Od dziś - 19.03.2021 - jeden z gdańskich tramwajów nosi imię prof. Janusza Sokołowskiego, inicjatora powstania naszej Uczelni i pierwszego Rektora. - Jestem dumy, że dziś jako kolejny rektor naszej uczelni mogę kontynuować to wielkie dzieło rozpoczęte pół wieku temu przez prof. Janusza Sokołowskiego – powiedział prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG. - Dziękuję pani prezydent Aleksandrze Dulkiewicz, Miastu Gdańsk i wszystkim, którzy docenili tego Wielkiego Człowieka i nasz Uniwersytet - dodał.
Tradycja nadawania tramwajom patronów - osób zasłużonych dla gdańskiej historii trwa w Gdańsku już od ponad 10 lat. O upamiętnienie postaci prof. Janusza Sokołowskiego, która trwale wpisała się w historię UG i nauki gdańskiej wnioskował, jak sam zauważył w przemówieniu ponad 4 lata temu, prof. Bernard Lammek, Rektor Senior.
Uroczystość zaprezentowania tramwaju z nowym patronem odbyła się w piątek 19 marca w obecności rodziny, władz miasta i uczelni na pętli tramwajowej na gdańskim Chełmie. - Uniwersytet to kuźnia kadr i czynnik wydatnie wspierający rozwój miasta i regionu. Tramwaj na którym pojawiło się nazwisko prof. Janusza Sokołowskiego będzie wszystkim przypominał jego zasługi – podkreślił prof. Bernard Lammek, wnioskodawca i laudator.
Na uroczystości obecni byli m.in.: prof. Joanna Szczucka, córka rektora Sokołowskiego a dziećmi i wnukami, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Andrzej Stelmasiewicz, Radny Miasta Gdańska oraz władze uczelni z prof. Piotrem Stepnowskim, Rektorem UG na czele. Obecni byli także Rektorzy Seniorzy: prof. Bernard Lammek i prof. Zbigniew Grzonka, Dziekan Wydziału Chemii prof. Beata Grobelna, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego prof. Jerzy Błażejowski oraz Simona Kołek, przedstawicielka Samorządu Studentów Wydziału Chemii UG.
Uroczystość otworzyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która przy okazji złożyła społeczności Uniwersytetu Gdańskiego życzenia z okazji jubileuszu.
Prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG podkreślił niezwykłe cechy pierwszego Rektora UG: - Osobistość nauki i organizacji życia akademickiego, człowiek wybitny, posiadający niezwykłą kulturę osobistą, wyczucie i niebywały wręcz takt – powiedział. - W swoim wielkim dziele, jakim było powołanie, a później poprowadzenie Uniwersytetu Gdańskiego wykorzystywał w pełni te przymioty by przełamywać opory, utarte obyczaje obu szkół poprzedniczek i liczne przeszkody organizacyjne - dodał.
W swojej laudacji prof. Bernard Lammek podkreślił, jak doskonałym wykładowcą i nauczycielem akademickim był prof. Janusz Sokołowski. Jak legendarne były prowadzone przez niego klarowne i atrakcyjne wykłady. Warto wspomnieć, że pod bezpośrednią opieką profesora studia ukończyło sto pięćdziesiąt osób, a stopień naukowy doktora uzyskało siedmiu jego wychowanków.
- Śmiało można nazwać go człowiekiem renesansu, był bowiem miłośnikiem muzyki, historii i literatury. Był erudytą, pamiętam do dziś jego wykład o teorii powstania wszechświata. Był człowiekiem skromnym. Cechowała go ogromna życzliwość dla osób, z którymi współpracował – podsumował prof. Bernard Lammek, Rektor Senior.
Powodem, dla którego prof. Jerzy Sokołowski pozostanie w pamięci uczelni i Gdańska są jego starania o powstanie Uniwersytetu Gdańskiego, którego obchodzimy jubileusz. - Warto dodać, że nie było to łatwe, bowiem nawet na łączących się uczelniach była spora ilość przeciwników tej idei. Nie wspomnę nawet o konieczności przekonania władz partyjnych. Prof. Sokołowski dzięki swojej charyzmie umiał przekonać przeciwników, a dzięki tytanicznej pracy kierowanego przez niego zespołu powstała nasza Alma Mater – przypomniał prof. Bernard Lammek.
- Żył problemami Uniwersytetu Gdańskiego, dbając o rozwój uczelni jednocześnie pamiętał o pracownikach wszystkich szczebli. Zarządzał uczelnią w sposób, który powinien być wzorem dla nas wszystkich – podsumował prof. Piotr Stepnowski, rektor UG.
Po odsłonięciu nazwy na tramwaju goście mieli okazję pojechać w jego pierwszą trasę z nowym patronem.
Przypominamy sylwetkę Pierwszego Rektora prof. Janusza Sokołowskiego:
Prof. Janusz Sokołowski urodził się w 1927 r. w Karniszewicach, w województwie łódzkim. W 1945 r. zdał egzamin dojrzałości i w tymże roku podjął studia w zakresie chemii na Politechnice Gdańskiej. Ukończył je w 1949 r. uzyskując stopień inżyniera chemii, a w 1951 r. stopień magistra nauk chemicznych. Doktoryzował się w 1961 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, a w 1964 roku uzyskał stopień naukowy docenta na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1968 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1977 r. profesora zwyczajnego nauk chemicznych Od 1952 do 1997 r. był zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a później w UG.
Profesor był współtwórcą i filarem gdańskiej szkoły chemii cukrów, która kontynuuje tradycje polskiej szkoły produktów naturalnych powstałej na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. Dorobek naukowy Profesora obejmuje ponad 90 oryginalnych publikacji, liczne prezentacje konferencyjne i wykłady w ośrodkach naukowych w kraju i zagranicą. Jest współautorem podręcznika Teoretyczne podstawy chemii organicznej, który stał się elementarzem kształcenia chemików. Przez szereg lat przewodniczył Sekcji Chemii Cukrów PTCHem.
Prof. Janusz Sokołowski był pierwszym rektorem nowo utworzonego Uniwersytetu Gdańskiego i pełnił tę funkcję do 1981 r. Reprezentował naszą uczelnię na obchodach 900-lecia Uniwersytetu Bolońskiego i uroczystości podpisania Wielkiej Karty Bolońskiej w 1986 r. W 1989 r. został członkiem Trybunału Stanu. Był wielokrotnie nagradzany nagrodami Ministra, otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
W uznaniu zasług Senat UG nadał prof. Januszowi Sokołowskiemu tytuł Honorowego Rektora oraz doktora honoris causa. Jego imię nosi sala posiedzeń Senatu. W 2015 r. z inicjatywy ówczesnego Dziekana, a obecnego Rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego, ustanowiony został Medal Janusza Sokołowskiego - De Chimia Gedanensi Bene Meritus.