Koło naukowe i edukacja seksualna

Edukację seksualną dla młodych ludzi prowadzi w internecie Naukowe Koło Seksuologii Ars Amandi na Uniwersytecie Gdańskim.- Nasze media społecznościowe, to nie tylko edukacja, ale też czasem poradnictwo i wsparcie – mówi Barbara Grabowska, członkini koła Ars Amandi.

Koło Naukowe współtworzą głównie studenci psychologii związani ze specjalnością psychoseksuologii z Wydziału Nauk Społecznych UG. Opiekunkami naukowymi koła Ars Amandidr Joanna Maria Koralewska-Samko i dr  Joanna Główczewska z Instytutu Psychologii WNS UG.

Wraz z wybuchem pandemii koło Ars Amandi przeniosło swoje działania do internetu. Grupa studentów zaangażowanych w działalność koła rozpoczęła działalność edukacyjną poprzez social media. - Nasze treści kierujemy głównie do młodzieży szkół średnich, zastępując szkolną edukację seksualną, która zazwyczaj zawodzi – mówi Barbara Grabowska z koła Ars Amandi. Informacje przygotowywane przez koło adresowane są także dla młodych osób dorosłych- Uważamy, że edukacja seksualna powinna być dostępna i trwać całe życie - dodaje.

Poruszane tematy to profilaktyka czy tzw. pierwszy raz, ale też tematy bardziej specjalistyczne jak np. hymenoplastyka czy zjawisko orgasm gap. - Z treści może korzystać każdy, kto tylko poczuje, że takiej seksuologicznej wiedzy mu lub jej brakuje– wyjaśnia Barbara Grabowska.

Koło naukowe Ars Amandi prowadzi edukacje poprzez media społecznościowe - stronę na portalu Facebook oraz konto na Instagramie (@nksarsamandi). Na tych kanałach studenci regularnie wstawiają edukacyjne treści i prowadzą edukację seksualną.

Dotychczas koło Ars Amandi zamieściło posty dotyczące edukacji na temat wirusa HIV, przeprowadziło tygodnie edukacyjne na temat orgazmu (czym jest anorgazmia a czym orgasm gap i jaka jest prawda na temat punktu G?) oraz dziewictwa (kiedy jest odpowiedni czas na pierwszy raz, czym jest hymenoplastyka?). Udostępniło w instagramowej telewizji IGTV także trzyczęściowy webinar na temat problematyki pojęcia zgody i gwałtu jako przestępstwa przeciwko wolności seksualnej.

Na instastories  umieszczana jest także  skrzynka na pytania lub na podzielenie się swoimi doświadczeniami.  - Nasi obserwatorzy i obserwatorki bardzo chętnie w wiadomościach prywatnych dzielą się swoimi historiami. Otrzymujemy także pytania dotyczące seksualności – wyjaśnia Barbara Grabowska.

Obecnie koło przygotowuje się do wydania broszury informacyjnej, promującej wczesną profilaktykę.

 

Więcej:

https://www.instagram.com/nksarsamandi/

https://www.facebook.com/arsamandiug

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG