Dni Mózgu na UG tym razem w formie online

Plakat wydarzenia

Ponad 70 wykładów, warsztatów, pokazów laboratoryjnych oraz gier zaplanowano w 11. edycji Dni Mózgu - corocznej akcji organizowanej w ramach Światowego Tygodnia Mózgu przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Tym razem wydarzenie odbędzie się w formie online, w terminie od 15-21 marca br.

Jeśli interesujesz się tematyką mózgu, chcesz zgłębić wiedzę o jego budowie i funkcjonowaniu, weź udział w Dniach Mózgu, które odbędą się online w dniach od 15 do 21 marca. Program wydarzenia pęka w szwach – dla zainteresowanych przygotowano mnóstwo wykładów, warsztatów, gier i quizów. Dowiesz się z nich m.in. jak wytwarza się stan zakochania i czy łatwo można wkraść się do czyjegoś serca (wykład pt. „Przez żołądek do serca – czy można zakochać się w kucharzu?”), jak powstają choroby psychiczne, które zdominowały nasz świat („W pułapce własnych emocji – choroby psychiczne oczami neurobiologii”), czym jest prokrastynacja i czy można z nią walczyć („Co masz zrobić dziś zrób jutro – fakty i mity o prokrastynacji”), czy jak dbać o mózg i układ nerwowy ("Higiena układu nerwowego").

Szczegółowy programu znajdują się na stronie wydarzenia

- Dni Mózgu w Trójmieście to coroczna akcja mająca na celu popularyzację wiedzy o mózgu, która odbywa się od 10 lat na Uniwersytecie Gdańskim w ramach Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week). W tym roku akcja zorganizowana została w formie zdalnej, on-line, a dla zainteresowanych dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy ponad 70 wykładów, warsztatów oraz gier. Dodatkowo, głównie z myślą o najmłodszych, dzięki grantowi Fundacji Dana oraz Federation of European Neuroscience Societies wyślemy pocztą do zainteresowanych tekturowe mózgowe czapeczki do samodzielnego złożenia i pokolorowania – mówi dr Wojciech Glac, popularyzator wiedzy na temat mózgu i organizator Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim.

Dni Mózgu na FB

Na zajęcia nie obowiązują wcześniejsze zapisy, nie jest też prowadzona rejestracja. W przypadku większości wykładów on-line liczba miejsc wynosić będzie 1000. W sytuacji wyczerpania limitu miejsc organizatorzy przewidzieli uruchomienie dodatkowej transmisji w mediach społecznościowych.

- Szczegółowe informacje o maksymalnej liczbie widzów oraz możliwości uczestnictwa w danym wykładzie w ramach transmisji znajdują się na stronie akcji. Linki do poszczególnych zajęć będą udostępniane sukcesywnie, najpóźniej 15 minut przed ich rozpoczęciem. Aby wszyscy mieli równe szanse, w programie zamieszczona jest godzina, w której podany będzie link do webinaru. Natomiast link do transmisji w mediach społecznościowych pojawiać się będzie, jeżeli osiągnięta zostanie maksymalna liczba uczestników webinaru – informuje dr Wojciech Glac.

Organizatorami akcji są Wydział Biologii UG, Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka oraz Studenckie Koło Naukowe Homunculus, a partnerami akcji są zaprzyjaźnione studenckie koła naukowe z UG oraz GUMed, a także Centrum Nauki Experyment.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG