Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sopocie

Zdjęcie poglądowe

Fot. Arek Smykowski/UG

Pod sopockim pomnikiem poświęconym poległym i pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej w imieniu społeczności akademickiej złożył kwiaty rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pomniki poświęcone poległym i pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej oraz sanitariuszce Ince w Sopocie odwiedziły dziś z kwiatami delegacje samorządowe, kombatanckie i Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski są rocznice, których uczczenie jest obowiązkiem obywatelskim, ponad podziałami.

Po raz pierwszy w składaniu wieńców udział wzięły władze uniwersyteckie: rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski i prorektor dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.

- Jesteśmy winni pamięć pokoleniom, które walczyły o Polskę niepodległą. Bez tej pamięci i szacunku do historii trudno jest budować przyszłość – powiedział prof. dr hab. Piotr Stepnowski w Sopocie. Ci ludzie nie są tylko postaciami z książek historycznych – oni byli i są wśród nas. Tak jak prof. Jerzy Grzywacz – emerytowany pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, twórca harcerstwa polskiego, żołnierz AK, powstaniec Warszawski, a także prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – dodał rektor.

Zdjęcia z uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sopocie. Fot. Arek Smykowski/UG
Ewa Cichocka/Zespół Prasowy UG