Debata oksfordzka poświęcona problemowi gdańskich czarownic i ich rehabilitacji odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska. W spotkaniu w ramach programu Czwartki Muzeum Gdańska wezmą udział prof. Beata Możejko z UG i prof. Jacek Wijaczka z UMK.
Jak wyjaśniają organizatorzy spotkania, debata oksfordzka wymaga od dyskutantów i uczestników kulturalnej i rzeczowej rozmowy na postawiony problem w duchu szacunku do drugiej osoby i jej argumentów. Spotkania mają jednak charakter dynamiczny. - W dyskusji biorą udział dwie drużyny omawiające tezę debaty. Jedna z drużyn jej broni, druga zaś stara się obalić. W pierwszej części uczestnicy każdej z drużyn wygłaszają krótkie przemowy, w drugiej zaś zadają sobie nawzajem pytania. W trzeciej odsłonie pytania prelegentom zadaje publiczność. Ona też, po wysłuchaniu argumentów wydaje finalny werdykt. Całość trwa około 60 minut – czytamy w programie.
W debacie wezmą udział historycy i badacze zagadnień związanych z czarami i zarzutami o czary: prof. dr hab. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. dr hab. Jacek Wijaczka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas niej, będą odwoływali się do losów XVII-wiecznej gdańszczanki, oskarżonej o czary. - 9 grudnia 1659 r. Anna Krüger, mieszkanka gdańskiego azylu dla chorych na ospę, miała zostać wyprowadzona przez kata na gdański Targ Drzewny. Ten przywiązał ją do pala otoczonego drewnem opałowym. 88-letniej kobiecie tuż pod sercem, w akcie miłosierdzia przymocowano małą torebkę prochu, która miała rozerwać jej serce i zakończyć męki… nim zrobi to ogień – czytamy w zapowiedzi spotkania.
W debacie historia Anny Krüger będzie traktowana jako punkt wyjściowy do rozpatrzenia problemu czy obecni mieszkańcy Gdańska powinni uznać Annę i inne czarownice (oraz czarowników) za ofiary, które wymagają rehabilitacji w obecnym systemie prawnym, czy też nie. Odpowiedź na pytanie, czy w Ratuszu Głównego Miasta dojdzie do symbolicznego uniewinnienia gdańskich czarownic, czy też zostaną one pozostawione w sferze pamięci współczesnych poznają uczestniczy spotkania 30 września w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska w najbliższy czwartek.
Organizatorami spotkania w Muzeum Gdańska są Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów Zaczarowani oraz Fundacja Wspólnota Gdańska.
Prof. dr hab. Beata Możejko – polska historyczka, wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Gdańskim. Członkini Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, zespołów i rad redakcyjnych oraz komitetów naukowych czasopism, między innymi Rocznika Gdańskiego, Studiów z Dziejów Średniowiecza, Studia Historica Gedanensia oraz Acta Historica Universitatis Klaipedensis. Specjalistka w zakresie późnośredniowiecznego Gdańska, Hanzy i problematyki morskiej, zajmuje się historią społeczną i gospodarczą.
Prof. dr hab. Jacek Wijaczka – polski historyk, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2008 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Czasy Nowożytne”. Jego zainteresowania badawcze obejmują: dzieje Prus Książęcych i Królewskich, polowania na czarownice i procesy o czary w Europie wczesnonowożytnej oraz historię Żydów w okresie staropolskim. Jest autorem wielu publikacji z zakresu procesów o czary, np. wydanej w 2020 roku książki „Czarownice” w dobrach miejskich Gdańska w czasach wczesnonowożytnych.
30 września (czwartek) godz. 17.00. Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 (Wejście: od 16.40 przez przedproże Ratusza Głównego Miasta od strony ul. Długiej). Limit miejsc: 30 osób, rezerwacja: czwartki@muzeumgdansk.pl
Ilustracja: Muzeum Gdańska