Nagroda Baltic Sea Science Award 2021 dla doktorantki z UG

Marta Skorek

Marta Skorek, doktorantka w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odebrała prestiżową nagrodę Baltic Sea Science Award 2021 za projekt badawczy Discourse shapes marine space: Representations of the macro-regional governance of the Baltic Sea and their social-ecological implications.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się podczas Międzynarodowej Konferencji Towards a new ERA for Research and Innovation in the Baltic Sea Region zorganizowanej przez Baltic Science Network I CBSS Baltic Sea Science Day. Marta Skorek odebrała nagrodę za projekt badawczy pt. Discourse shapes marine space: Representations of the macro-regional governance of the Baltic Sea and their social-ecological implications (Dyskurs kształtuje przestrzeń morską: Reprezentacje makroregionalnego zarządzania Morzem Bałtyckim oraz ich społeczno-ekologiczne implikacje). - Moja rozprawa doktorska ogniskuje się wokół wielowymiarowego pojęcia przestrzeni Morza Bałtyckiego zarządzanej na poziomie makroregionalnym. Przez pryzmat relacji na linii ludzie-ekosystem morski konstruowanych w Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego, praca ta krytycznie przygląda się koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz powiązanym z nią pojęciom takim jak: edukacja, nauka, badania czy innowacje. Czerpiąc z wielu wzajemnie uzupełniających się dziedzin, w tym ekologicznej analizy dyskursu, kulturoznawstwa, socjologii, ekologii morza, oceanografii czy zarządzania środowiskiem morskim, tworzy ona wspierającą przestrzeń do opracowania alternatywnych scenariuszy rozwoju dla tego makroregionu w świetle dostępnych publikacji naukowych – tłumaczy Marta Skorek, laureatka nagrody.

Nagroda Baltic Sea Science Award 2021 przyznawana jest za wybitny wkład w transgraniczną współpracę badawczą w obszarze Regionu Morza Bałtyckiego (BSR) w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie, które zarówno bardzo mnie cieszy, jak i zobowiązuje do dalszych badań oraz przełożenia uzyskanych wyników na projekty edukacyjne oraz działania mające na celu popularyzację wiedzy naukowej. Nagroda ta dodatkowo motywuje mnie do stworzenia wspierającej przestrzeni do inspirujących dyskusji, wymiany poglądów, prezentowania rozmaitych perspektyw, dzielenia się doświadczeniami oraz podejmowania działań interdyscyplinarnych. Tak niezwykły potencjał ma nowo powstałe Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, którego mam zaszczyt być częścią – dodaje laureatka.

Dr Krzysztof Szczepaniak

- Sukces pani Skorek to dowód na to, że Uniwersytet Gdański przyciąga młodych, zdolnych i twórczych studentów. Uniwersytet oferuje solidne podstawy i doskonałe warunki rozwoju, co w połączeniu z ciężką pracą studentów przekłada się na efekty badań w kraju i na świecie. Przykład pani Skorek świadczy również o tym, że Uniwersytet Gdański realizuje nie tylko misję dydaktyczną, lecz także dzięki swoim pracownikom i absolwentom ma realny wpływ na otoczenie społeczne i gospodarcze państw członkowskich Unii Europejskiej – mówi dr Krzysztof Szczepaniak, Kierownik Projektu BSN_Powerhouse realizowanego przez Uniwersytet Gdański we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki RP oraz uczelniami i organizacjami zajmującymi się rozwojem nauki w siedmiu państwach regionu Morza Bałtyckiego, tj. Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i Szwecji. - Chcę podkreślić, że pani Skorek jest absolwentką kilku uczelni w Polsce i za granicą, m. in. Uniwersytetu Massachusetts-Boston, Uniwersytetu Warszawskiego oraz SGH w Warszawie, a także członkinią międzynarodowych grup badawczych. W tym roku dołączyła także do zespołu  nowo utworzonego Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Gdańskim. Mam nadzieję, że Centrum, również z udziałem p. Marty, będzie realizowało liczne projekty badawcze i dydaktyczne związane ze zrównoważonym wykorzystywaniem zasobów i potencjału Morza Bałtyckiego oraz wdrażaniem działań strategicznych Europejskiego Zielonego Ładu – dodaje.

Aby projekt badawczy mógł wziąć udział w naborze do nagrody musiał spełnić następujące kryteria:

- projekt jest transgraniczny i obejmuje zasięgiem co najmniej dwa kraje w regionie Morza Bałtyckiego - albo poprzez udział kandydata w zespole międzynarodowych, albo poprzez opracowywanie transgranicznego zagadnienia/problemu badawczego;

- projekt ma potencjał, aby wywrzeć wpływ na zrównoważony rozwój regionu Morza Bałtyckiego;

- projekt wnosi wkład do strategii badań i innowacji na poziomie makroregionalnym lub europejskim w Regionie Morza Bałtyckiego (np. HORIZON, EUSBSR, CBSS Science Research Innovation Agenda (SRIA), Baltic 2030).

- Otrzymanie tej nagrody stanowi przemiłe zwieńczenie mojej wieloletniej podróży naukowej obejmującej konferencje i szkoły badawcze w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii, jak również stypendium przyznane przez Fundację Kościuszkowską z Nowego Jorku na University of Massachusetts-Boston. Ponadto realizacja tego projektu stała się możliwa dzięki serdecznemu wsparciu moich najbliższych, spotkaniom z polskimi i zagranicznymi ekspertami reprezentującymi środowiska akademickie i pozaakademickie, a także dzięki doskonałej współpracy z moim promotorem, Profesorem Kazimierzem Musiałem, z Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki Uniwersytetu Gdańskiego – podsumowuje Marta Skorek.

congratulations
Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG