Instytut Konfucjusza UG z nowym kierownictwem

Dr Magdalena Łągiewska z Wydziału Prawa i Administracji UG będzie kierowała Instytutem Konfucjusza na UG.

Aby przybliżyć język i kulturę Państwa Środka, Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (w skrócie Hanban) powołało sieć organizacji pożytku publicznego nazwanych Instytutami Konfucjusza, od imienia wielkiego chińskiego mędrca.

Instytut Konfucjusza przy UG działa od września 2015 r. Głównym ich celem jest propagowanie języka chińskiego i chińskiej kultury, zarówno pośród lokalnych szkół jak i wśród całej społeczności danego regionu. W instytutach organizowane są kursy językowe i warsztaty kulturowe, a także wykłady, seminaria naukowe oraz szkolenia dla lektorów języka chińskiego. Instytuty są także odpowiedzialne za organizację państwowych egzaminów znajomości języka chińskiego (HSK, BCT, YCT) oraz przyznawanie Stypendiów Konfucjańskich. Zajmują się również propagowaniem chińskiej sztuki poprzez organizację wystaw, przeglądów filmowych czy prelekcji.

Od 17 marca 2021 Instytutem Konfucjusza na UG kierować będzie dr Magdalena Łągiewska, która jest adiunktem w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego na WPiA UG, pełnomocnikiem Dziekana ds. Współpracy z Chinami, Research Associate w grancie badawczym China, Law and Development finansowanym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) na University of Oxford. Pierwszy stopień doktora nauk prawnych uzyskała na UG w 2017 r. (rozprawa doktorska pt. Prawa podmiotowe w systemie prawnym Chińskiej Republiki Ludowej), a drugi stopień doktora nauk prawnych na East China University of Political Science and Law w Szanghaju w 2020 r., specjalizując się w międzynarodowym arbitrażu handlowym (rozprawa doktorska w języku chińskim pt. Skuteczność umowy o arbitraż w prawie chińskim i polskim: studium prawnoporównawcze). Praktyczne doświadczenie zdobyła podczas stażu w Shanghai International Economic and Trade Arbitration Commission (SHIAC). Jest także absolwentką międzynarodowych stosunków gospodarczych na Wydziale Ekonomicznym UG (specjalność: finanse międzynarodowe i bankowość) oraz stypendystką Shanghai International Studies University (Belt and Road Countries Project) oraz China Youth University for Political Sciences w Pekinie.

Wywiad z dr Magdaleną Łągiewską w Polskie Radio dla Ciebie pt. „Między Wschodem a Zachodem: Szanghaj. metropolia przyszłości”

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG