W każdą sobotę lipca i sierpnia na Kaszubach odbywały się popularnonaukowe wykłady, dyskusje oraz spotkania z wykładowcami. Zróżnicowana tematyka oraz duże zaangażowanie wykładowców spotkało się z uznaniem i zainteresowaniem słuchaczy z Kaszub i Gdańska.
XIX Letnie Spotkania z Nauką odbywały się w lipcu i w sierpniu 2021 roku w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN na Kaszubach we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Spotkania były współorganizowane przez Instytut Budownictwa Wodnego PAN (IBW PAN) w Gdańsku, Instytut Oceanologii PAN (IO PAN) w Sopocie, Radę Upowszechniania Nauki PAN w Warszawie oraz Uniwersytet Gdański reprezentowany przez Wydział Historyczny UG.
Tego lata w ramach Spotkań wygłoszono 9 wykładów. Zdaniem organizatorów, największym ich atutem byli wykładowcy. - To wybitni specjaliści bardzo różnych dyscyplin naukowych, przedstawiciele zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia, jedni z najlepszych naukowców i popularyzatorów w Polsce – podkreślał dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego UG. Wykłady w tym roku wygłaszali także naukowcy z Wydziału Historycznego UG: prof. dr hab. Beata Możejko, dr hab. Anna Mazurkiewicz i prof. UG i mgr Dominika Leśniewska oraz dr Marcin Szulc z Instytutu Psychologii UG.
Tegoroczne Spotkania, z uwagi na pandemię COVID-19, podobnie jak w zeszłym roku odbywały się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W Spotkaniach uczestniczyli mieszkańcy województwa pomorskiego, uczniowie, studenci, nauczyciele oraz wczasowicze. W wykładach uczestniczyło przeciętnie około 40-60 słuchaczy.