Sekrety dawnych celebrytów podczas konferencji naukowej na Wydziale Historycznym UG

plakat wydarzenia

Czego nie wiemy o wielkich tego świata? Co ukrywali Ramzes II,  Neron,  Bona Sforza,  Zygmunt August, Izabela d’Este, Napoleon Bonaparte, Teofila Radziwiłłowa i inni? Tego dowiemy się podczas dwudniowej konferencji naukowej pt. Celebryci dawnych epok i ich skandale, sekrety, romanse i inne ekscesy, która odbędzie się 11-12 marca 2021 na Wydziale Historycznym UG.

- Współcześnie otacza nas świat celebrytek i celebrytów i można sobie zadać pytanie czy tak było też w czasach dawnych – mówi prof. dr hab. Beata Możejko, która wraz z dr hab. Anną Paner prof. UG, obie z Wydziału Historycznego UG zorganizowały konferencję popularno-naukową poświęconą celebrytom dawnych czasów.

W przeciwieństwie do filmowego Leopolda Pisanello (rola Roberto Beligniego) w filmie Woody Allena Zakochani w Rzymie, który przypomnijmy był - znany z tego, że był znany - dawni celebryci byli jednak znani. - Byli znani z różnych politycznych, artystycznych i innych dokonań, niejednokrotnie wpływali na losy świata a przy tym towarzyszyło im zainteresowanie tłumów – wyjaśnia prof. dr hab. Beata Możejko. Zapowiada także, że w trakcie dwudniowej konferencji będzie można wysłuchać osiemnastu prelegentów z kilku polskich uczelni i instytutów badawczych. - Na konferencję zapraszamy przede wszystkim nasze studentki i naszych studentów ale również wszystkie osoby zainteresowane epokami od starożytności do początków XX wieku – dodaje prof. dr hab. Beata Możejko.

Wśród tematów znajdą się dotyczące najdawniejszych skandali starożytnego Egiptu i Rzymu, średniowiecznych sekretów europejskich i polskich arystokratów czy późniejszych historii domów koronowanych głów.  - Czego nie wiemy o wielkich tego świata? Co ukrywali Ramzes II, Neron, Bona Sforza, Zygmunt August, Izabela d’Este, Napoleon Bonaparte, Teofila Radziwiłłowa – zastanawia się i zachęca do udziału w konferencji prof. dr hab. Beata Możejko.  Autorzy referatów sięgną do starotestamentowych historii, prywatnych listów czy szkolnych podręczników. Wszystko po to by przybliżyć mniej znane i nieznane tajemnice życia osobistego dawnych celebrytów. Dodajmy, ze konferencja odbędzie się w trybie online za pośrednictwem MS Teams.

Program konferencji

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG