- W najbliższych miesiącach powinniśmy skoncentrować się na intensyfikacji badań naukowych, rozwoju współpracy międzynarodowej, kształceniu intelektualnych elit dla demokratycznego społeczeństwa – powiedziała Dziekan dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, podczas inauguracji Wydziału Filologicznego UG.
O przyjęcie na 23 kierunki studiów stacjonarnych pierwszego stopnia prowadzone na Wydziale Filologicznym ubiegało się 5220 osób (przyjęto zaledwie 1146). - Mamy za sobą wielotygodniowy, zakończony pomyślnie proces rekrutacji. Wśród 15 najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Gdańskim aż 8 prowadzonych jest przez nasz Wydział – powiedziała dziekan dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG.
W sumie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia naukę rozpocznie ponad 1700 studentów. - Drodzy studenci, cieszę się niezmiernie, iż zdecydowaliście się rozpocząć studia na naszym Wydziale. Najbliższe lata będą dla Was niezapomnianą przygodą intelektualną, okazją do znalezienia odpowiedzi na wiele trudnych pytań, oczywiście nie wszystkich – powiedziała podczas uroczystości Pani dziekan. - Będziecie mieli okazję uczęszczać na zajęcia prowadzone przez ponad 300 nauczycieli akademickich, którzy znają wagę nowoczesnych metod dydaktycznych, prezentują wysoki poziom badań naukowych i doceniają relacje uczeń – mistrz – dodała.
W trakcie uroczystości wręczono Nagrody Rektora, Medale Komisji Narodowej, dr hab. Wojciech Kubiński, prof. UG odebrał Medal 50-lecia, 3 osoby odebrały dyplomy doktorów habilitowanych, a 31 osób odebrało dyplomy doktorskie. W gronie młodych naukowców znalazł się doświadczony badacz gdańskiej przeszłości dr Mieczysław Abramowicz, autor wyróżnionej pracy poświęconej historiografii polskiego teatru żydowskiego w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk Instytutu Filologii Polskiej UG.
Podobnie jak na innych wydziałach UG, władze dziekańskie zwracały się do społeczności, aby osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły przeciwko Covid 19 - uczyniły to jak najprędzej. - Zagrożenie nie minęło. Proszę o rozwagę w naszych działaniach – apelowała Pani dziekan dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG. - Potraktujmy obowiązek szczepień z odpowiedzialnością i należytą rzetelnością. To z naszego środowiska winna płynąć oparta na wiedzy zachęta do przyjmowania szczepionek – dodała.
Pani dziekan, zapraszając do wspólnej pracy i działania w nowym roku akademickim 2021/2022, przytoczyła słowa Alberta Einsteina, o tym że życie jest jak jazda na rowerze. - Żeby utrzymać równowagę, trzeba być w ciągłym ruchu. Wybierzmy się więc na wspólną przejażdżkę - zachęcała.
Wykład inauguracyjny pt. Gdańsk Güntera Grassa jako pogranicze. Od geopolityki do geopoetyki, wygłosiła dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG z Zakładu Literatury i Kultury i Niemieckiej w Instytucie Filologii Germańskiej. Jej zdaniem, Pisarz z Wrzeszcza ukazał Wolne Miasto Gdańsk jako shierachizowaną przestrzeń wielokulturowości, nacechowanej konfliktem i rywalizacją, ale jednocześnie codzienną koegzystencją, współpracą i przenikaniem. Traktując twórczość literacką Grassa jako poiesis, a więc jako działanie sprawcze, inicjujące kolejne działania, jako aktywność światotwórczą, znaczeniotwórczą i zdarzeniotwórczą, prelegentka wykazywała, że zaprosił do dialogu pamięci byłych i obecnych gdańszczan. - Czerpiąc z "bagażu uciekiniera", który po 1945 roku nie mógł wrócić do swojej małej ojczyzny, Grass jednocześnie pokazał, że życie na styku kultur, ucieczki i wypędzenia jako doświadczenie uniwersalne, które jako współdzielone doświadczenie może także spajać – jak protagonistów powieści "Wróżby kumaka" - przekonywała.