Zakończył się projekt pt. „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”

Spotkanie z NBP

Projekt dla szkół ponadpodstawowych pt. „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP” prowadzony w ramach edukacji ekonomicznej, realizowany przez pracowników Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, dobiegł końca. Jego celem było rozszerzenie wiedzy z zakresu finansów u nauczycieli szkół średnich.

Rozszerzenie wiedzy z zakresu finansów u nauczycieli szkół średnich poprzez wdrożenie innowacyjnej i zintegrowanej formuły edukacji finansowej, ukierunkowanej na przyszłe świadome i odpowiedzialne decyzje finansowe oraz stymulowanie przedsiębiorczości na poziomie regionalnym -  to główny cel projektu realizowanego przez pracowników Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego UG.

Realizacja projektu na Wydziale Zarządzania UG

W roku 2020 z inicjatywy dra hab. Pawła Antonowicza, prof. UG oraz dr Marzenny Czerwińskiej z Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw, dnia 22.01.2020 r. została podpisana umowa z Narodowym Bankiem Polskim na realizację projektu dla szkół ponadpodstawowych pt. „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”  w ramach edukacji ekonomicznej.

Na czas realizacji Projektu został powołany zespół w składzie:

Katedra Ekonomiki Przedsiębiorstw
dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG – Kierownik Projektu
dr Alicja Antonowicz
dr Marzenna Czerwińska
dr Mariusz Chmielewski
dr inż. Ewa Malinowska
Justyna Poniewierska

Katedra Bankowości i Finansów
dr Adam Barembruch
dr Marta Penczar
dr Piotr Pisarewicz

Na potrzeby projektu opracowano moduły tematyczne z zakresu finansów i przedsiębiorczości, które zostały przekazane zainteresowanym szkołom oraz pakiety wiedzy w postaci materiałów dla nauczyciela oraz ucznia. Zorganizowano również konsultacje dla nauczycieli ułatwiające wykorzystanie materiałów do przygotowania ciekawych i interesujących dla uczniów zajęć z zakresu finansów.

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią warsztaty z nauczycielami odbyły się w formie zdalnej dnia 12.12.2020 roku za pomocą MS TEAMS. Uczestniczyli w nich nauczyciele ze szkół znajdujących się na terenie województwa pomorskiego:

  • V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
  • X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne w Gdańsku
  • Zespół Szkół Łączności w Gdańsku
  • Szkoły Ekonomiczno-Handlowe w Gdańsku
  • Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni
  • II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
  • Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim
  • Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie
  • Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie
  • Niepubliczna Szkoła Rzemiosła w Wejherowie
  • Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
  • Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku

W kolejnym tygodniu tj. 14.12.2020-18.12.2020  roku odbyły się konsultacje ekspertów z nauczycielami szkół ponadpodstawowych, które cieszyły się dużą popularnością.  

Na zakończenie projektu przy pomocy pani Justyny Poniewierskiej z Sekretariatu Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw został zrealizowany film podsumowujący  Projekt „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”.

Grafika WE UG

Realizacja projektu na Wydziale Ekonomicznym UG

Realizacja projektu początkowo zaplanowana była na marzec-czerwiec 2020 r. w formie stacjonarnej, bezpośrednio w szkołach. Ze względu na pandemię harmonogram uległ zmianie, a projekt zrealizowany został w intensywnej formule on-line za pomocą  platformy  MS Teams w okresie listopad-grudzień 2020 r.

Celem projektu było podniesienie wiedzy nt. zarządzania finansami u min. 400 uczniów oraz rozwój ich kompetencji w obszarze zarządzania finansami. Cel został w pełni zrealizowany, a wskaźniki przekroczyły oczekiwania.

W projekcie wzięło udział 16 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa pomorskiego, ponad 1000 uczniów oraz ponad 30 nauczycieli z województwa pomorskiego.

Link do filmu podsumowującego projekt

Uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanych wykładach on-line:

  • Będę kim zechcę – własny biznes czy etat?,
  • Efekt latte – czyli jak skutecznie zarządzać swoimi finansami, 
  • Jak oszczędzać i inwestować, by się wzbogacić?,
  • Jak pożyczać, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia- zasady odpowiedzialnego pożyczania,
  • Bezpieczeństwo w świecie finansów.

Ponadto przeprowadzone zostały dwa konkursy na najlepszą pracę o tematyce finansowej w dwóch kategoriach: „FINmovie” (na najlepszy film o tematyce finansowej) oraz „FINposter” (na najlepszy plakat o tematyce finansowej).

Dla nauczycieli przygotowane zostały dwie edycje warsztatów z zakresu innowacyjnych metod dydaktycznych w nauczaniu ekonomii i przedsiębiorczości, w tym wykorzystania aplikacji internetowych i gamifikacji. Warsztaty odbyły się 25.11. oraz 9.12.2020 r. i cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestników.

W ramach projektu została również opracowana monografia w formie e-booka „Wybrane zagadnienia z zakresu przedsiębiorczości i zarządzania finansami” pod red. dr Magdaleny Markiewicz i dr Aleksandry Borowicz, którego celem jest dostarczenie niezbędnej wiedzy w zakresie 5 tematów omawianych podczas zajęć z uczniami.

E-book ten, jako jeden z efektów prac w ramach projektu „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP”, został udostępniony wszystkim nauczycielom biorącym udział w projekcie w wersji elektronicznej, stanowiąc odniesienie do tematyki poruszanej w zakresie edukacji finansowej.

Wśród tematów omówionych w materiale znajdują się zagadnienia rynku pracy, rozwoju kariery, zarządzania finansami osobistymi, przedsiębiorczości i bezpieczeństwa w świecie finansów.

Na okładce e-booka znalazł się plakat laureatki konkursu na najlepszy plakat o tematyce finansowej „FINposter”.

Publikacja jest udostępniona do bezpłatnego pobierania – zapraszamy do zapoznania się nią.

Link do publikacji: Wybrane zagadnienia z zakresu przedsiębiorczości i zarządzania finansami

Pozostałe materiały oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie projektu „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP” .

Wykładowcy wchodzący w skład zespołu projektowego realizowanego przez Wydział Ekonomiczny UG:

Dr Aleksandra Borowicz – kierownik

Dr Magdalena Markiewicz

Dr Monika Szmelter

Dr Małgorzata Jarocka

Mgr Agata Olechnowicz

Mgr Adam Borodo

Wykłady w szkołach prowadzili nauczyciele akademiccy Wydziału Ekonomicznego: dr Ewa Ignaciuk, dr Sylwia Machowska-Okrój, dr Magdalena Markiewicz, dr Monika Szmelter, mgr Przemysław Wysiński, mgr Jakub Kwiatkowski oraz mgr Karolina Chamska (doktorantka).

 

Na podstawie inf. od: Justyna Poniewierska, dr Magdalena Markiewicz, oprac. EMW/Zespół Prasowy UG