Wystawa, retrospekcje, wspomnienia. Kultura studencka na UG w l. 70. i 80.

- Wystawa ma być miłym przypomnieniem tego jak wyglądało życie kulturalne i społeczne naszej uczelni, ale również inspiracją dla współczesnych studentów w jaki sposób mogą rozwijać zainteresowania i budować społeczność akademicką – mówi Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum UG. Na planszach wzdłuż ul. Bażyńskiego zaistniała wystawa Muzeum UG pt. Nie chałtura, lecz kultura, czyli kultura studencka na Uniwersytecie Gdańskim w latach 70. i 80.

- Wystawa prezentuje przekrój twórczości, artystów oraz organizacji związanych z kulturą studencką naszej uczelni do czasów transformacji ustrojowej – wyjaśnia Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum UG. - Opowiada o najbardziej charakterystycznych przejawach działalności studenckiej m.in. o popularnych Dniach Uczelni, prasie studenckiej, muzyce czy klubach studenckich. Na planszach zobaczymy m.in. archiwalne zdjęcia, prasę oraz druki ulotne, które pochodzą z kolekcji jednostek uniwersyteckich oraz ze zbiorów prywatnych – dodaje. Oprócz materiałów z kolekcji Muzeum UG zaprezentowano zbiory: Akademickiego Centrum Kultury "Alternator", Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, Biblioteki Gdańskiej PAN, oraz absolwentów Wydziału Filologicznego - Leszka Biernackiego i Pawła Konnaka.

Pandemia koronawirusa ograniczyła uczelnianą działalność, a studenci nie mieli szans poznać pełnego smaku studenckiego życia. - Mamy nadzieję, że nasza wystawa pobudzi ich do działania i gdy tylko pandemia ustanie studenci będą aktywni i ożywią swoimi działaniami uniwersytet – mówi z nadzieją dyrektorka. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu przy ul. Bażyńskiego - kierując się w stronę budynku Rektoratu. Wystawa powstała we współpracy z Wydawnictwem UG oraz Biblioteką UG.

W sieni Domu Opatów Pelplińskich

Przypomnijmy, że Muzeum UG powstało w 2018 roku. - Od tego czasu zabezpieczany, przechowujemy oraz udostępniamy materiały związane z historią oraz kulturą Uniwersytetu Gdańskiego i jego poprzedniczek – mówi Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum UG. - Naszym zadaniem jest przede wszystkim ochrona materialnych i niematerialnych przejawów dziedzictwa naszej uczelni – dodaje.

Muzeum zbiera przedmioty bezpośrednio związane z UG, tj. instrumenty naukowe, dawna aparatura badawcza, indeksy, dyplomy, numizmaty, ale również materiały audiowizualne tj. fotografie, filmy, klisze. - Dzielić się można z nami również bardziej prywatnymi pamiątkami, obiektami związanym z życiem codziennym czy opowieściami o pracy lub studiowaniu na uniwersytecie – przekonuje dyrektorka. - Historia Uniwersytetu jest dynamiczna i wielowątkowa, dlatego też obiekty, które znajdują się w naszych magazynach są niezwykle różnorodne i czasem nieoczywiste.  Muzeum nadal czeka na eksponaty i historie związane z UG. - Dzięki naszym darczyńcom, którymi są m.in.  dawni i obecni pracownicy UG nasze zbiory rosną, a obiekty przynoszone do muzeum zaskakują nas nieustannie – wyjaśnia Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum UG.

Jak twierdzi, otwarcie muzeum, aranżacja wystawy, wybór eksponatów i opowieści, które znajdą swoje miejsce na wystawie stałej jak również odpowiednie przygotowanie budynku dla osób zwiedzających jest procesem niezwykle złożonym. - Obecnie czekamy na pozytywną opinię konserwatora zabytków, ponieważ wystawa stała będzie mieściła się w niezwykłym miejscu, czyli w budynku Domu Opatów Peplińskich w Gdańsku – zapowiada..

Muzeum zachęca do kontaktu: muzeum@ug.edu.pl  oraz po nr tel. 58 523 37 65, 58 523 37 55.

Więcej: https://muzeum.ug.edu.pl/wystawy_czasowe

 

 

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy