Młodzi badacze z UG wśród laureatów konkursu o nagrodę PAN w Gdańsku

W gronie laureatów i wyróżnionych w konkursie o Nagrodę Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców  za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w 2020 r. znalazło się siedmiu badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego w trzech konkursowych kategoriach: nauk humanistycznych i społecznych, biologicznych i rolniczych oraz ścisłych i nauk o Ziemi.

 

Prezydium Oddziału PAN w Gdańsku ogłosiło w tym roku VI edycję  Nagrody Naukowej dla młodych naukowców. Przyznawana jest ona pięciu laureatom za oryginalne osiągnięcia badawcze w zakresie nauk: humanistycznych i społecznych, biologicznych i rolniczych, ścisłych i nauk o Ziemi, technicznych oraz  medycznych pracownikom lub doktorantom instytucji naukowych w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Wysokość każdej nagrody wynosi 4 tys. zł, a w każdej kategorii są także wyróżnienia.

W zakresie nauk humanistycznych i społecznych nagrodę otrzymał dr Jacek Wałdoch z Wydziału Prawa i Administracji UG za publikację: Zarząd komisaryczny w wielkich miastach II Rzeczypospolitej. Studium historyczno-prawne. (Wydawnictwo UG  2020), a wyróżnienie dr Marta Noińska z Wydziału Filologicznego UG.

Nagrodzona książka dra Jacka Wałdocha poświęcona jest instytucji zarządu komisarycznego, stanowiącej najbardziej represyjny środek nadzorczy stosowany wobec jednostek samorządu terytorialnego. - Monografię można podzielić na dwie części: pierwsza odnosi się do rozważań teoretyczno-prawnych, gdzie przedstawiono m.in. ustrój międzywojennego samorządu terytorialnego, genezę badanego zagadnienia, opinie samorządowców i prawników oraz podstawy prawne wprowadzenia zarządu komisarycznego – wyjaśnia dr Jacek Wałdoch. Druga część pracy dotyczy rozwiązań praktycznych, gdzie na przykładzie największych miast Polski prześledzono okoliczności zastosowania tego środka nadzoru, uwzględniając aspekt zarówno prawny, jak i społeczny, gospodarczy oraz polityczny.

Zdaniem autora, w wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że żadne z 14 tzw. wielkich miast nie mogło oprzeć się władczej ingerencji organów nadzorczych, które często sięgały po ten środek, niejednokrotnie łamiąc przy tym przepisy.

Dr Jacek Wałdoch zamierza kontynuować badania nad historią administracji i samorządu terytorialnego. W najbliższym czasie planuje czteromiesięczny staż we Lwowie (finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej), który pozwoli na analizę cennych i dotąd niezbadanych materiałów archiwalnych. Pozyskane w ten sposób dane umożliwią wydanie kolejnych publikacji naukowych.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG