Przegląd wydarzeń trójmiejskich (na żywo i online)

Przegląd wydarzeń trójmiejskich i online

Aby wypełnić wolny czas w oczekiwaniu na początek roku akademickiego zapraszamy na krótki przegląd wydarzeń, które odbędą się na terenie Trójmiasta lub w Internecie przed rozpoczęciem października. Każdy znajdzie coś dla siebie od wystaw artystycznych po wykład na temat sytuacji kobiet w pandemii. 

 

1. Wędrówki z Günterem Grassem 

Kiedy: Sobota 11.09, godz 11:00.

Gdzie: Dworzec Główny, Pomnik Kindertransportów.

 

- To kolejny spacer inspirowany życiem jednego z najsławniejszych Gdańszczan. Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1999 r., w dużej ukształtował literacki obraz przedwojennego Gdańska w tzw. trylogii gdańskiej (Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata). W ramach wydarzenia organizowanego przez Gdańską Galerię Miejską odbędzie się wykład pt. ‘“Grass a Żydowska przeszłość miasta” poprowadzony przez prof. UG Marion Brandt. 

 

2. Szkolenie z pozyskiwania funduszy i realizacji projektów kulturalnych dla twórców regionu Pomorza

Kiedy: 25.09-26.09, 10:00-17:30

Gdzie: Index Klubokawiarni

 

Aby znaleźć środki na swój wymarzony projekt warto wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu realizowanym ze środków województwa pomorskiego. Przy pozyskiwaniu środków na jakiegokolwiek przedsięwzięcie potrzebna jest wiedza o tym do kogo, kiedy, a w szczególności jak należy się zwrócić. Każde wydarzenia może otrzymać wsparcie od funduszy samorządowych, wojewódzkich i państwowych, ale także z unijnych czy innych zagranicznych. O tym jak skutecznie urealnić swój projekt opowiedzą Piotr Stec, Agnieszka Labec, Marek Mazurkiewicz i Mateusz Gigiewicz.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: kontakt@pik.pomorskie.pl.

 

3. Pokaz Najlepszych Niezależnych Filmów Krótkich GRAND OFF

Kiedy: 9.09 Czwartek, 18:00

Gdzie: Index Klubokawiarnia

 

Poza zbieraniem funduszy na własne projekty warto też rzucić okiem na te już zakończone. W ramach konkursu AleterProjekt organizowanego przez Akademickie Centrum kultury UG „Alternator” odbędzie się bezpłatny pokaz najlepszych filmów niezależnych z 14. edycji festiwalu GRAND OFF.  9 września będzie można obejrzeć film, który otrzymał wyróżnienie w kategorii najlepsze zdjęcia “Niewidzialny Potwór” i najlepszy film animowany “Motyle w Berlinie”. Jednocześnie między pokazami odbędzie się rozmowa z dokumentalistką Tiną Smerdel. W kolejnych inkarnacjach wydarzenia pokazane zostaną filmy nagrodzone w kategoriach: najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy scenariusz, najlepsza scenografia i najlepszy film polski”. 

29 listopada rozpocznie się 15. gala wręczenia nagród festiwalu GRAND OFF, zatem powyższe wydarzenie stanowi dobry wstęp do kolejnego rozstrzygnięcia konkursu. 

 

4. Praca w pandemii. Kobiety na rynku pracy | Rozmowa online - 22.09 -

  Kiedy: 22.09 Czwartek, 17:30 -18:30

Gdzie: Online (https://tinyurl.com/z2xyh645)

Niektórzy ze studiujących zapewne chcą już zarabiać w swoim zawodzie, a inni chcieliby wiedzieć jak po zakończeniu studiów znaleźć pracę. Tym osobom proponujemy wysłuchanie rozmowy, którą poprowadzi Magda Dębna z Urban Cafe. Tematem będą sposoby, w jaki kobiety radzą sobie z sytuacją pandemiczną (łączenie roli domowej z rolą w pracy) oraz jak na nią reagują (przebranżowienie). Gośćmi będą Agata Witczak (szefowa gdyńskiego oddziału firmy Refinitiv), Alicja Zajączkowska (doradca biznesowy, mentorka) oraz Sylwia „Nikko” Biernacka (doradca osobisty). 

 

5. Jak przygotować mózg do roku akademickiego? - 09.09

Kiedy: 09.09 Czwartek, 20:00 - 21:00

Gdzie: Online (https://tinyurl.com/efrkpyz6)

 

Tych którzy nadal skupieni są na studiowaniu na pewno zainteresuje webinar prowadzony przez dr Dorotę Ackerman Szultig. Internetowe spotkanie nastawione jest na poprawienie koncentracji i pamięci oraz na przygotowanie umysłu na nowe wyzwania. 

 

6. Galeria Żak - “Miłość w czasach zarazy” Joanny Rusinek   

Kiedy: 15.09 Środa, 11:00

Gdzie: Klub Żak

Poruszającym projektem, który dane będzie mieszkańcom Trójmiasta zobaczyć, jest “Miłość w czasach zarazy” Joanny Rusinek. Wystawa przedstawia stan relacji międzyludzkich podczas pandemii. Obrazy artystki cechuje monochromatyczność, uproszczenie ludzkiej sylwetki oraz smutne wyrazy twarzy portretowanych postaci.

Poza relacjami drugim przewodnim tematem wystawy jest kobieca siła i upadek patriarchatu. Ukazane jest to między innymi za pomocą wizerunków bezgłowych mężczyzn.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 września, a otwarta będzie ona do 10 października.

 

Wszystkie powyższe wydarzenia są bezpłatne. 

 

Autor jest studentem  I roku II stopnia Dziennikarstwa na specjalności Reklama oraz PR 

Marcel Jakubowski