapewnić wsparcie publikacji w prestiżowych czasopismach lub wydawnictwach naukowych.

- Najważniejsze w UGrantach nie są środki, które uzyskują doktoranci, ale to, że przemyśleli swoje badania, napisali plan i zmierzyli się z oceną zewnętrznego eksperta. Ma to dać przedsmak tego, z czym będą się mierzyli na kolejnych etapach swojej kariery naukowej - mówi o programie Prorektor UG ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski.

W tegorocznej edycji konkursu złożono 103 wnioski. Komisja konkursowa z pomocą zewnętrznych ekspertów zakwalifikowała do finansowania 32 wnioski na łączną kwotę 473 000 zł.

- Temat mojego projektu badawczego dotyczy dostępności transportowej w kontekście rozwoju przestrzennego wybranych miast w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Analizie poddane zostaną trzy duże miasta: Łódź, Brno i Kowno - ich rozwój przestrzenny oraz systemy transportu miejskiego w latach 2020-2025. Dzięki otrzymaniu finansowania z grantu będę mogła przeprowadzić weryfikacyjne badania terenowe w miastach, co będzie stanowiło wartość dodaną artykułu naukowego, który będzie wynikiem realizacji moich badań - mówi mgr Martyna Sydorów ze Szkoły Doktorskiej przy Wydziale Nauk Społecznych UG, jedna z laureatek konkursu. - Małe granty są ważne dla nas, doktorantów, z racji tego, że uczą, jak należy konstruować wniosek (który jest o wiele prostszy do napisania niż np. w ramach grantów NCN) oraz stanowią zachętę do rozwijania swoich zainteresowań naukowych. Jest to źródło finansowania bez którego różne badania nie mogłyby być w pełni przeprowadzone.

Więcej informacji o programie UGrants oraz pełna lista laureatów: Program małych grantów - UGrants | Uniwersytet Gdański.

Oprac. DR/CKiP