Reportaż w Deutsche Welle o Drużynie Ptasiej Obrączki - inicjatywie wspieranej przez Uniwersytet Gdański

1

Badanie obszarów interesujących przyrodniczo pod kątem ich dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, czyli projekt realizowany przez „Drużynę Ptasiej Obrączki”, odbił się szerokim echem w mediach - nie tylko polskich, również tych zagranicznych.

O wspomaganym przez Uniwersytet Gdański projekcie pod nazwą „Drużyna Ptasiej Obrączki” informowaliśmy już na początku grudnia zeszłego roku (Pierwsza wyprawa studyjna Drużyny Ptasiej Obrączki | Aktualności - Uniwersytet Gdański). Z inicjatywy działającej przy Uniwersytecie Fundacji Akcja Bałtycka i przy bezpośrednim wsparciu Wydziału Biologii grupa osób ze szczególnymi potrzebami rozpoczęła wtedy inspekcje najciekawszych przyrodniczo, głównie ornitologicznie, obszarów powiatu puckiego pod kątem ich dostępności dla takich osób.

- O ile przestrzenie kulturowe - muzea, kina czy teatry - są w Polsce coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych czy seniorów, o tyle przestrzeń przyrodnicza jest z reguły dla takich osób niedostępna - mówi dr Jarosław K. Nowakowski, koordynator projektu ze strony Uniwersytetu Gdańskiego. Powiat pucki, działające w obszarze organizacje pozarządowe i lokalni samorządowcy  postanowili ten problem rozwiązać kompleksowo, nie w skali pojedynczych obiektów czy nawet gmin, ale na terenie całego regionu Północnych Kaszub. - To zupełnie nowe podejście - komentuje dr Nowakowski - i dlatego odbiło się szerokim echem w mediach. Reportaż z wydarzenia opublikowała telewizja Polsat (Czysta Polska - Odcinek 191 - Czysta Polska - Lepsza Polska), TVP3 Gdańsk i liczne mniejsze media, w szczególności samorządowe (łącznie ponad 400 odniesień, zasięg medialny oszacowano na ponad 170 tys. osób).

- Problem niedostępności obiektów dziedzictwa przyrodniczego nie dotyczy jednak tylko Polski. W czasie drugiej inspekcji Drużyny, 25 stycznia 2025 r. w gminie Kosakowo, towarzyszyli nam samorządowcy, ale również reporterka z niemieckiej telewizji Deutsche Welle - dodaje dr Nowakowski. Telewizja produkuje materiały informacyjne w różnych językach dla całej Europy. Materiał o działaniach Drużyny Ptasiej Obrączki został opublikowany w wersji angielskojęzycznej w zeszłym tygodniu. To pokazuje, że idee i inicjatywy społeczne podejmowane przez Uniwersytet Gdański mają bardzo szeroki, nie tylko krajowy oddźwięk.

1
oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP