Prof. Małgorzata Lipowska uhonorowana Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Rektor UG prof. Piotr Stepnowski i prof. Małgorzata Lipowska podczas Gali Nauki Polskiej 2025

W Dniu Nauki Polskiej - 19 lutego 2025 r. - w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się Gala Nauki Polskiej, podczas której wręczono Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej odebrała prof. dr hab. Małgorzata Lipowska.

- Gratuluję prof. Małgorzacie Lipowskiej nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za dokonania naukowe - powiedział Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który brał udział w uroczystości. - Niedawno pani profesor została laureatką 1 edycji Nagrody Rektora im. Joanny Schopenhauer, która ma na celu wspierać badaczki, które uzyskały tytuł profesora, a w badaniach uwzględniają perspektywę płci. Tym bardziej cieszy fakt, że pracę naukową pani profesor docenił też minister.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane są w pięciu kategoriach: w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. Prof. Małgorzata Lipowska wcześniej została wyróżniona w innych kategoriach. W 2022 r. przyznano jej nagrodę indywidualną Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej. Była również w zespole autorek i autorów podręcznika Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży (wyd. 2020), którzy otrzymali nagrodę zespołową w zakresie działalności dydaktycznej.

­- To moja trzecia nagroda ministra, ale w pewnym sensie pierwsza - żartuje prof. Małgorzata Lipowska. - Poprzednie wyróżnienia przyznano mi w czasie pandemii. W tym roku po raz pierwszy miałam przyjemność uczestniczenia w gali.

Prof. Małgorzata Lipowska jest związana z Uniwersytetem Gdańskim od ponad 20 lat. Obecnie pełni funkcję dyrektorki Instytutu Psychologii i kieruje trzema studiami podyplomowymi. Pełni również rolę wojewódzkiego konsultanta ds. psychologii klinicznej. Jej celem jest łączenie nauki z praktyką, zgodnie z założeniami praktyki psychologicznej opartej na dowodach (evidence-based psychological practice, EBPP). W dorobku prof. Lipowskiej obok ponad 70 artykułów naukowych znajdują się także monografie i cenione metody diagnostyczne.

Prof. Lipowska jest m. in. współautorką polskiej adaptacji Skal Inteligencji Stanforda-Bineta (SB5), które uznawane są na świecie za „złoty standard” w diagnozie intelektu (polska adaptacja metody jest obecnie rekomendowana przez konsultanta krajowego i konsultantów wojewódzkich ds. psychologii klinicznej i znajduje się w wykazie narzędzi diagnostycznych ministra zdrowia). Ze względu na osiągnięcia w zakresie łączenia psychologii jako dyscypliny naukowej z praktyką psychologiczną została powołana (latach 2022-2023) do Zespołu do spraw wypracowania rozwiązań systemowych dotyczących roli psychologów klinicznych w opiece psychiatrycznej. Jest też współautorką Programu specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej, odpowiedzialną za subspecjalizację Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży. Była liderką Zespołu Psychologii Dziecka w projekcie NeuroSmog: wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwijający się mózg (2019-2023), finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w którym przeprowadzono unikatowe na skalę światową badania psychologiczne (obejmujące 744 uczniów w wieku 10-13 lat z diagnozą ADHD i bez zaburzeń).

To tylko niektóre z osiągnięć prof. Lipowskiej, wymienionych we wniosku o przyznanie jej nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Prof. Małgorzata Lipowska łączy z powodzeniem i na najwyższym poziomie działalność naukową, organizacyjną i profesjonalną: diagnostyczną i terapeutyczną - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Gratulujemy prof. Małgorzacie Lipowskiej zasłużonego sukcesu i życzymy satysfakcji z dalszych, wielotorowych działań nie tylko na rzecz nauki, ale i całego społeczeństwa!

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP