Dofinansowanie z programu SONATINA 5 dla badaczy z UG

Cztery wnioski, złożone przez naukowców UG na konkursu Narodowego Centrum Nauki SONATINA 5 otrzymały dofinansowanie w wysokości w sumie blisko 3 mln zł. Dzięki nim, zrealizowane zostaną projekty z zakresu historii, biologii, chemii oraz oceanografii.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło listę laureatów konkursu SONATINA 5, programu który pokryje koszty pełnoetatowego zatrudnienia laureatów w jednostkach naukowych, realizacji badań podstawowych i aplikacyjnych oraz trwających od 3 do 6 miesięcy staży zagranicznych.

W piątej edycji konkursu młodzi badacze z całej Polski złożyli w NCN 160 wniosków na łączną kwotę ponad 100 mln zł. Do finansowania eksperci NCN skierowali 52 z nich o wartości prawie 34 mln zł, co oznacza, że wskaźnik sukcesu wyniósł 32,5 proc. Wskaźnik sukcesu dla Uniwersytetu Gdańskiego wyniósł 50 proc.

Z ośmiu złożonych wniosków w Uniwersytecie Gdańskim, cztery otrzymały finansowanie:

dr Kamil Tomasz Pietrowiak, Wydział Historyczny, projekt pt.: Współpraca osób niewidomych z psami przewodnikami. Kulturowe i społeczne uwarunkowania międzygatunkowej relacji  (492 287,00 zł.),

dr Martyna Maria Syposz, Wydział Biologii, projekt pt. Reakcje ptaków morskich na ocieplenie środowiska Arktyki (647 886,00 zł),

dr Anna Sylwia Piwoni-Piórewicz, Wydział Oceanografii i Geografii, projekt pt.: DEEPER - Zmienność geochemiczna i mineralogiczna fauny kalcyfikującej wraz z gradientem stanu nasycenia wody węglanem wapnia jako klucz do zrozumienia wpływu zmiany klimatu na ekosystemy morskie (949 198,00 zł),

dr inż. Patrycja Maria Jutrzenka Trzebiatowska, Wydział Chemii, projekt pt.: Struktury metaloorganiczne (MOF) jako potencjalne katalizatory chemicznego recyklingu polimerów (695 050,00 zł.).

Najwięcej wniosków, bo aż 63, złożono w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Finansowanie o wartości ponad 10,6 mln zł uzyskało 20 z nich. W naukach ścisłych i technicznych zgłoszono 61 propozycji projektów, spośród których 20 otrzymało granty w kwocie ponad 12,5 mln zł. W przypadku nauk o życiu do NCN wpłynęło 36 wniosków, 12 z nich przyznano środki w wysokości powyżej 10,7 mln zł.

Skierowane do finansowania projekty zostaną zrealizowane w jednostkach naukowych w całej Polsce.

Listy rankingowe dostępne są na stronie NCN: www.ncn.gov.pl

Ewa K.Cichocka / Zespół Prasowy UG